Najpopularniejsze wybory na Worlds

W ostatnich latach bezkonkurencyjnie najczęstszym bohaterem pojawiającym się na scenie Worlds jest Lucian. Klerykowi Broni pomaga fakt, że był grany nie tylko na dolnej alei, gdzie jest jego główne miejsce, ale także na linii środkowej oraz górnej. Od 2019 roku mąż Senny był kontestowany aż w 278 spotkaniach, a zagrało nim 45 graczy. Popularny strzelec zachował także dodatnie win ratio na poziomie 51,6%.

Lucian Wild Riftfot. Riot Games

Drugie i trzecie miejsce wśród najchętniej granych bohaterów zajmują Graves, którego spotykaliśmy w lesie oraz na górnej alei, a także Renekton grający na linii środkowej i górnej. Byli oni kontestowani odpowiednio 252 i 249 razy. Tylko jeden raz mniej pojawił się dobrze znany fanom Marcina "Jankosa" Jankowskiego leśnik Lee Sin. W przeciwieństwie do pozostałych tutaj wymienionych Renekton nie może się pochwalić statystykami. Pustynny Rzeźnik ma jedyne 41,5% wygranych spotkań na swoim koncie. Najczęściej wybieranym supportem w ostatnich latach jest natomiast Yuumi. Z wynikiem 226 występów zajmuje ona w naszej klasyfikacji wysokie piąte miejsce. Co ciekawe, mimo bardzo dużej popularności, skorzystało z niej zaledwie 19 graczy. Dla porównania Graves, który przoduje pod względem tej statystyki, był w rękach aż 49 zawodników.

Najlepsze worldsowe wybory

Ustaliliśmy już kim najchętniej grają najlepsi esportowcy na świecie. Teraz sprawdzimy, którzy bohaterowie mogą pochwalić się najlepszymi wynikami. Pomijając czempionów, którzy pojawili się na scenie przy pojedynczych okazjach, jako pierwsi uwagę naszą przykuwają Kindred. Bardzo popularni w czasie gdy Graves dominował w lesie. Wieczni Łowcy mają rozegrane 29 spotkań ze zwycięstwami na poziomie 69%. Bardzo silna superumiejętność oraz wysokie obrażenia zagwarantowały im miejsce na naszej liście.

Ikoniczną i kluczową postacią Worlds jest bez wątpienia Kennen. Serce Nawałnicy pojawiało się aż w 111 meczach. Ostatecznie wyszło na Summoner's Rift podczas mistrzostw świata 60 razy i osiągnęło bardzo wysokie przy tej liczbie gier 66,7% zwycięstw. Niesamowicie potężna superumiejętność Kennen nieraz już wywracała do góry nogami całe serie.

Niewiele tylko gorszym bohaterem w tej statystyce jest Gragas. Imponujące 64% zwycięstw w 75 rozegranych spotkaniach powoduje, że jest to jedna z najsilniejszych postaci, jakie brały udział w światowym czempionacie. Karczemny zabijaka jest również czempionem niesamowicie elastycznym. Choć jego głównym miejscem jest las, to był równie często używany na górnej oraz środkowej alei. Zdarzało się nawet, że występował on nawet jako wspierający.

Gragasfot. Riot Games

Zdecydowanie najlepszym strzelcem w historii Worlds jest Jhin. Nasz Wirtuoz wystąpił na tym turnieju 76 razy i uzyskał aż 63,2% win ratio. Jest to niesamowity wynik jak na bohatera o tak niewdzięcznej roli. Ogromne obrażenia, jakie zadaje Jhin swoim Szeptem, dają mu pierwsze miejsce wśród typowych ad-carry.

Skomplikowana kwestia wspierającego

Jeżeli chodzi o kwestie najsilniejszego wspierającego na Worlds, to sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Najczęściej kontestowana wśród supportów Yuumi może pochwalić się 59,5% zwycięstw. Nieco lepiej od niej prezentuje się Tahm Kench. Mając 60% zwycięstw, Rzeczny Król osiągnął najwyższy wynik wśród nominalnych bohaterów wsparcia. Rozegrał on jednak tylko 35 gier, z czego niektóre także na górnej alei, więc nie jest to do końca miarodajny wynik. Fani tej pozycji powinni zwrócić swoje oczy w stronę Renaty Glasc. Ten dosyć świeży bohater ma już na swoim koncie 24 mapy, a wynik 58,3% czyni z niego naprawdę dobry wybór na tę rolę. W przyszłości Renata może zostać jednym z bardziej docenianych supportów w historii Worlds.

A waszym zdaniem, jacy bohaterowie są tymi, którzy najbardziej odmienili obliczę Worlds? Dajcie znać w komentarzach. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z poprzednimi materiałami o mistrzostwach.


Transmisja z tegorocznych Worlds dostępna będzie również z polskim komentarzem na kanałach Polsat Games w telewizji, na Twitchu oraz w serwisie YouTube. Po więcej informacji na temat League of Legends World Championship 2023 zapraszamy do naszej relacji, do której przejść można po naciśnięciu na poniższy baner.

Worlds 2023