GAM3RS_X nowym organizatorem krajowych mistrzostw TFT
Jak już wspomnieliśmy w ubiegłym tygodniu w tym oto wpisie, przed nami ostatnie finały mistrzostw Polski w Teamfight Tactics spod szyldu Ultraligi. Odbędą się one 27 czerwca, kończąc pewien rozdział lokalnej historii. Spuściznę po wieloletnim organizatorze przejmie należące do grupy Fantasyexpo GAM3RS_X, które już wcześniej niejednokrotnie fanom TFT dało się poznać, wspierając aranżację licznych wydarzeń w setach 8-10. Odpowiada ona też za organizację popularnego wydarzenia powiązanego z grami Riotu, Meet at Rift, którego kolejna edycja odbędzie się pod koniec sierpnia. Ta odsłona eventu będzie jednak co najmniej wyjątkowa.
Sezon pełen zmian
Set 12 zbliża się wielkimi krokami. Niewiele więc pozostaje czasu na przygotowanie. Podczas wczorajszej transmisji na kanałach Riot Games Polska uchylono nam jednak rąbka tajemnicy w kwestii GX Teamfight Tactics Mistrzostw Polski, bo tak będzie się w przyszłości prezentować nowa nazwa turnieju. Podzielono się z nami między innymi informacjami odnośnie do zmian struktury, a tych jest całkiem sporo. Będzie ona bowiem podzielona na trzy etapy: fazę główną, Mid Set Cup oraz sam finał. W ich skład będzie zaś wchodzić szereg pomniejszych elementów. Na załączonej grafice możecie dostrzec, iż każdy element fazy głównej będzie poprzedzony snapshotem oraz otwartymi kwalifikacjami. Pomiędzy pięcioma rundami właściwej części turnieju znajdzie się też jednak przestrzeń na pewien rodzaj aktywacji społeczności, czyli Community Cup, który jest inicjatywą samego organizatora. Dodatkowym nowym elementem mistrzostw Polski będzie zaś Mid Set Cup, który nazwany został turniejem drugiej szansy. Tak bogate założenia nie pozostawiają żadnych pustych przestrzeni w grafikach graczy.
Nowy organizator, nowe zasady!
Zmiana struktury turnieju to jednak nie wszystko. Chociaż GX TFT Mistrzostwa Polski mają być z założenia kontynuacją Ultraligi TFT i wiele pryncypiów pozostaje nienaruszonych, pewne kwestie ulegną jednak drastycznym modyfikacjom. Zacznijmy jednak łagodnie: już w tej chwili zapowiedziane zostały dwa wydarzenia lanowe. Pierwsze z nich odbędzie się w ramach Rising Legends na Meet at Rift. Drugie zaś podczas finałów krajowych. Jest to niesamowicie istotne, ponieważ organizator zobligował się do prowadzenia wszystkich nadchodzących finałów właśnie offline. Na ten moment nie mamy jednak potwierdzonych informacji odnośnie do rozmiaru publiczności na owych lanach.
Kolejnym istotnym elementem wprowadzonym przez GAM3RS_X jest zaś dystrybucja nagród. Od setu 12. zawodnicy będą nagradzani na każdym etapie rozgrywek. Warto jest więc starać się o możliwie najlepsze wyniki na przestrzeni całego sezonu. Jest to powodowane jednak kolejną, najważniejszą zmianą: rotacją zawodników. Jej ostateczna forma jest jeszcze tematem dyskusji z graczami. Znamy już niemniej jej ogólny zarys. Na każdym z turniejów fazy głównej gracze z miejsc 12-16. będą odpadać. Na ich miejsce zaś będą wkraczać zawodnicy, którzy na dany moment plasować się będą najwyżej w rankingu w grze. Cztery miejsca dedykowane będą EUW i jedno EUNE. Co jednak jeżeli wypadniesz z turnieju, ale będziesz się kwalifikować z laddera? Na ten moment pozwala to na utrzymanie miejsca, niemniej może to ulec zmianie przed startem wydarzenia.
Jest to o tyle istotne, o ile pozwala miłośnikom gry na utrzymywanie własnego tempa i dostosowanie uczestnictwa w turnieju pod własne potrzeby. Nie wyklucza też zawodników, którzy niekoniecznie mieli dobry start w sezon, a dostroili się do niego na nieco późniejszym etapie. Dodatkowo pozwala na wyeliminowanie tych, którym albo spadają chęci, albo forma na przestrzeni kolejnych patchów.
Ku świetlanej przyszłości z GAM3RS_X
Rioter Grzegorz "Gu81s" Szabla wyraził ogromne nadzieje związane ze zmianą formatu. Większe natężenie turniejów oraz silniejszy nacisk na zaangażowanie w poszczególne elementy nowych mistrzostw Polski samej społeczności jego zdaniem może się bardzo dobrze odbić na wyniki naszych zawodników na scenie międzynarodowej. A należy tu dodać, że już teraz wyprodukowaliśmy kilka rozpoznawalnych na całym świecie talentów. Elementy, takie jak powrót TFT Talks, otwartość na angażowanie młodych talentów i chęć wprowadzenia do samych rozgrywek większej ilości zawodników niż w aktualnym, nieco bardziej hermetycznym systemie, powinna przełożyć się na popularyzowanie tego tematu w Polsce. Plany GAM3RS_X są więc stanowczo bogate, a stojące za nimi Fantasyexpo słynie z niezawodnego marketingu w gamingu.