Wnioski nie zostały wyciągnięte

Podczas ostatniej edycji EMEA Masters byliśmy świadkami bardzo ciekawych play-offów, aczkolwiek z perspektywy widza organizacja turnieju pozostawiała wiele do życzenia. Wiosną ludzie narzekali na to, że ćwierćfinały były rozpisane na trzy dni, przez co dwa się pokrywały. W tym roku terminarz wygląda wręcz jeszcze gorzej. Tym razem ćwierćfinały będą trwały jeszcze krócej, gdyż tylko dwa dni, więc codziennie dwa będą się pokrywały ze sobą i będzie trzeba dokonać wyboru, co chcemy obejrzeć. Nie zmieniła się faza play-in, która znów trwa cztery dni z jednym dniem przerwy, oraz faza grupowa rozplanowana na cztery dni gier. Jedyną dobrą informacją jest to, że drużyny grające w finale będą miały tydzień przerwy po półfinałach, by dotrzeć do Montpellier, gdzie finał ów będzie rozgrywany.

Tak prezentuje się dokładny terminarz letniej edycji EMEA Masters 2023:

  • Faza grupowa play-in: 14-15 sierpnia
  • Baraże o awans do głównej fazy: 17 sierpnia
  • Faza grupowa: 21-24 sierpnia
  • Ćwierćfinały: 28-29 sierpnia
  • Półfinały: 31 sierpnia-1 września
  • Finał: 8 września

Pozostałe zmiany

Zmienił się również sposób rozgrywania baraży o awans do głównej fazy EMEA Masters. W tej edycji drużyny nie będą grały z ekipami z innych grup, a o sprawie awansu zaważy mecz BO3 pomiędzy dwiema pierwszymi formacjami w danym zbiorze. Także nie powtórzy się sytuacja, w której wiosną dwa greckie zespoły trafiły na siebie. Chociaż z drugiej strony trafienie łatwej grupy będzie się równało z prostym awansem. Najbardziej pozytywną zmianą, a raczej dodatkiem, jest wprowadzenie nagrody MVP finału całego turnieju. Na najbardziej wartościowego gracza będą głosować dziennikarze, zawodnicy oraz eksperci. Wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

Transmisja z rozgrywek będzie prowadzona w czternastu różnych językach. Dokładniej w: angielskim, polskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, greckim, holenderskim, czeskim, serbskim, węgierskim, portugalskim, tureckim i arabskim. Jak na razie na EMEA Masters Summer 2023 zakwalifikowały się cztery drużyny z Polakami: Karmine Corp (Cinkrof), BK ROG Esports (Czekolad), We Love Gaming Esports (Bruness, EŚCIK, Woolite, Hajima, JARU) i Entropiq (Kiuske).