1. Która z europejskich formacji dotrze najdalej i w którym etapie może zakończyć swoją przygodę z Worlds?

Szczerze mówiąc, odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Z jednej strony Rogue, które przejechało się po G2 w finale, może wydawać się najsilniejszą ekipą. Do tego zawsze radzili sobie dobrze w BO1 i mają bardzo silną fazę liniowania. Ciekawi mnie, czy utrzymają swoją formę i jak będzie wyglądała ich gra przeciwko azjatyckim drużynom. Nie zdziwię się jednak, jeżeli to G2 dojdzie dalej czysto przez doświadczenie caPsa i Jankosa na Worldsach, ten mityczny "clutch factor", którego Rogue trochę brakuje. Z kolei największy sceptycyzm budzi u mnie botlane G2, który może zostać naprawdę mocno dociśnięty przez lepsze duety. Bez względu na to, która z tych dwóch ekip dojdzie dalej, wydaje mi się, że będzie to maksymalnie półfinał (przy dobrym ułożeniu drabinki).

2. Czy któraś z drużyn "wildcard" może sprawić niespodziankę i przebrnąć przez play-iny?

Jeżeli chodzi o grupę B, to wydaje mi się, że może być bardzo ciężko. RNG oraz DRX na 99% zajmą pierwsze i drugie miejsce, a walka z drużyną z drugiego miejsca z grupy A nie będzie taka prosta. Widzę jednak scenariusz, gdzie jakieś Saigon Buffalo mierzy się z Fnatic i jakimś cudem wygrywa mecz. W grupie A nie zdziwiłbym się, gdyby FNC się potknęło i tym samym któraś z drużyn wskoczyłaby na drugie miejsce – powiedzmy Beyond Gaming, a w BO5 wygrało na 3/4. miejsce z grupy B. Podsumowując, raczej bym na to nie liczył, ale jeśli już to Buffalo albo BYG.

3. Która drużyna może być czarnym koniem całego turnieju?

Czarnym koniem na pewno nie nazwałbym żadnego zespołu z Azji, bo te formacje są po prostu za silne na bycie "czarnym koniem". Szczerze chciałbym, żeby tym czarnym koniem było Rogue – jak zawsze nikt nie ma wobec nich oczekiwań, w tym sezonie już raz zamknęli nam mordę, więc miło byłoby to powtórzyć.4. Jak szeroki obecnie jest mityczny "gap" pomiędzy Wschodem i Zachodem?

Moim zdaniem ten gap jest przeogromny. Z roku na rok Chiny stają się coraz silniejsze. Kiedyś to była przepaść między Koreą, a resztą świata – teraz zmienia się to w kanion między Chinami, a pozostałymi zespołami. Nie ma się co dziwić, dużo więcej drużyn, więcej meczów, większa kasa, inwestycje, generalnie ludzie tam żyją i oddychają LoL-em. Mam nadzieję, że się mylę i G2, C9, RGE, czy EG mnie pozytywnie zaskoczy, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć.

5. Na jakiego zawodnika albo zawodników powinniśmy szczególnie zwracać uwagę podczas tegorocznych mistrzostw?

Jako ADC będę patrzył na innych kurierów, także na pewno Viper, który kolejny rok bierze swoją drużynkę na plecy i gra jak dolnoalejkowe wcielenie Fakera z najlepszych czasów. Do tego na pewno Ruler, który otoczony potężną ekipą Gen.G ma szansę znowu zabłysnąć i (może) zdobyć kolejny puchar. Warto też obserwować JKL, chłop czasami potrafi stanąć na głowie, wygrać solo grę, ale ma także momenty, gdzie wygląda jakby sprzedawał mecze. Na pewno będę też oglądał starcia Gumayusiego z Berserkerem – ex-graczy T1 Challengers, obaj bardzo utalentowani.

