Zbliża się koniec roku, a więc kolejny czas odkryć skrzypiące drzwi (trudno się dziwić, skoro są otwierane raz na dwanaście miesięcy) i zajrzeć do Poczekalni Legend. Po raz kolejny nie jest ona kompletnie pusta, mało tego – jest w niej jeszcze więcej postaci, niż przed rokiem. A niektóre z nich czekają już od lat na to, aż ktoś się zlituje i wybierze ją w jednych z czołowych rozgrywkach League of Legends.

Dla tych, którzy nie wiedzą, czym jest Poczekalnia Legend – jak co roku, począwszy od 2018, prezentujemy bohaterów LoL-a, których nie mieliśmy okazji oglądać w najbardziej prestiżowych rozgrywkach. W zeszłym roku natomiast doszło do pewnej zmiany. Zamiast uwzględniać tylko czołowe światowe ligi i turnieje, podzieliliśmy Poczekalnię na Kręgi, a do pierwszego z nich dodaliśmy też mistrzostwa Polski znane jako Ultraliga oraz European Masters, czyli jedne z najważniejszych zmagań z perspektywy polskich kibiców. I jeśli w żadnych z tych rozgrywkach dany bohater nie pojawił się w tym roku, znajdziecie go w corocznym zestawieniu, ale przy okazji zajrzymy też, czy nie został on wybrany w zmaganiach niższego Kręgu, gdzie znajdują się inne europejskie rozgrywki oraz regiony dawniej określane mianem "dzikiej karty", a także mniej prestiżowe turnieje Chin i Korei.

Tak prezentują się owe Kręgi:

Krąg I
Worlds/MSI
(razem z play-in)
Czołowe 4 ligi
(LEC, LCS, LCK, LPL)
Ultraliga
(1. dywizja, bez sezonu zerowego)
EU Masters
(razem z play-in)
Krąg II
Regionalne ligi Europy
(tylko splity/rozgrywki gwarantujące miejsce na EUM)
Baraże Ultraligi/Trinity Force Puchar Polski Osiem lig Minor
(PCS, VCS, CBLOL, LCL, LJL, LLA, LCO, TCL)
KeSPA Cup*/Demacia Cup/NEST
* za wyjątkiem edycji 2021
Krąg III
Rozgrywki nieuwzględnione w Kręgach I-II rejestrowane przez Leaguepedię

Być może zauważyliście już drobne zmiany w porównaniu do zeszłorocznej Poczekalni. Ta mniejsza zmiana dotyczy nazewnictwa czołowych zmagań Australii i Oceanii – miejsce Oceanic Pro League zajęło League of Legends Circuit Oceania, czy też prościej LCO. To tylko na dobrą sprawę wyłącznie kwestia nazewnictwa. Ważniejsza zmiana dotyczy wyrzucenia tegorocznej edycji KeSPA Cup z drugiego Kręgu, co jest wypadkową zmian w formacie i udziału w tych zawodach tylko graczy akademii. Kiedyś turniej ten był znacznie bardziej prestiżowy, w tym roku natomiast pełni głównie rolę przygotowań zawodników z niższego szczebla rozgrywek, więc trudno porównywać go z Demacia Cup czy NEST, gdzie wciąż mogą brać udział czołowi gracze z Chin – nawet jeśli w praktyce stanowią oni niewielki odsetek wszystkich uczestników.

Tyle tytułem wstępu, przechodzimy do konkretów. Oto dwanaście postaci, których w tym roku nie oglądaliśmy w czołowych rozgrywkach League of Legends (począwszy od tych, których widzieliśmy stosunkowo wcześnie aż do tych, których nieobecność możemy liczyć już w kilku latach):


Zyra
Wiedźma Cierni
Ostatnio widziana:
Krąg I Krąg II Krąg III
30.08.2020 25.07.2021 27.11.2021
488 dni temu 159 dni temu 34 dni temu
CoreJJ Yong-in Peter "Zeussak" Gbelec Jordan "Shady" Robison

Zyra może nie jest szczególnie często widziana w profesjonalnych rozgrywkach, ale od kiedy prowadzimy Poczekalnię Legend, zawsze udawało jej się zagrać co najmniej jeden mecz w czołówce. Nie tym razem – w roku 2021 nikt z zawodników z czterech najbardziej prestiżowych lig, European Masters ani Ultraligi nie zdecydował się na jej wybór, podobnie zresztą podczas Worlds oraz Mid-Season Invitational. Biorąc pod uwagę wszystkie śledzone przez Leaguepedię rozgrywki, mogliśmy ją oglądać 36 razy w tym roku, ale tylko trzykrotnie w regionalnych ligach Europy.


