ESL R1 to debiutująca liga esportowa, która wyznaczy zupełnie nowy standard dla wirtualnych wyścigów, tworząc idealny kompromis dla producentów marek samochodowych i graczy. Nowa inicjatywa czerpie garściami z tego, co najlepsze w wyścigach na żywo i łączy to z nieograniczonymi możliwościami świata cyfrowego. ESL R1 będzie celebracją prędkości i najwyższego poziomu umiejętności, tworząc nowy cykl mistrzostw, które dostarczą widzom niesamowite, immersyjne widowisko.

Inauguracyjny turniej na żywo odbędzie się podczas bezpłatnego IEM Expo, w ramach wydarzenia Intel® Extreme Masters (IEM) Katowice, w dniach 10-12 lutego 2023 roku, z przytupem rozpoczynając Sezon Wiosenny ESL R1 2023. W trakcie ESL R1 po raz pierwszy najbardziej znane organizacje esportowe będą rywalizować z licencjonowanymi zespołami motoryzacyjnymi z sieci partnerskiej RENNSPORT. Ponadto, w rozgrywkach wezmą udział drużyny z dzikiej karty, gwarantując wysoką przystępność turnieju i niespotykany dotąd poziom rozrywki w wirtualnych wyścigach. W pierwszym sezonie ESL R1 weźmie udział 8 zespołów partnerskich i 4 zespoły z dziką kartą:

 • Apex Racing Team
 • BMW M Team BS+COMPETITION
 • FaZe Clan
 • FURIA
 • G2 Esports
 • Heroic
 • Mercedes-AMG PETRONAS Esports Team
 • Mercedes-AMG Team Williams Esports
 • MOUZ
 • Porsche Coanda Esports Racing Team
 • R8G eSports
 • Team Redline

48 kierowców (czterech na zespół) będzie rywalizować ze sobą w ośmiu rundach sezonu zasadniczego. Każda runda będzie składać się w sumie z siedmiu wyścigów: czterech ćwierćfinałów, dwóch półfinałów i finału. Każdy wyścig poprzedzony będzie również sesją kwalifikacyjną, która ma na celu ustalenie kolejności startu każdego kierowcy. Po rozpoczęciu cyklu na IEM Expo w Katowicach rundy będą rozgrywane online w piątki i poniedziałki.

W każdym sezonie 24 najwyżej klasyfikowanych kierowców awansuje do ESL R1 Major, gdzie zmierzą się w walce o tytuł mistrzowski ESL R1. Harmonogram na rok 2023 składa się z dwóch sezonów, z których każdy zakończy się finałowym wydarzeniem organizowanym na żywo, z łączną pulą nagród wynoszącą 500 000 euro.

Daty dla pierwszego, wiosennego sezonu ESL R1 2023, prezentują się następująco:

ESL R1 – harmonogram

 • Rozpoczęcie Sezonu Wiosennego ESL R1 2023: 11-12 lutego, 2023 / IEM Expo, Katowice, Polska
 • ESL R1 2023 Spring Major podczas RENNSPORT Summit: 27-28 maja, 2023 / Monachium, Niemcy

Daty dla drugiego, jesiennego sezonu ESL R1 2023, prezentują się następująco:

 • Sezon Jesienny ESL R1 2023: sierpień 2023 / online
 • ESL R1 2023 Fall Major podczas DreamHack Winter: 23-25 listopada, 2023 / Jönköping, Szwecja

Esport to najszybciej rozwijający się segment branży rozrywkowej na świecie, z młodą i zorientowaną na technologię cyfrową rzeszą fanów – mówi Competition Company CEO, Morris Hebecker. – EFG jest dla nas ważnym partnerem, chcemy wspólnie zakotwiczyć fascynację wyścigami w świecie wirtualnym, jak również pozycjonować się w istniejącym świecie esportu w dłuższej perspektywie – dodaje.

Przestrzeń simracingu jest jednym z kluczowych filarów esportu w dziedzinie gier sportowych – powiedział Roger Lodewick, President Sports Games w EFG. – Dzięki ESL R1 stawiamy pierwsze poważne kroki w tym porywającym świecie. Robienie tego razem z naszym ambitnym partnerem RENNSPORT, a także z renomowanymi markami esportowymi i wyścigowymi to wyjątkowa okazja. Jesteśmy podekscytowani, że możemy służyć społeczności simracingowej w typowy dla nas odważny i spektakularny sposób – skwitował.

Więcej informacji o ESL R1 można znaleźć na stronie ligi oraz na oficjalnych kanałach w serwisach Twitter, Reddit, Facebook, Instagram i TikTok. Transmisje i klipy z turnieju można oglądać na Twitchu oraz YouTube. Szczegóły dotyczące nowego wymiaru wirtualnych wyścigów znajdują się na oficjalnej stronie RENNSPORT.

Więcej ogólnych informacji jest dostępnych pod adresem eslfaceitgroup.com oraz na profilach społecznościowych ESL FACEIT Group i ESL na platformach LinkedIn, Facebook, Twitter i Instagram.