Krzysztof Warywoda był zdecydowanym faworytem regat. To zawodnik ze ścisłego światowego topu, który w aktualnym, globalnym rankingu Virtual Regatta plasuje się na 6 miejscu. Zwycięstwo nie przyszło jednak łatwo, gdyż do podwójnie punktowanego wyścigu medalowego olsztynianin przystąpił z drugiego miejsca, tracąc jeden punkt do lidera Jana Tymowskiego (Tymjanek). Jasne było, że mistrzem Polski zostanie ten, który zajmie w nim wyższe miejsce. Wary79 wytrzymał presję, najlepiej rozegrał wyścig taktycznie i pewnie sięgnął po złoty medal eSailingowych mistrzostw Polski.
– Trenuję eSailing od dłuższego czasu, skupiam się głównie na rywalizacji na świecie i odnoszę spore sukcesy. Jestem aktualnie szósty w światowym rankingu, a 6 września czeka mnie start w półfinale eSailingowych mistrzostw świata. Z tego półfinału 10 najlepszych zawodników uzyska awans do turnieju finałowego. Wierzę, że stać mnie na to, by się znaleźć w finale – mówi Krzysztof Warywoda.
Wicemistrzem Polski w eSailingu został Jan Tymowski, a brązowy medal wywalczył Mieszko Mórawski. Mistrzostwa Polski w eSailingu zainaugurowały cykl wirtualnych regat PGE eSailing 2023. W dniach 12-14 października odbędzie się PGE Jesienny Puchar eSailing, a zwieńczeniem cyklu będą regaty PGE Wielki Finał eSailing zaplanowany na 10 grudnia 2023 roku.
– Bardzo się cieszę, że Polski Związek Żeglarski rozwija eSailing. To nie tylko gra i rozrywka. Platforma Virtual Regatta, na której prowadzone są rozgrywki perfekcyjnie odwzorowuje realne warunki panujące na światowych akwenach i jest świetnym uzupełnieniem dla tradycyjnego żeglarstwa. To przede wszystkim nauka taktyki. Dzięki grze zacząłem zauważać na wodzie rzeczy, których do tej pory nie zauważałem. Potrafię lepiej przewidzieć i rozszyfrować zachowania przeciwnika, zmiany wiatru. Procentuje doświadczenie zebrane w eSailingu. Nie zrobiłem wielkiej kariery w tradycyjnym żeglarstwie, choć żegluję na różnych łódkach od 6 roku życia. Żałuję, że za dzieciaka nie miałem możliwości wspomagania treningu eSailingiem. Teraz, gdy takie możliwości są, zachęcam wszystkich, przede wszystkim młodych zawodników i ich trenerów, do korzystania z tego – mówi Krzysztof Warywoda.
W 2021 roku eSailing stał się jedną z dyscyplin esportowych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wirtualne regaty żeglarskie znalazły się pośród pięciu wirtualnych sportów Olimpic Virtual Series w ramach MKOL. Władze światowego sportu olimpijskiego powołały też do życia cykliczną imprezę Olympic Esports Series - to pierwsze w historii, licencjonowane olimpijskie wydarzenie sportów wirtualnych. Pierwsza edycja odbyła się w 2021 roku, druga w czerwcu 2023 roku w Singapurze.
– Cały świat stawia na rozwój tej formy rywalizacji, także World Sailing i inne krajowe związki żeglarskie mocno rozwijają eSailing. Perspektywa dołączenia esportu do rodziny olimpijskiej stwarza zupełnie nowe możliwości. Idziemy z duchem czasu, a współpraca z Polską Ligą Esportową i wsparcie PGE przyczyniają się do rozwoju wirtualnego żeglarstwa. O tym, że warto inwestować w esailing świadczą fakty i liczby. W niedawnych regatach Route du Rhum wystartowało 140 jachtów, a w równolegle odbywających się regatach wirtualnych na tej samej trasie ścigało się 2 milionów osób. Idąc z duchem czasu i obserwując dynamiczny wzrost zainteresowania esportem i rosnącą rolę esportu, chcemy uczynić esailing jeszcze bardziej kompatybilny z tradycyjnym żeglarstwem oraz wykorzystać wirtualne żeglarstwo do promocji tego realnego – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
Temu służy między innymi międzynarodowy projekt DigiSail, realizowany w ramach programu Erasmus+ Sport, a którego Polski Związek Żeglarski jest liderem. Dużym ułatwieniem jest istniejąca już platforma Virtual Regatta, na której toczą się rozgrywki na całym świecie, i z której korzystają również polscy żeglarze, nie tylko ci wirtualni. To największy i najpopularniejszy na świecie internetowy symulator wyścigów żeglarskich zarządzany przez światową federację żeglarską World Sailing. Platforma Virtual Regatta, na której toczyć się będą rozgrywki, jest dostępna dla użytkowników za darmo i to na wszystkich urządzeniach mobilnych: telefonach, tabletach i na komputerach (na wszystkich platformach jak: Android, IOS, Windows).
Źródło: informacja prasowa