Która z europejskich formacji dotrze najdalej i w którym etapie może zakończyć swoją przygodę z Worlds?

G2 i Rogue mają spore szanse na awans, choć to RGE powinno mieć łatwiejszą przeprawę. Jednak nie będę zaskoczony, jeśli każda z drużyn LEC nie uzyska promocji do kolejnej fazy, bo w grupach mają naprawdę silnych oponentów. W fazie pucharowej po cichu liczę na jakieś powtórki G2 vs RNG z Worlds 2018, bo wydaje mi się, że o zwycięstwo w BO5 na azjatycką drużynę będzie niezwykle trudno.

Co było największym zaskoczeniem w play-inach?

Ciężko mi się odnieść do jakiejś konkretnej drużyny, choć sporym zaskoczeniem jest bardzo słaba forma graczy Beyond Gaming, ponieważ drużyny z tego regionu przyzwyczaiły nas w ostatnich latach do prezentowania formy lepszej niż chociażby drużyny z LCS. Jednak to, co pozytywnie mnie zaskakuje, to meta w trakcie tych play-inów ze względu na ilość różnych wyborów. Kilka drużyn zaprezentowało dosyć nietypowe herosy i choć nie wszystkie okazały się być trafne (pick Teemo był sporą przesadą), to zawsze takie smaczki wywołują we mnie większy hype i zainteresowanie meczem. Za to duży plus dla play-inowych drużyn, że szukały swojego identity i nie bały się czasem "zaszaleć".

Która drużyna może być czarnym koniem całego turnieju?

Przed fazą play-in myślałem o RNG, ale szczerze mówiąc nie zachwycili mnie swoją grą. Z chińskich ekip moją ulubioną jest Edward Gaming, a fanem Vipera jestem już od czasów Griffin… Po cichu liczę, że będą w stanie powtórzyć swój performance z poprzednich Worldsów, choć z pewnością do tych głównych faworytów się nie zaliczają.

Jak szeroki obecnie jest mityczny "gap" pomiędzy Wschodem i Zachodem?

Moim zdaniem "gapometr" wybija poza skalę, ale w tej mecie wszystko jest możliwe, a jeden teamfight może przesądzić o zwycięstwie bądź porażce… Metodą na oddawanie i skalowanie na pewno uda się odnieść Zachodowi jakieś zwycięstwo z potężnymi Azjatami tf tf.

Na jakiego zawodnika albo zawodników powinniśmy szczególnie zwracać uwagę podczas tegorocznych mistrzostw?

Polecam śledzić chińskich leśników oraz Trymbiego.

Jaki zespół lub zespoły będą rozczarowaniem podczas tego turnieju?

Ameryki nie odkryję i powiem, że drużyny z LCS, choć obawiam się, że w tym roku mogą do nich dołączyć także europejskie ekipy.

Chiny czy Korea – który region wysyła lepszą reprezentację?

Przed play-inami powiedziałbym, że na papierze lepsze są Chiny, ale spodziewałem się więcej po RNG i trochę jestem zawiedziony. Moim zdaniem faworytem do zwycięstwa w turnieju jest koreańskie Gen.G, więc w tej azjatyckiej rywalizacji regionów opowiem się po stronie Korei, choć liczę na dobre występy chińskich ekip, szczególnie EDG.

Czy Worldsy potrzebują drabinki podwójnej eliminacji? Co pokrótce sądzisz o obecnym formacie?

Często oglądam turnieje DOTA 2, gdzie taki format stosowany jest od lat i moim zdaniem jest on o wiele lepszy niż ten Worldsowy, a na pewno bardziej nieprzewidywalny, co z pewnością służy widowisku. Teamy z dolnego bracketu niejednokrotnie wygrywały cały turniej czego doskonałym przykładem jest ostatnie TI, w trakcie którego Team Spirit zanim sięgnęło po Mistrzostwo Świata rozegrało w Lower Bracketcie aż 5 spotkań, budując przy tym fantastyczną historię związaną z ich miracle runem. Obecny format w mojej ocenie jest już przestarzały i powinien odejść do lamusa. Wolałbym już większą ilość drużyn w głównej fazie i drabinkę podwójnej eliminacji niż play-iny, które mało kogo obchodzą.

Jaką grupę będziesz najchętniej śledził i która wydaje ci się najmocniejsza?

Najchętniej będę śledził grupę Rogue i mocno ściskam kciuki za Trymbiego! Natomiast wskazanie najsilniejszej grupy jest trudne, bo zarówno A i B są naszpikowane drużynami ze świetną worldsową przeszłością i chyba tylko ze względu na te narracje wybiorę grupę A.

Kto wygra Worldsy 2022?

Chciałbym zobaczyć mecz Gen.G vs EDG w finale Worldsów i 5-mapowy dreszczowiec, ale spodziewam się, że tytuł mistrza rozstrzygnie się pomiędzy Gen.G i JDG. Wydaje mi się, że jeśli ostatecznie po zwycięstwo w Mistrzostwach sięgnie ktoś inny to będzie to spore zaskoczenie.


Mecze Worlds będziecie mogli obejrzeć z polskim komentarzem na kanałach Polsat Games w telewizji, na Twitchu oraz w serwisie YouTube. Po więcej informacji dotyczących tegorocznych mistrzostw świata w League of Legends zapraszamy do naszej relacji tekstowej:

League of Legends Worlds 2022