Aurelion Sol
Architekt Gwiazd
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
26.08.2020 14.07.2021 13.11.2021
492 dni temu 170 dni temu 48 dni temu
 Song "Fly" Yong-jun Lucas "Saken" Fayard Eain "APA" Stearns

Jeszcze rzadziej decydowano się na selekcję Aurelion Sola. Tego zarejestrowano w trzydziestu spotkaniach w tym roku i choć śledzący NA Scouting Grounds nie muszą wcale sięgać daleko pamięcią, to entuzjaści czołowych światowych rozgrywek oraz tych bliższych kibicom z Polski pewnie nie pamiętają ostatniego meczu z udziałem Architekta Gwiazd. A ten miał miejsce blisko 500 dni temu w ramach południowokoreańskiej ligi. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku Zyry to też debiut Aureliona Sola w Poczekalni, od kiedy zaczęliśmy ją prowadzić.


Sona
Wirtuozka Strun
Ostatnio widziana:
Krąg I Krąg II Krąg III
20.08.2020 30.08.2020 25.11.2021
498 dni temu 488 dni temu 36 dni temu
 Riccardo "Rharesh" Tata  Ilya "Gadget" Makavchuk  Diogo "Calmsky" Sousa

I na tym debiuty się (na razie) kończą. Sona po dwóch latach wraca do naszej Poczekalni, bo choć pojawiała się wcale nie tak rzadko w latach 2019-2020 (pamiętacie duet z Lux w zeszłym roku?), to w ostatnich dwunastu miesiącach nie wybrał jej nikt. I to nie tylko z lig umieszczonych w Kręgu pierwszym, ale też drugim – na osiemnaście zarejestrowanych gier z jej udziałem wszystkie dotyczą lig albo turniejów niższych szczebli rywalizacji w Europie oraz Ameryce Północnej. Aczkolwiek warto tu odnotować, że raz na jej wybór zdecydował się nasz rodak, Kacper "Czypsy" Zaparucha, którego możecie kojarzyć jeszcze z Illuminar Gaming, a który w ostatnich miesiącach reprezentował barwy mYinsanity.


Shyvana
Półsmok
Ostatnio widziana:
Krąg I Krąg II Krąg III
18.08.2020 3.08.2021 11.10.2021
500 dni temu 150 dni temu 81 dni temu
 Aleksa "DoubleAiM" Stanković  Ryan "Swathe" Gibbons Muhammed "Agurin" Kocak

Kolejna debiutantka w naszej Poczekalni. Jest to o tyle dziwne, że Shyvana rozegrała więcej meczów w roku 2021 niż którakolwiek z wcześniej wymienionych postaci, ale dawno nie widzieliśmy jej w rozgrywkach pierwszego Kręgu. Dokładnie dziś wybiła jej kolejna setka dni – już piąta. Równo 500 dni temu na jej wybór zdecydował się Aleksa "DoubleAiM" Stanković w meczu z G2 Arctic i podczas tej edycji turnieju wcześniej dwóch innych graczy postawnowiło wybrać właśnie tę postać przeciwko Nasserowi "Nasserowi" Martínezowi. Latem tego samego roku mogliśmy ją oglądać również w Ultralidze oraz LCK, więc nie była wcale ignorowanym wyborem. Dopóki nie nastał rok 2021.


Illaoi
Kapłanka Krakena
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
6.08.2020 20.07.2021 11.11.2020
512 dni temu 164 dni temu 50 dni temu
 Jeon "ikssu" Ik-soo Joosep "GODMONK" Kivilaan  Madara

I jeszcze jeden debiut. Fakt faktem trudno sobie przypomnieć ostatni mecz z udziałem Illaoi w czołówce, bo ten miał miejsce jeszcze 512 dni temu (swoją drogą, to kolejna, jak w przypadku Shyvany, okrągła liczba – tym razem dla informatyków). Wówczas na jej wybór zdecydował się Jeon "ikssu" Ik-soo, choć warto tu zaznaczyć, że jeśli ktokolwiek już wybierał Kapłankę Krakena w ramach LCK w minionym roku, to był to tylko i wyłącznie toplaner APK Prince. Nie oznacza to jednak, że gdyby nie on, to zobaczylibyśmy Illaoi już w zeszłym roku – trafiła ona bowiem również do rąk Finna "Finna" Wieståla, który wówczas reprezentował barwy Rogue w LEC.


