Major CS2 z nadchodzącymi zmianami

Gdy w 2018 roku zwiększono liczbę uczestników na turniejach rangi Major, wprowadzono również zmianę nazewnictwa poszczególnych faz imprezy. Etap, który wcześniej znany był jako online'owe kwalifikacje i nie był integralną częścią mistrzostw świata, stał się fazą pretendentów. Wcześniejsza faza grupowa przerodziła się z kolei w fazę legend. Natomiast play-offy przemianowano na fazę mistrzów. I tak ta nomenklatura stosowana była przez pięć długich lat, ale mogła też wprowadzać pewne zamieszanie. Wszak poprzednio "legendami Majora" nazywano najlepszą ósemkę każdej imprezy. A tymczasem w fazie legend udział brało szesnaście ekip i niektóre z nich niesłusznie uważały, iż są już legendami. Ale to już przeszłość, bo po ogłoszonych zmianach wyglądać to będzie teraz tak:

Nowe nazwy faz Majora CS2:

  • Challengers (faza pretendentów) → Opening (faza otwarcia)
  • Legends (faza legend) → Elimination (faza eliminacji)
  • Champions (faza mistrzów) → Playoffs (faza pucharowa)

Ale na tym też nie koniec. Valve zdecydowało bowiem, że na imprezach o randze Major zmianie ulegnie system dobierania par w pierwszej rundzie swissa. Wcześniej ekipa z najwyższym seedem mierzyła się z tą o seedzie najniższym itd. itd. To z jednej strony nagradzało najlepsze formacje, ale z drugiej nierzadko tworzyło ogromne dysproporcje. Teraz ma być inaczej, bo na kolejnych mistrzostwach świata skład z przypisanymi najwyższym seedem zagra z drużyną z dziewiątym seedem. Natomiast grupa o seedzie najniższym podejmie kwintet uszeregowany na ósmej pozycji. W ten sposób powinny powstać pary, w których częściej będzie dochodzić do niespodziewanych rezultatów, bo faworyci będą trafiać na bardziej zbliżonych do siebie, chociaż nadal teoretycznie słabszych oponentów.

Stary system dobierania Nowy system dobierania
1 vs 16
2 vs 15
3 vs 14
4 vs 13
5 vs 12
6 vs 11
7 vs 10
8 vs 9
1 vs 9
2 vs 10
3 vs 11
4 vs 12
5 vs 13
6 vs 14
7 vs 15
8 vs 16

Należy też wspomnieć o innej modyfikacji, która znalazła się w suplemencie do regulaminu przed PGL Major Copenhagen 2024. I to możliwe, że modyfikacji najważniejszej. Otóż seedowanie przed turniejem nie będzie już zależne od wyników osiągniętych podczas Regional Major Ranking. Zamiast tego formacje, które awansują, uszeregowane zostaną na podstawie rankingu prowadzonego przez Valve od grudnia 2022. Już wcześniej zestawienie to było wykorzystywane, by rozesłać część zaproszeń do zamkniętych eliminacji do RMR-a przed BLAST.tv Paris Major 2023.