Illuminar Gaming

Illuminar Gaming

Obecny skład

Damian "Furlan" Kisłowski
Tomasz "phr" Wójcik
Wojciech "Prism" Zięba
Jan "POLO" Polak
Konrad "Qlocuu" Klocek

PRZYSZLI ODESZLI
Damian "Furlan" Kisłowski  
Tomasz "phr" Wójcik  
Wojciech "Prism" Zięba Team Singularity Singularity
Jan "POLO" Polak Team Singularity Singularity
Konrad "Qlocuu" Klocek Team Singularity Singularity

Od pewnego czasu o Illuminar Gaming częściej mówiło się m.in. z powodu kłopotów finansowych. To zresztą przez nie legendarna organizacja niespodziewanie utraciła miejsce w najważniejszych rozgrywkach League of Legends w naszym regionie. Ale i w Counter-Strike'u nie było kolorowo. Poprzedni zespół, mający dość eksperymentalną formę, radził sobie raczej ze zmiennym szczęściem. Do tego na przełomie wiosny i lata kolejni gracze zaczęli potwierdzać, iż opuszczają IHG, by poszukać szczęścia gdzie indziej. Dlatego też formacja pozostałe turnieje dogrywała w formule miksowej. I trudno było powiedzieć, czy i kiedy powróci do CS-a. No i czy będzie ją na ten powrót stać.

Dziś wiemy już, że Illuminar bynajmniej nie złożyło broni. Co więcej, mimo słabego PR-u organizacji udało się ściągnąć ciekawe nazwiska, tworząc w ten sposób zespół zdolny na papierze, by walczyć o czołowe lokaty na polskiej scenie. Trzon nowego IHG tworzą trzej gracze, którzy jeszcze do niedawna reprezentowali Team Singularity. O ile jednak Wojciech "Prism" Zięba robił to jako zmiennik, tak Jan "POLO" Polak i Konrad "Qlocuu" Klocek byli pełnoprawnymi członkami duńskiej formacji. Do tego tria dokooptowano dwóch weteranów kojarzonych głównie z AGO esports. Bo to w zespole Jastrzębi Damian "Furlan" Kisłowski i Tomasz "phr" Wójcik spędzili w ostatnich latach najwięcej czasu. A teraz ponownie będą występować razem.

LODIS

LODIS

Obecny skład

Alan "Flayy" Krupa
Nikodem "Majster" Gulmantowicz
Mateusz "n0tice" Wolniak
Tomasz "freo" Wolski
Kamil "kisserek" Banak

PRZYSZLI ODESZLI
Alan "Flayy" Krupa ThunderFlash ThunderFlash
Nikodem "Majster" Gulmantowicz ThunderFlash ThunderFlash
Mateusz "n0tice" Wolniak
Tomasz "freo" Wolski
Kamil "kisserek" Banak

Przez większą część kończącego się roku LODIS funkcjonowało w dość dziwny sposób. Organizacja po tym, jak na początku kampanii 2023 straciła swój dotychczasowy skład, nie zatrudniła nowych pełnoprawnych reprezentantów. Zamiast tego ekipa spod znaku niedźwiedzia polarnego co jakiś czas angażowała ekipy "tymczasowe". W trakcie pierwszego splitu Polskiej Ligi Esportowej był to międzynarodowy zespół znany jako GENTLEFOLK. I tak jak duże (przy uwzględnieniu skali) były w nim nazwiska, tak duże było rozczarowanie jego wynikami. Potem postawiono na drużynę w pełni polską. Ale ta nie podbiła ani PLE, ani ESL Mistrzostw Polski, chociaż trzeba jej oddać, że w tych pierwszych rozgrywkach dotarła do ćwierćfinału.

Tak czy inaczej, teraz można wreszcie z pełną powagą stwierdzić, że LODIS powraca. Formacja ponownie ma pełnoprawny skład i zbudowany z nawet ciekawych klocków. Jego trzon stanowią Alan "Flayy" Krupa i Nikodem "Majster" Gulmantowicz, którzy ostatnie tygodnie spędzili na ławce rezerwowych ThunderFlash. Poza nimi w ekipie znaleźli się też były członek GGP Clanu, Kamil "kisserek" Banak oraz Tomasz "freo" Wolski, dla którego jest to powrót do Niedźwiedzi Polarnych. Ostatni fotel zajął natomiast Mateusz "n0tice" Wolniak, rywalizujący przez minione lata na scenie Beneluksu. Niemniej przygoda ta nie zaczęła się najlepiej, bo drużyna podczas 3. splitu PLE odpadła już w fazie grupowej.

Permitta Esports

Obecny skład

Tomasz "tomiko" Uroda
Martin "maaryy" Nakonieczny
Karol "Enzo" Lasota
Marcel "hotd0g" Maziejuk
Konrad "EXUS" Jeńczeń

PRZYSZLI ODESZLI
Tomasz "tomiko" Uroda los kogutos  
Martin "maaryy" Nakonieczny los kogutos  
Karol "Enzo" Lasota los kogutos  
Marcel "hotd0g" Maziejuk los kogutos  
Konrad "EXUS" Jeńczeń los kogutos

Permitta Esports to marka kojarzona na polskiej scenie Counter-Strike'a. Aczkolwiek z nie do końca pozytywnych powodów. Ale od początku. Pod koniec ubiegłego roku szwajcarska organizacja pojawiła się na naszym podwórku, angażując wówczas skład znany jako PALOMA. Ten niespodziewanie zatriumfował w ESL Mistrzostwach Polski, czym zapewnił sobie awans na Intel Extreme Masters Katowice 2023. Do zawodników przylgnęły jednak nigdy nieudowodnione zarzuty o cheatowanie. To sprawiło, że Permitta podczas IEM-a nie mogła liczyć na wsparcie własnych kibiców. Zresztą, krótko po powrocie z Katowic włodarze zakończyli współpracę ze swoimi podopiecznymi.