Anivia
Kriofeniks
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
12.04.2020 10.07.2021 18.12.2021
628 dni temu 174 dni temu 13 dni temu
Kim "ALL IN" Tae-yang  Yoo "Naehyun" Nae-hyun Víctor "Midnight" Caro Rodríguez

To jest dopiero ciekawy przypadek. Ostatni raz Anivię w profesjonalnym meczu rejestrowanym przez Leaguepedię mogliśmy oglądać wcale nie tak dawno, bo niespełna dwa tygodnie temu. I był to jedyny grudniowy mecz z jej udziałem, ale łącznie w zeszłym roku mogliśmy ją oglądać w 175 grach. To więcej niż wszystkie wcześniej wymienione postacie RAZEM WZIĘTE. A mimo to w czołowych rozgrywkach i tak nikt nie zdecydował się na jej wybór od ponad półtora roku. Kim "ALL IN" Tae-yang był ostatnim graczem, który postawił na Kriofeniksa i gdyby nie on oraz Henrik "Froggen" Hansen, to Anivię oglądalibyśmy już w zeszłorocznej Poczekalni. A tak witamy ją po raz pierwszy w naszych zestawieniach.


Nunu i Willump
Chłopiec i Jego Yeti
Ostatnio widziani:
Krąg I Krąg II Krąg III
6.04.2020 21.06.2021 28.11.2021
634 dni temu 193 dni temu 33 dni temu
 Jonas "Hidon" Vraa  Pedro "Bicas" Simões Nicholas "Zaga" Roche

Nieszczęścia chodzą parami. A czasem jedno chodzi, a drugie siedzi tylko na jego grzbiecie i okazjonalnie rzuci śnieżką. Nunu oraz Willump nie są szczególnie rozchwytywani, zwłaszcza w ligach Kręgu pierwszego – po raz ostatni widzieliśmy ich w kwietniu zeszłego roku. Być może pojawiliby się w tegorocznym zestawieniu znacznie wcześniej, gdyby Paweł "Czekolad" Szczepanik zdecydował się na ich wybór nie tylko w ramach Trinity Force Pucharu Polski, ale też w Ultralidze. Kto wie, może 2022 rok będzie bardziej szczęśliwy dla śnieżnego duetu – w końcu fortuna kołem się toczy. A może potoczy się też kulą, na przykład śnieżną.


Teemo
Chyży Zwiadowca
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
28.03.2020 9.08.2021 18.11.2021
643 dni temu 144 dni temu 43 dni temu
Misfits Danny "Dan Dan" Le Comte  Mateo "Buggax" Aroztegui Alex "Myrwn" Villarejo

Ale ileż można o tych debiutantach, czas przywrócić niektórych do Poczekalni. Stare przysłowie mówi "jak się człowiek śpieszy, to się diabeł cieszy". Widocznie gracze Leagu of Legends nie śpieszyli się zanadto w tym roku, bo LoL-owy diabełek powodów do zadowolenia nie ma. Od ostatniego oficjalnego meczu w czołówce z jego udziałem minął już ponad rok i dziewięć miesięcy. Widocznie kapitan Teemo wcale nie jest do dyspozycji – przynajmniej do czasu, aż Riot Games się nad nim zlituje... albo czeka nas mecz o mało ważną stawkę.


Katarina
Złowieszcze Ostrze
Ostatnio widziana:
Krąg I Krąg II Krąg III
10.04.2019 13.08.2021 10.12.2021
996 dni temu 140 dni temu 21 dni temu
Elias "Yameru" Jalonen  Kirill "Get Lost" Rybakov Víctor "Midnight" Caro Rodríguez

Debiuty debiutami, powroty powrotami, ale przechodzimy teraz do grona postaci, których w Poczekalni gościmy po raz (co najmniej) drugi z rzędu. Mijają dni, miesiące, mija rok (nawet dwa i osiem miesięcy), a obecność Katariny mija nas co krok. Postać, którą dawniej mogliśmy uważać za swego rodzaju ikoniczną dla LoL-a, na pewno takową nie jest na profesjonalnej scenie. Nieubłaganie zbliża się równy tysiąc dni, od kiedy po raz ostatni widzieliśmy Katarinę w European Masters, a jeszcze dawniej w Ultralidze albo czołowych zmaganiach LoL-a. Więc o ile organizatorzy tych rozgrywek nie zamierzają nagle przenieść inauguracji swoich rywalizacji już na pierwszy tydzień stycznia, wkrótce ten "tysiaczek" wybije.


