FIFA wreszcie z funkcją cross play!

Największą i z dawna wyczekiwaną nowością jest funkcja cross play. Dotychczas gracze bawiący się na komputerach osobistych mogli rywalizować wyłącznie między sobą, podczas gdy konsolowcy od maja objęci byli testami zmagań pomiędzy platformami. Testami, które najwyraźniej wzbudziły zadowolenie w biurach Electronic Arts, bo w FIFE 23 gra na wielu różnych sprzętach będzie już możliwa! Od teraz wspólną bazę użytkowników tworzyć będą posiadacze PC, PlayStation 5, Xbox One X|S oraz Google Stadia, którzy będą mogli mierzyć się ze sobą chociażby w FIFA Ultimate Team, ale i w sezonach online. Takiego szczęścia nie mają natomiast osoby z PlayStation 4 i Xboxa One, bo one w we wspomnianą wcześniej bazę włączone nie zostały.

Jeżeli jednak marzy wam się wspólny rynek transferowy FUT, to musimy was rozczarować. W tym wypadku handlować ze sobą będą jedynie właściciele konsol PlayStation, Xbox i Stadia, podczas gdy dwa odrębne rynki posiadać będą gracze z Nintendo Switch i pececiarze. Na koniec, pozostając przy kwestii PC – w wypadku tej platformy EA postanowiło wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia przeciwko oszustom, aczkolwiek szczegóły na ten temat mamy poznać dopiero za jakiś czas.

Kobieca piłka nożna i Hypermotion na PC

Co jeszcze? Jak można się było spodziewać, po raz pierwszy w historii w grze dostępne będą kluby kobiecej piłki nożnej. Na razie twórcy ograniczyli się do zaimplementowania żeńskich rozgrywek z Anglii oraz Francji, ale można się spodziewać, że to dopiero początek. Mamy też dobrą informację dla tych, którzy wybiorą wersję na komputery osobiste, bo w końcu będą mogli oni liczyć na pełne nextgenowe doznania. Przed rokiem funkcja Hypermotion, zapewniająca m.in. bardziej realistyczne animacje i zachowania zawodników, znalazła się tylko na konsolach, ale teraz w poprawionej, wzbogaconej o ogromną liczbę danych wersji zadebiutuje również na PC.

To z pewnością dopiero początek, bo w ostatnich tygodniach sporo plotkowało się m.in. na temat rewolucyjnych zmian w FUT dotyczących kwestii zgrania. Samo EA w kolejnych dniach będzie odsłaniać kolejne karty, ale już teraz ogłosiło datę premiery – FIFA 23 pojawi się na półkach sklepowych 30 września. Za edycję standardową na PC zapłacimy 299 zł, zaś to samo wydanie na PlayStation 5 i Xbox Series X|S wyceniono na 349 zł.