Rok 2023 był o tyle wyjątkowy, że w jego trakcie przeniesiono się z Counter-Strike’a: Global Offensive na Counter-Strike’a 2. Po owej zmianie najlepiej radzi sobie FaZe Clan, który od października wygrał dwa turnieje wysokiej rangi. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zespół nie jest jednak wcale murowanym faworytem, bowiem po raz pierwszy zagra z Davidem "frozenem"Čerňanským. Ponadto na ubiegłych finałach jesiennych BLAST FaZe Clan musiał uznać wyższość Vitality w finale. Francuska organizacja również jest mocnym kandydatem w rywalizacji o główną nagrodę całego cyklu.

Długofalowo sezonu nie zdominowała żadna ekipa, czego dowodzi fakt, że aż cztery różne zespoły załapały się do światowych finałów dzięki zwycięstwom w turniejach, które premiowały mistrzów miejscem w Abu Zabi. Pozostała czwórka została wyłoniona na podstawie rankingu BLAST, do którego punkty uczestnicy zbierali przez cały rok.

W zasadzie każdy zespół z ósemki uczestników dokonał na przestrzeni ostatnich tygodni jakichś zmian. Z nowym prowadzącym zagra również ENCE – skład Pawła "dychy" Dychy. Pałeczkę tej roli przejął Lukas "gla1ve" Rossander. Będzie to też pierwszy tak istotny turniej dla Jakuba "kubena" Gurczyńskiego, który równolegle z Duńczykiem dołączył do fińskiej organizacji jako trener.

Kompletna lista uczestniczących drużyn prezentuje się następująco:

Cloud9 ENCE FaZe Clan G2 Esports
Heroic MOUZ Natus Vincere Team Vitality

Zmagania BLAST Premier World Final 2023 odbędą się między 13 a 17 grudnia. Pula nagród wyniesie okrągły milion dolarów.

Polską transmisję światowych finałów BLAST Premier realizuje zespół GX Studio (Fantasyexpo), które zapraszaja na dużą dawkę emocji związanych z najlepszym Counter-Strike 2 na świecie. Transmisję w języku polskim można oglądać na kanale Twitch Piotra "izaka" Skowyrskiego, a mecze skomentują izak, Kuba "Kubik" Kubiak, Łukasz "Hermes" Pożyczek, Michał "Mostow" Mostowiec i Olaf "Szeregowy" Ostrowski.