Od finału tegorocznych mistrzostw świata w League of Legends minęły raptem cztery dni. Jeśli mimo to jesteście spragnieni rozgrywek z udziałem czołowych drużyn LoL-a, mamy dobre (i złe) wieści. W czwartek rozpocznie się kolejna edycja National Electronic Sports Tournament, czyli w skrócie NEST! Podczas tych zawodów do walki stanie piętnaście formacji, których poczynania możemy śledzić podczas LoL Pro League – rozgrywek najwyższego szczebla w Chinach.

Kto powalczy o mistrzowski tytuł NEST 2021?

Spośród wszystkich siedemnastu uczestników LPL w walce o mistrzostwo NEST 2021 zabraknie Royal Never Give Up oraz Top Esports. To oznacza, że w zawodach zobaczymy między innymi mistrza świata z sezonu 2019 oraz wicemistrza sezonu 2020 – kolejno FPX oraz Suning. Nie zabraknie też świeżo upieczonego triumfatora Worlds 2021 w postaci EDward Gaming, aczkolwiek w zmaganiach nie zobaczymy głównej piątki, która kilka dni temu mogła podnieść Puchar Przywoływacza. I tak na przykład zamiast Zhao "Jiejie" Li-Jie w dżungli zobaczymy Lyu "Taiyiego" Hong-Xuana, natomiast na pozycji wspierającego miast Tiana "Meiko" Ye znajdzie się Wang "Xiamu" Yong-Xu.

Nie wszystkie ekipy zdecydowały się jednak wprowadzić zawodników z drugiego składu. Jedną z formacji, która do turnieju przystąpi w swojej podstawowej piątce, jest wspomniane już Suning, gdzie znajdziemy chociażby Chena "Bina" Ze-Bina. Chińskiego toplanera prawdopodobnie pamiętają fani G2 Esports – w końcu to on swoim Gangplankiem zmasakrował ekipę Marcina "Jankosa" Jankowskiego w dogrywce podczas Worlds 2020, zapewniając swojemu zespołowi awans do play-offów z pierwszej lokaty. Również Team WE wystawi swoją podstawową piątkę, a w niej Lou "Missinga" Yun-Fenga. Znaną twarz znajdziemy też w LGD Gaming, gdzie jednym z dżunglerów jest Zhiqiang "shad0w" Zhao – ten sam shad0w, który w sezonie 2020 reprezentował barwy europejskiego MAD Lions.

Oh My God i Rogue Warriors na start

Pierwszym etapem zmagań będzie faza grupowa. Drużyny zostały rozlosowane do czterech zbiorów – grupy A, B i C liczą po cztery drużyny, zaś grupa D tylko trzy. W każdej z nich panują jednak te same zasady – poszczególne ekipy zmierzą się w systemie kołowym z rewanżami w formacie BO1, a do play-offów awansuje tylko najlepsza w danej grupie. Tak wyłoniona czołowa czwórka stanie do ostatecznej walki o mistrzostwo NEST 2021 w drabince podwójnej eliminacji.

Fazę grupową zainaugurują pojedynki drużyn w grupie A. Na początek do boju staną Oh My God oraz Rogue Warriors, a wkrótce po tym na Summoner's Rifcie ujrzymy EDward Gaming oraz Ultra Prime. Następnie akcja przeniesie się do grupy B, gdzie o awans walczą Suning, FPX, Bilibili Gaming oraz LGD Gaming. Ostatnią serię czwartkowych zmagań zaserwują nam formacje ze zbioru oznaczonego literą C – znajdziemy tam Victory Five, Invictus Gaming, LNG Esports oraz JD Gaming. Na mecze z udziałem ekip z grupy D będziemy musieli poczekać przynajmniej do piątku – wtedy w szranki staną Rare Atom oraz Team WE, a w sobotę pierwsza z tej dwójki podejmie TT.

Harmonogram pierwszego dnia NEST 2021:

11 listopada
7:00 Oh My God vs Rogue Warriors BO1
8:00 EDward Gaming vs Ultra Prime BO1
9:00 Suning vs FPX BO1
10:00 Bilibili Gaming vs LGD Gaming BO1
11:00 Victory Five vs Invictus Gaming BO1
12:00 LNG Esports vs JD Gaming BO1

Czujne oko być może już wychwyciło, dlaczego wspominaliśmy o "złych wieściach". Godziny nie są szczególnie przystępne dla fanów z Europy, bo aby nie przegapić ani jednego meczu będziemy musieli włączyć transmisję już o godzinie siódmej rano. Spotkania w ramach NEST 2021 będziecie mogli obejrzeć na platformie Huya dostępnej pod tym adresem.