ERL: rozszerzenie rywalizacji o Bliski Wschód, Afrykę Północną oraz CIS

I choć skrót ERL w dalszym ciągu będzie obowiązywał, to w jego rozwinięciu "Europa" została zastąpiona przez "EMEA", czyli obszar Starego Kontynentu z Bliskim Wschodem oraz Afryką Północną. Co to oznacza dla LEC – o tym nieco później, na razie nieco więcej o samych ERL-ach. Do grona regionów walczących o tytuł mistrza EM (dawniej European Masters, a od teraz EMEA Masters) dokooptowane zostały formacje z Türkiye Championship League (TCL, dotychczas posiadające slot na najbardziej prestiżowych globalnych rozgrywkach LoL-a) oraz Arabian League (wcześniej znane pod nazwą Intel Arabian Cup).

Mimo iż na chwilę obecną to jedyne dwie ligi, które dołączą do walki w ERL-ach, w przyszłości niewykluczone jest również dołączenie innej ligi bliskiej Europie, czyli LCL – League Continental League, zrzeszającej czołówkę Wspólnoty Niepodległych Państw. Aktualnie jednak LCL pozostanie zawieszone do odwołania, co raczej nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę wydarzenia za naszą wschodnią granicą.

Szerszy zakres Ultraligi

Wróćmy jednak do EMEA Regionalnych Lig, bo na rozszerzeniu ogólnego regionu zmiany wcale się nie kończą. Modyfikacje dotknęły też rodzime rozgrywki League of Legends, czyli Ultraligę, która dotychczas zrzeszała drużyny z Polski oraz Krajów Bałtyckich (tj. Litwy, Łotwy i Estonii). Od teraz jednak Ultraliga to również region Gruzji, Ukrainy oraz Izraela. Nie oznacza to jednak większej liczby samych drużyn – w dalszym ciągu o mistrzostwo UL walczyć będzie dziesięć zespołów, podobnie jak w reszcie lig akredytowanych. Jakie dokładnie będą to zespoły, tego dowiemy się dopiero w nadchodzących tygodniach (i informacji raczej nie znajdziemy na oficjalnej stronie LoL Esports).

Najważniejsze zmiany w ekosystemie ERL w skrócie:

  • European Masters to od teraz EMEA Masters (a skrót ERL oznacza "EMEA Regional League")
  • Do grona lig włączonych w system ERL-i dołączają TCL, Arabian League. W przyszłości może pojawić się również LCL
  • Region Ultraligi rozszerzony o Gruzję, Ukrainę oraz Izrael

LEC: trzy splity, mecze BO3, finały całego sezonu

Czas przejść do kwestii dla wielu fanów najważniejszej, czyli League of Legends EMEA Championship. A właśnie – podobnie jak w przypadku ERL i EM, choć skrót pozostaje ten sam (LEC), to jego rozwinięcie nie będzie już dotyczyło wyłącznie Europy, a całego regionu EMEA w połączeniu z CIS. Co jednak z samym formatem LEC? Ten doczeka się gruntownej przebudowy, bo zamiast dwóch splitów z etapem grupowym i play-offami, od teraz czekają nas trzy splity i trzy fazy w każdym z nich.

Oprócz wiosennego i letniego splitu wcześniej odbędzie się split zimowy. Aby "upchnąć" je wszystkie w kalendarz całego sezonu, każdy z nich będzie trwał zaledwie dwa miesiące – zimowy rozpocznie się w styczniu i zostanie zwieńczony w lutym, od marca do kwietnia potrwa split wiosenny, zaś split letni odbędzie się już po Mid-Season Invitational i będzie trwał od czerwca do lipca. Po nim przyjdzie pora na finały sezonu 2023, w którym zobaczymy mistrzów każdego z trzech splitów oraz trzy drużyny awansujące na bazie zgromadzonych Championship Points.

A co czeka nas w każdym ze splitów? Przede wszystkim powrót meczów w formacie BO3... aczkolwiek nie w pełni kosztem BO1. Pierwszą fazą będzie rywalizacja właśnie do jednej wygranej w trybie każdy z każdym, aczkolwiek bez rewanżów. Osiem najlepszych formacji awansuje do fazy grupowej, gdzie zostaną one podzielone na dwa równoliczne zbiory, a o awans do ostatniego etapu powalczą już w drabince podwójnej eliminacji w BO3. Dwie najlepsze formacje z każdej z grup powalczą w ostatecznej rundzie, również rozgrywanej w drabince podwójnej eliminacji, ale już w meczach BO5. Zwycięzca drabinki pucharowej zostaje mistrzem splitu i ma zagwarantowane miejsce w finałach całego sezonu. Ponadto triumfator wiosennych rozgrywek będzie reprezentował EMEA na MSI.

Zmiana formatu LEC w skrócie:

  • Trzy splity zamiast dwóch – zimowy (styczeń-luty), wiosenny (marzec-kwiecień), letni (czerwiec-lipiec)
  • W każdym ze splitów trzy fazy – "każdy z każdym" (BO1), faza grupowa (BO3), drabinka pucharowa (BO5)
  • Finały całego sezonu trwające cztery tygodnie z udziałem zwycięzców trzech splitów i trzech drużyn z największą liczbą Championship Points

Rozszerzenie regionu oznacza jeszcze jedną nowość. Od teraz zawodnicy pochodzący z Turcji, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz regionu CIS nie będą już traktowani jako "importowani", co oznacza, że organizacja posiadająca takowych graczy będzie mogła dokooptować do swojej formacji graczy z dalszych regionów, jak np. Korea czy Chiny. To może być szczególnie dobra wiadomość dla zawodników z Turcji, których ostatnimi czasy coraz częściej mogliśmy oglądać w europejskich zmaganiach, a którzy teraz będą traktowani na równi z innymi w kwestii polityki importowania.

Kiedy dokładnie będzie toczyła się walka w poszczególnych splitach? Jak będzie wyglądał podział drużyn w fazie grupowej? W jaki sposób będą dystrybuowane Championship Points? Te i inne szczegóły dotyczące czołowej ligi EMEA zostaną udostępnione najprawdopodobniej w późniejszym terminie, podobnie jak dystrybucja miejsc na EMEA Masters 2023 Spring.