Czym są wymagania sprzętowe gier?

Wymagania sprzętowe gry mówią o tym, jaka specyfikacja komputera lub laptopa jest potrzebna do zainstalowania i uruchomienia danej gry. Znając minimalne lub zalecane wymagania sprzętowe gry możemy być pewni, że określony sprzęt pozwoli na przyjemną rozgrywkę, bez zacięć czy innych problemów. Najczęściej na liście wymagań sprzętowych mamy informacje o:

  • procesorze i jego taktowaniu, liczbie rdzeni
  • liczbie pamięci RAM
  • karcie graficznej, pamięci na karcie
  • wolnym miejscu na dysku

Również aplikacje mają swoje wymagania sprzętowe. Ponadto czasami spotkamy się z wymaganiami systemowymi. Mówią o tym, jakie oprogramowanie potrzebne jest do uruchomienia programu lub gry (np. "Windows 10 lub nowszy").

Minimalne wymagania sprzętowe gry

Im słabszy jest nasz komputer (ma gorsze podzespoły), tym gra będzie działać gorzej. W pewnym momencie okaże się jednak, że w ogóle jej nie uruchomimy lub nawet nie zainstalujemy na danym komputerze. Minimalne wymagania sprzętowe gry określają, jakich podzespołów potrzebujemy, aby ją uruchomić. Możemy być pewni, że płynność gry pozostaje na akceptowalnym poziomie i że uruchomimy każdy poziom i każdą funkcjonalność w grze.

Nie bez znaczenia mowa jednak o "minimalnych wymaganiach sprzętowych gry"… Takie parametry oznaczają bowiem, że musimy zrezygnować z lepszego obrazu i dodatkowych efektów graficznych. Często – dla uzyskania płynnej rozgrywki bez efektu "klatkowania", czy dłuższych zacinek – musimy wybrać minimalne ustawienia graficzne i zrezygnować z dodatkowych efektów (HDR, wygładzanie krawędzi). Czasem niezbędne będzie też obniżenie rozdzielczości wyświetlania obrazu gry.

Zalecane wymagania sprzętowe gry

Minimalne wymagania mówią o sprzęcie, jakiego potrzebujemy do włączenia gry lub programu na minimalnych ustawieniach. Jeśli natomiast nasz komputer lub laptop spełnia zalecane wymagania sprzętowe gry, uruchomimy ją na wysokich ustawieniach. Czasem nie będzie to maksymalny poziom detali lub najwyższa rozdzielczość – te ustawienia grafiki w grze mogą wymagać naprawdę topowego sprzętu.

Komputer i podzespoły

Rekomendowane wymagania sprzętowe gry to opis specyfikacji pozwalającej cieszyć się realizmem gry i efektowną grafiką. Twórcy najczęściej określają sugerowane wymagania sprzętowe gry jako takie, które ich zdaniem pozwolą po prostu na czerpanie maksimum przyjemności z gry.

Warto zwrócić też uwagę na to, że wiele zależy od indywidualnych preferencji graczy. Część osób skupia się głównie na pięknej grafice, która jest wręcz fotorealistyczna. Inni kładą nacisk na najlepszą płynność i dynamikę rozgrywki. To istotne szczególnie w grach esportowych, gdy wiele razy rozgrywamy mecze z przeciwnikami, także w trybie online. Wtedy nie skupiamy się aż tak bardzo na detalach grafiki – gracz bardzo dobrze już je zna. Trzeba też zauważyć, że czasem jeden gracz oceni poziom grafiki jako bardzo dobry, dla innej osoby grafika będzie natomiast niesatysfakcjonująca. Więcej informacji na temat gier komputerowych i gamingu znajdziesz w serwisie https://gaming.komputronik.pl/.

Wymagania sprzętowe są takie same dla komputera i laptopa?

Wiemy już, czym minimalne wymagania sprzętowe różnią się od zalecanych. Opisaliśmy co należy rozumieć przez wymagania gry. Pozostaje zatem ostatnia kwestia – czy wymagania sprzętowe dla PC są takie same, jak dla laptopów? Choć poszczególne podzespoły komputerów stacjonarnych i notebooków nazywają się podobnie, to zupełnie inne części. Zwykle laptopy mają niższą wydajność. Wynika to choćby z fizycznej wielkości stosowanych w pecetach podzespołów czy lepszego chłodzenia. W przypadku laptopów dużą rolę ma też oszczędność energii – sprzęt musi w końcu nieźle działać także na samej baterii. Mając laptopa do gier powinniśmy więc szukać wymagań sprzętowych gry właśnie dla laptopów.

Nie zawsze będzie to jednak możliwe. Jeśli jesteś w stanie znaleźć minimalne lub zalecane wymagania jedynie dla komputerów stacjonarnych, nic straconego. Warto porównać wydajność procesora i karty graficznej (to tu są największe różnice między laptopem a PC). Dla modelu przeznaczonego do komputerów stacjonarnych dość łatwo znajdziemy "laptopowe" odpowiedniki. Warto też zasięgnąć opinii u innych graczy, na przykład na forach lub grupach dyskusyjnych.

Artykuł partnera