Musiało minąć ponad siedem miesięcy, by organizacja powróciła. Tym razem pod jej skrzydła trafili los kogutos, których trzon stanowili byli reprezentanci AGO esports. Efekty przyszły szybko, bo krótko po nawiązaniu współpracy Konrad "EXUS" Jeńczeń i spółka zatriumfowali podczas SwitzerLAN 2023. Potem jednak zaliczyli nieudany występ podczas otwartych eliminacji do ESL Mistrzostw Polski Jesień 2023. Tam odpadli jeszcze przed decydującą rundą i wydawało się, że obejdą się smakiem. Ale wtedy uśmiechnął się do nich los, gdyż swój slot przekazał im PACT. A to oznacza, że nadal istnieją szanse, iż Permitta pojawi się w trakcie ostatniego w historii sezonu ESL MP, który już niedługo.

PGE Turów Zgorzelec

Obecny skład

Kacper "darko" Ściera
Adrian "kadziu" Lis
Maciej "b1elany" Biliński
Kacper "gRuChA" Gruszeczka
Kuba "Markoś" Markowski

PRZYSZLI ODESZLI
Mateusz "mtk" Mitura (t)

Nie da się ukryć, że w kontekście Polskiej Ligi Esportowej PGE Turów Zgorzelec to największe tegoroczne zaskoczenie. Mówimy tutaj o zespole, w którym jest kilka ciekawych nazwisk, ale który jednocześnie nie wydaje się kandydatem do najwyższych laurów. Tymczasem podopieczni zgorzeleckiego klubu wygrali pierwszy split PLE 2023. Co więcej, potem zgarnęli triumf także w splicie drugim i nie przeszkodził im w tym nawet fakt, że tuż przed play-offami stracili swojego snajpera. Dziś Turów ma już nowego strzelca wyborowego, którym został Kuba "Markoś" Markowski, ale i tak bez osłabień się nie obyło. Drużyna straciła bowiem swojego szkoleniowca.

Mateusz "mtk" Mitura za wyniki PGE Turowa odpowiedzialny był od kwietnia. To więc pod jego wodzą zgorzeleckie Tury triumfowały w drugim splicie PLE, a ponadto zgarnęły wicemistrzostwo drugiej dywizji European Pro League Season 10 oraz awansowały do CCT North Europe Series 8. Niemniej w trzecim splicie polskiej ligi esportowej Kacper "darko" Ściera i spółka nie mogli już liczyć na wsparcie zza pleców. Czy przeszkodziło im to? Bynajmniej! Drużyna finiszowała na pierwszym miejscu w grupie B, nie ponosząc przy tym ani jednej porażki. Dzięki temu już teraz ma ona pewne miejsce w półfinale, co oznacza, że nadal ma szanse na ustrzelenie swoistego hat-tricka.

ThunderFlash

ThunderFlash

Obecny skład

Kamil "Klameczka" Mętel
Wojciech "bajmi" Strzelczyk
Mateusz "ex1st" Witman
Patryk "Demho" Tomaszewski
Sebastian "fr3nd" Kuśmierz

PRZYSZLI ODESZLI
Patryk "Demho" Tomaszewski Alan "Flayy" Krupa LODIS LODIS
Sebastian "fr3nd" Kuśmierz Nikodem "Majster" Gulmantowicz LODIS LODIS

Początki kadrowych problemów w ThunderFlash sięgają jeszcze lipca. To właśnie wtedy na ławce rezerwowych wylądował Nikodem "Majster" Gulmantowicz. Miało to związek z transferowym zainteresowaniem osobą młodego strzelca, które jednak długo nie przerodziło się w nic konkretnego. Niespełna dwa miesiące później dołączył do niego dotychczasowy snajper, Alan "Flayy" Krupa. Ale na tym się nie skończyło, bo nim zakończył się wrzesień drużynę opuścił następca Majstera, Jan "cej0t" Dyl. Niemniej trudno mu się dziwić, bo nastoletni Polak otrzymał ofertę od słynnego Sprout. To początkowo ściągnęło go do akademii, ale po zaledwie kilku tygodniach awansowało naszego rodaka do swojego głównego składu.

A ThunderFlash kontynuowało żmudny proces odbudowy. I tym razem włodarze spod znaku Pioruna postawili na znane i utytułowane na naszym podwórku nazwiska. Schedę po Flayyu przejął bowiem Sebastian "fr3nd" Kuśmierz. 21-latek, który związany był już m.in. z Illuminar Gaming, HONORIS i PACT, uważany był swego czasu za ogromny talent. Ostatnio jednak można było odnieść wrażenie, że jego kariera znalazła się na pewnym zakręcie. Podobnie wygląda sytuacja drugiego nowego nabytku TF, Patryka "Demho" Tomaszewskiego. Wszak były zawodnik Anonymo Esports i Illuminar miał kontynuować zmagania w Ungentium. Ale to mniej niż miesiąc po jego zakontraktowaniu... zostało rozwiązane.


Wszystkie comiesięczne raporty transferowe z cyklu "Transferowa karuzela nad Wisłą" znaleźć można pod tym adresem.