6. Jaki zespół lub zespoły będą rozczarowaniem podczas tego turnieju?

Żeby być rozczarowaniem, trzeba najpierw mieć oczekiwania. Z tego powodu odpada mi całe NA, bo nie wierzę, że ktoś szczerze wierzy w jakiś większy sukces niż wyjście z grupy (co i tak raczej się nie uda). Wydaje mi się, że jeśli G2 nie odzyska swojego "blasku", to będzie to rozczarowanie. Zawsze za tą organizacją idą oczekiwania, że wyjdą z grupy, że powalczą o wyższe lokaty, a mam wrażenie, że są zbyt zależni od formy dnia i jeżeli się to nie zmieni, to ich przygoda może skończyć się w grupach. Bez względu na to i tak będę zagorzale kibicował Jankosowi i ekipie jak co roku.

7. Chiny czy Korea – który region wysyła lepszą reprezentację?

Zdecydowanie Chiny. Sam fakt, że drużyna z takimi gwiazdami jak LNG nie jedzie na Worldsy, mówi o poziomie tej ligi. Wysyłają 4 potężne ekipy, każda z trochę innym stylem – jedne bardziej przeładowane talentami jak TES, czy EDG, JDG działające genialnie jako kolektyw. Z kolei Korea to Gen.G, a potem przepaść. Jeżeli Gen.G będzie tak dominowało Worldsy, jak dominowało LCK, to jestem skłonny cofnąć to co powiedziałem, ale wydaje mi się, że ich dominacja jest spowodowana słabą formą DWG i spadkiem formy T1, oczywiście nie umniejszając zawodnikom Gen.G, bo ta ekipa jest po prostu potężna.8. Czy Worldsy potrzebują drabinki podwójnej eliminacji? Co pokrótce sądzisz o obecnym formacie?

Oczywiście, że potrzebują – to, że tego teraz nie ma, to jest jakiś żart. Z jednej strony można powiedzieć, że mecze miałyby mniejszą stawkę, bo zawsze masz ten bufor bezpieczeństwa w postaci jednej porażki, ale z drugiej miracle run z losers bracketu byłby historią, która sprzedawałaby sama siebie. Zresztą widzieliśmy to w tym splicie w LEC, niby RGE dostało 3-0 od G2 i mieli dostać te przekopę jeszcze raz (i jak najbardziej mogło się tak zdarzyć), ale wrócili, przejechali się 3-0, tym samym tworząc jedną z najpiękniejszych wygranych w historii LEC. Nie uważam, żeby obecny format był zły, szkoda że w play-inach nie ma rewanży czy drabinki przegranych w play-offach, ale trzeba mieć na uwadze, że Worldsy muszą spiąć się w odpowiednim czasie. Kolejne rundy rewanżowe, dodatkowe BO5 mogłyby przeładować ten turniej i z czasem po prostu zmęczyć zawodników, widzów, casterów.

9. Jaką grupę będziesz najchętniej śledził i która wydaje ci się najmocniejsza?

Chętnie będę śledził grupę A, mamy tam już trzech genialnych strzelców i na pewno dużo będzie dało się nauczyć na podstawie ich gry. Jednakże najchętniej będę śledził grupę B – G2 vs DWG po raz kolejny, do tego to potężne JDG. Wydaje mi się, że jest to najbardziej wyrównana grupa pod względem poziomu i chętnie zobaczę co takiego sprawiło, że JDG wygrało LPL-a.

10. Kto wygra Worldsy 2022?

EDG. Nie wiem czemu, nie wiem po co, ale tak mówi mi przeczucie. Zresztą jest coś cudownego w oglądaniu Vipera, który wygrywa. Do tego Meiko, który jako jeden z niewielu graczy oddał całą swoją karierę jednej drużynie. Nie ma co ukrywać, że drugi tytuł z rzędu byłby czymś wyjątkowym i może początkiem nowej dynastii??? Ale jeśli wygra Gen.G, to zły ani zaskoczony nie będę.


Po więcej informacji dotyczących Worlds zapraszamy do naszej relacji tekstowej. Znajdziecie tam między innymi składy wszystkich drużyn, harmonogram zawodów oraz informacje dotyczące transmisji.

League of Legends Worlds 2022