STS
Dota 2
Fot. Dota 2

Smart Omega z dożywotnim banem za ustawianie meczów

Południowoazjatycka organizacja Smart Omega (kiedyś Omega Esports) traci miejsce w pierwszej dywizji Dota Pro Circuit. Organizacja i jej sześciu członków otrzymali dożywotniego bana na występowanie w jakichkolwiek turniejach sponsorowanych przez Valve. Beyond The Summit jako organizator w oświadczeniu mówi o udowodnionym udziale w sprzedaży meczów.

Smart Omega wcale nie taka „smart”

Do odpowiedzialności zostali pociągnięci byli i aktywni gracze organizacji zamieszani w matchfixing:

  • Prince „Prince” Daculan
  • Ryniel Keit „Zenki” Calves
  • Dave Hiro „Hiro” Miyata –  20 listopada zmieniony przez Liew Jun „Erena” Jie
  • Patt Piolo „Piolz” Dela Cruz – 20 listopada zmieniony przez Ramziego „Ramza” Bayhaki
  • Van Jerico „Van” Manalaysay – 14 listopada przeszedł do Excecration
  • Chris Ian Francis „CTY” Maldo – trener

Mecze o nic polem do popisu dla oszustów

Popularnym sposobem na wzbogacenie się są strony bukmacherskie, które umożliwiają obstawianie meczów na żywo. Członkowie Smart Omega brali udział w BTS Pro Series Season 9: Southeast Asia. Tam zaliczyli bardzo słaby wynik przegrywając niemalże każdy mecz. Omega nie miała szans na awans do kolejnej fazy turnieju i w meczu przeciwko Yangon Galacticos grała o przysłowiowe „nic”. Na pierwszej mapie filipiński skład radził sobie doskonale i konsekwentnie zwiększał przewagę.

W momencie, gdy gracze Smart Omega powinni przejść do bezpiecznego i spokojnego farmienia mapy, ci zdecydowali się na ruch znany w środowisku Doty jako 322. Oczywistym ruchem dla naszych (anty)bohaterów było poczekanie na możliwość zabicia Roshana. W konsekwencji obrona bazy stałaby się praktycznie niemożliwa dla Yangon Galacticos. Dzięki użyciu „perspektywy gracza” w systemie powtórek w kliencie Doty wątpliwe zagranie z 48. minuty stało się oczywistym oddaniem mapy.

Patrząc na grę z perspektywy kapitana Zenkiego widzimy, że przechadza się po midzie i zanzacza, gdzie jego carry ma się udać – do dolnej części bazy przeciwnika. Po przełączeniu na widok carry’ego – Prince’a – widzimy, jak ten idzie w wyznaczoną stronę i zgodnie z przewidywaniami umiera. Zenki zamiast skracać dystans, aby pomóc w wywiązanej walce, zaczął chodzić w kółko na midzie. Chwilę później jego kolega z drużyny – Van – również został zaatakowany i zużył bez sensu swój ultimate. Zenki w tym czasie niewzruszenie przechadzał się po lesie przeciwnika.

Na domiar złego Prince zdecydował się na zakup BKB i, pomijając niepewną wartość tego przedmiotu, zakup spowodował, że carry Omegi nie miał możliwości wykupu. Wykup jest opcją, która na takim poziomie i w takiej fazie meczu przy grze w przewadze jest obowiązkiem. Brak potrzebnego złota na wykup jest równoznaczny z throwem. W następstwie Yangon Galacticos odwrócili losy mapy i w dość komfortowy sposób wygrali.

Pełne oświadczenie znajdziecie tutaj.

Pozostałe konsekwencje skandalu

W wyniku skandalu zwolniło się jedno miejsce w pierwszej dywizji SEA DPC. Dzięki temu BOOM Esports, które w zeszłym sezonie spadło na ten poziom poprzez zajęcie siódmego miejsca w lidze regionalnej, będzie kontynuować zmagania w najwyższych rozgrywkach ligowych. Excecration otrzyma możliwość uzupełnienia składu o brakującego zawodnika. Nowi gracze, którzy nie byli zamieszani w te wydarzenia, Eren, Ramz i Lee „Forev” Sang-don, odeszli z organizacji. Będą mogli spróbować swoich sił w dodatkowych kwalifikacjach do drugiej dywizji południowoazjatyckiego DPC.

Tagi: , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Kwalifikacje do ESL Pro League: Anonymo i kuben na plus, reszta Polaków na minus

Trzynastu graczy i trzech trenerów z Polski przystąpiło dziś do rywalizacji w ramach ESL Pro League Conference. Czy nasi rodacy przybliżyli się do naj...