Warwick Warwick
Rozkiełznany Gniew Zaun
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
6.03.2019 21.06.2021 19.12.2021
1031 dni temu 193 dni temu 12 dni temu
 Artur "Rybson" Gębicz  Xavier "Valyrian" Hélin Raúl "Hydra" Moreno Valero

Wspomniany "tysiaczek" już wybił natomiast w przypadku kolejnych postaci. Jedną z nich jest Warwick, którego w akcji mogliśmy zobaczyć po raz ostatni jeszcze na początku marca 2019 roku w rękach Artura "Rybsona" Gębicza. Jeśli chodzi ogółem o jego popularność, to patrząc tylko na trzeci Krąg możecie odnieść wrażenie, że nie jest tak źle. W praktyce jednak Warwick został zarejestrowany przez Leaguepedię dziewiętnaście razy... łącznie w roku 2020 i 2021. Co ciekawe, to jedyna postać, którą zobaczyliśmy w każdej z edycji naszej Poczekalni. Nie pomogła nawet zmiana formatu i pewnie nie zmieni się to, dopóki Riot będzie patrzył wilkiem na potencjalne usprawnienia Warwicka.


Master Yi
Szermierz Wuju
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
22.06.2018 22.09.2020 14.07.2021
1288 dni temu 465 dni temu 170 dni temu
 Lê "SofM" Quang Duy  Nicolas "Decay" Gawron Marian "Majoss" Šťastný

Master Yi jest świetną postacią, jeśli chodzi o zwinność i uniki. Na razie szczególnie dobrze idzie mu unikanie miejsca w czołowych rozgrywkach, bo jego nie widzieliśmy już od czerwca 2018 roku, kiedy to wybrał go Lê "SofM" Quang Duy, ostatnio znany z Suning, a dawniej zawodnik Snake Esports. 1288 dni od ostatniego meczu w czołówce to jednak nie jest jedyny problem Szermierza Wuju. Można odnieść wrażenie, że on tylko niepotrzebnie zajmuje jedno z miejsc w kliencie turniejowym, bo w 2021 roku Leaguepedia zarejestrowała dwa jego występy. Dwa. Two. Zwei. Два. We wszystkich możliwych ligach rejestrowanych przez ten serwis, a nie jest ich wcale tak mało. I jakkolwiek mocny by nie był według lore gry albo w kolejce solo w niższych kręgach, Master Yi w roku 2022 to raczej nie będzie ogier... co najwyżej "0 gier".


Rammus Rammus
Pancerznik
Ostatnio widziany:
Krąg I Krąg II Krąg III
6.05.2018 28.02.2021 12.12.2021
1335 dni temu 306 dni temu 19 dni temu
KaBuM! e-Sports Luccas "Zantins" Silva  Erik "Wapode" Jenča Ahilleas "SneakyLemon" Natsis

Niewiele lepiej wyglądało to w przypadku Rammusa, który znów może schować się w skorupę i przeleżeć tam kolejne miesiące. Tych minęło już blisko 44, od kiedy ostatni raz Rammusa oglądaliśmy w światowej czołówce i wcale nie zanosi się na zmiany. Jego występy we wszystkich uwzględnionych przez Leaguepedię grach w tym roku moglibyśmy zliczyć na palcach jednej dłoni, gdyby te miały po osiem palców. W każdym razie zmierzam do tego, że gier z udziałem Rammusa nie było wcale wiele (mówiąc bardzo delikatnie). A ponieważ jego nie widzieliśmy od najdłuższego czasu w Kręgu pierwszym, jest on liderem naszej tegorocznej Poczekalni i z tego powodu zadaliśmy mu pytanie, jak się z tym czuje. Odpowiedział jednym słowem, wy już dobrze wiecie jakim.

Artykuł powstał na bazie danych z serwisu Leaguepedia.