Nie ma miejsca dla Rosjan i Białorusinów

Przedstawiciele amerykańskiej firmy w opublikowanym przez siebie oświadczeniu ogłosili bowiem sankcje związane z esportowymi rozgrywkami w ramach takich produkcji, jak Apex Legends oraz FIFA 22. W cyklu Global Series odbywającym się w obu tych grach nie mogą już uczestniczyć ani zawodnicy, ani też zespoły pochodzące z Rosji lub Białorusi. Oba te kraje od ponad trzech tygodni znajdują się na cenzurowanym jako agresorzy, którzy napadli na Ukrainę. Następstwem tejże agresji są kolejne kary i ograniczenia związane zarówno z gospodarką, jak i innymi dziedzinami światowego funkcjonowania. W tym również z esportem, co wyraźnie widać także na przykładzie poniższego komunikatu.

Pełna treść oświadczenia opublikowanego przez Electronic Arts:

Nadal jesteśmy zszokowani konfliktem, który ma miejsce w Ukrainie i dołączamy do głosów z całego świata, które wzywają do pokoju i zakończenia tej inwazji. Jesteśmy solidarni z mieszkańcami Ukrainy.

Podjęliśmy więc decyzję, by usunąć Rosję i Białoruś z grona krajów uczestniczących w naszych esportowych programach. W związku z tym w trybie natychmiastowym gracze i zespoły z Rosji i Białorusi nie mogą już uczestniczyć w Apex Legends Global Series oraz EA Sports FIFA 22 Global Series.


Wszystkie osoby, które chciałyby w jakiś sposób wspomóc działalność humanitarną na rzecz Ukrainy oraz jej mieszkańców, mogą udać się na rządową stronę #PomagamUkrainie. To właśnie tam znajdziemy informacje na temat sposobów udzielania pomocy finansowej oraz materialnej, a także kontakt z jednostkami prowadzącymi związane z tym działania. Na wspominanej stronie pomoc uzyskać mogą także osoby przybywające do Polski z terytorium Ukrainy.