To koniec Dota Pro Circuit

Dota Pro Circuit powstało w 2017. Miało być odpowiedzią na potrzebę stworzenia bardziej przejrzystego systemu eliminacji na The International. – Rozumiejąc, że każdy system zaproszeń wiąże się z kompromisami, postanowiliśmy stworzyć bardziej przejrzysty i zrozumiały system. Jeśli chodzi o ten jeden ograniczony cel, to odnieśliśmy sukces. DPC rozjaśniło kryteria zapraszania oraz ułatwiło zawodowcom zrozumienie ich drogi do The International. Niestety, DPC pociągnęło za sobą także zestaw zasad i przepisów, a te z kolei wygenerowały koszt, który z czasem stawał się dla nas coraz wyraźniejszy: świat rywalizacyjnej rozgrywki w Dota 2 stał się mniej ekscytujący, zróżnicowany i ostatecznie dawał coraz mniej frajdy – możemy wyczytać w oficjalnym komunikacie Valve.

Problem z DPC polegał na tym, że w znacznym stopniu cykl ten ograniczył wprowadzane innowacje. Jak zapewnia wydawca Doty, ma on świadomość, iż firmy organizujące turnieje, zamiast skupiać się na konkurowaniu o widzów za sprawą m.in. pomysłowych rozwiązań, musieli przede wszystkim podporządkować się rygorystycznym wymaganiom. Wobec tego uznano, że najlepszym wyjściem będzie nie luzowanie ów wymagań, a całkowite przerzucenie uwagi organizatorów na widownię. – Nim wprowadziliśmy te ograniczenia, świat rywalizacyjnej rozgrywki Dota 2 był zdrowszy, intensywniejszy i bardziej zróżnicowany niż w jego obecnej formie. Kiedyś wydarzenia nie ociekały tak rutyną, a raczej pomysłowością, natomiast w kalendarzu było dla nich więcej miejsca – przyznaje Valve.

Ale to nie koniec The International

Tak więc oficjalnie potwierdzono, iż sezon 2023 będzie ostatnim w historii Dota Pro Circuit. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że nie będzie już mistrzostw świata z Docie 2. –Rywalizacyjna rozgrywka w Dota poprzedza DPC o wiele lat i będzie istnieć jeszcze długo po jego zakończeniu. The International również będzie nadal istnieć – już teraz pracujemy nad The International 2024, a w przyszłym roku opowiemy więcej o tym, jak będą działały zaproszenia na to wydarzenie. Jednak na razie naszą uwagę zwrócimy ponownie w kierunku tegorocznego głównego wydarzenia, od którego (w co ciężko nam uwierzyć) dzielą nas jedynie cztery króciutkie tygodnie – zapewniają przedstawiciele wydawcy. Dla fanów gry MOBA od Valve nadchodzą zatem ekscytujące miesiące.