Dota Pro Circuit — w skrócie DPC — to seria zawodów, w których celem drużyn jest zbieranie punktów rankingowych, w celu zdobycia kwalifikacji na ostatni, a zarazem najważniejszy turniej sezonu, czyli The International. Ogłoszenie nowego sezonu Dota Pro Circuit zawsze jest czymś wyjątkowym, ponieważ zawodnicy dowiadują się, jak będzie wyglądać ścieżka do Internationala. Organizatorzy czołowych rozgrywek Doty 2 zaprezentowali format, w jakim drużyny powalczą o miejsce na TI.

Dota Pro Circuit – wciąż szlifowany diament

Wraz z ogłoszeniem pierwszego sezonu DPC w roku 2017 wszyscy wiedzieli, że system ma ideę, ale do perfekcji brakuje dużo. Wystarczy powiedzieć, że pierwsza odsłona cyklu Dota Pro Circuit odbywająca się w latach 2017-2018 w dziewięć miesięcy pomieściła 22 turnieje. Średniej jakości organizatorzy nie mieli większych trudności, aby zostać domownikiem turnieju z pulą nagród w wysokości jednego miliona dolarów. Delikatnie mówiąc odbiło się to na zdrowiu graczy i jakości wydarzeń.

Następny sezon posiadał bardziej wyrozumiały dla organizmów system z pięcioma Minorami, w których można było się zakwalifikować do następujących tydzień później Majorów. DPC wciąż sprawiało wrażenie ekskluzywnego, dlatego że jedynie dwudziestu formacjom udało się zdobyć jakiekolwiek punkty kwalifikacji do The International. Niestety pula punktów w minorze (2 500) zdawała się nieistotna względem puli w Majorach, gdzie rozdawane było 30 razy więcej.

Covid-19 uderzył w dwie kolejne edycje. DPC 19-20 został przerwany. Rok później Valve przedstawiło ligi regionalne, czyli coś, co w każdym globalnym esporcie jest normą. Niestety wydawca gry nie dostosował pomysłu do krótkiego sezonu opóźnionego pandemią. Problemem również była sytuacja, gdzie wygranie ligi regionalnej miało taką samą wartość, co zwycięstwo na Majorze.

DPC: Sezon 21-22 – najlepszy format w historii?

Na oficjalnej stronie Doty dowiadujemy się, że będziemy świadkami trzech tur. W ramach każdej z nich zostanie rozegrany liga regionalnej i w następstwie Major. Po zakończeniu wszystkich tur dwanaście formacji z największą liczbą punktów DPC otrzyma bezpośredni bilet na The International 11. Następnie regionalne kwalifikacje wyłonią po jednym zespole z każdego regionu, uzupełniając największy turniej roku o sześć drużyn.

Valve zwraca uwagę na to, że w tym sezonie bilet na The International 11 otrzymają formacje regularnie notujące dobre wyniki. W celu spełnienia tej obietnicy na pewno pomoże fakt, że dystrybucja punktów DPC będzie bardziej zrównoważona i gradualna. Co to znaczy? Po pierwsze wydawca gry zadbał o naprawę problemu poprzez zwiększanie ilości punktów DPC do zdobycia w każdej kolejnej turze. W przeszłości wygranie pierwszego turnieju sezonu praktycznie dawało gwarancję zakwalifikowania się na TI. Co więcej, okropny wynik na starcie zmniejszał szanse dostania się na turniej marzeń do minimum. Tak było niestety w przypadku kilku ostatnich odsłon DPC.

DPC 21/22 Rodzaj turnieju Punkty DPC
Tour 1 Liga 690
Major 1900
Tour 2 Liga 920
Major 2700
Tour 3 Liga 1150
Major 3500

Po drugie w tegorocznym systemie sukces na Majorze jest około trzykrotnie więcej warty od pozytywnego wyniku w lidze regionalnej. Dzięki temu otrzymujemy lepszy balans od stosunku 1:1 z zeszłej iteracji DPC, gdzie wygranie ligi dawało 500 punktów rankingowych, tak samo jak zwycięstwo w Majorze.

Dodatkowo z tury na turę każda liga regionalna będzie miała o 230 punktów więcej do zgarnięcia, a każdy Major o 800, co stworzy potrzebę walki o najlepszy możliwy wynik od początku do końca sezonu. Nawet formacje z powolnym startem do ostatniej chwili będą czuć motywację do gry o najwyższy cel, czyli zakwalifikowanie się do The International 11.

Podobnie jak w zeszłym roku, w każdej turze co najmniej po dwa zespoły z sześciu regionalnych lig dostaną się na Majora, a pozostałych sześć miejsc zostanie rozdysponowane pomiędzy najsilniejszymi regionami.

Okno transferowe powoli dobiega końca

Dość istotną z perspektywy fana Doty jest informacja o zamknięciu okna transferowego 21 listopada o godzinie 15:00 czasu polskiego.

Pozostałe odpowiedzi w sekcji FAQ dotyczą zmian w składach i możliwości używania stand-inów. Na przestrzeni lat Valve uczyło się tworzenia prawa wobec wciąż młodego systemu lig esportowych. Dlatego regulacje odnośnie kar za późne transfery lub rozwiązywanie umów z graczami w trakcie sezonu będzie karane procentowym odjęciem dotychczasowo zdobytych punktów DPC, a w ekstremalnych przypadkach dyskwalifikacją.

W związku z powyższym organizacje, które nie ogłosiły jeszcze pełnych składów muszą otworzyć portfele i pospieszyć się, ponieważ sezon DPC 2021-22 nadchodzi wielkimi krokami. Początek nowego sezonu Dota Pro Circuit 21/22 zacznie się 29 listopada we wszystkich regionach świata.

Daty rozgrywek w Regionalnych Ligach:
29.11 – 23.01
14.03 – 24.04
06.06 – 17.07

Całość ogłoszenia znajdziecie pod tym linkiem.