Konkurs Heroes of Cosplay daje uczestnikom możliwość zaprezentowania nowych, starannie przygotowanych strojów, które mogą mieć maksymalnie rok. To doskonała okazja, aby zdobyć uznanie i walczyć o cenne nagrody. Jest to również szansa, by zaprezentować szerokiej publiczności swoją pasję, talent oraz wielomiesięczny trud włożony w przygotowanie stylizacji.

Konkursy cosplay towarzyszą festiwalowi Meet at Rift od jego pierwszej edycji, która odbyła się jeszcze w sierpniu 2022 roku. Wówczas organizatorzy, dopiero rozkręcając się pod kątem organizacji atrakcji dla cosplayerów, powołali do życia pierwszy konkurs cosplay dedykowany wyłącznie twórcom z Polski. Przyznano cztery nagrody:

  • Nagroda za pierwsze miejsce: Two Moons Workshop ze strojem Kayle
  • Nagroda za drugie miejsce: Heri Vann ze strojem Vi
  • Nagroda za trzecie miejsce: Shana Banana ze strojem Riven
  • Nagroda społeczności: Kanto Cosplay ze strojem Kindred

Przełom pod kątem konkursów cosplay na Meet at Rift nastąpił podczas letniej edycji w 2023 roku. To wtedy zdecydowano się na ważny krok, zapraszając do zabawy nie tylko cosplayerów z Polski, lecz także zagranicy: Czech, Rumunii, Grecji oraz Europy Wschodniej. Podium w mgnieniu oka stało się międzynarodowe:

  • Nagroda za pierwsze miejsce: Emi (Słowacja) ze strojem Ahri
  • Nagroda za drugie miejsce: Horo von Kaida (Grecja) ze strojem Akali
  • Nagroda publiczności: Chiru (Polska) ze strojem Gwen

Kolejny przełom w konkursach cosplay podczas Meet at Rift został przedstawiony społeczności już podczas kolejnej odsłony festiwalu. Wówczas zwiększono pulę nagród, a zabawę podzielono na dwie kategorię: League of Legends i VALORANT. Rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie ogólnej liczby finalistów z 10 do 14 i wykorzystywane jest do dziś.

Cosplayerzy od wielu lat stanowią ważną część środowiska gamingowego. Nie tylko przenoszą nasze ukochane postaci z gier do prawdziwego świata, ale również dzięki cosplayom są w stanie zaprezentować wachlarz umiejętności manualnych, jakie potrzebne są przy tworzeniu strojów. Konkursy cosplay to przede wszystkim forma sztuki, która pozwala uczestnikom na wyrażanie swojej kreatywności i umiejętności artystycznych. Tworzenie kostiumów na konkursy wymaga umiejętności projektowania, szycia, malowania i wielu innych technik oraz w przypadku konkursu na Meet At Rift również umiejętności aktorskich. Dla mnie jednak to, co jest niesamowicie ważne w konkursach to zabawa i radość, jaką niosą za sobą konkursy zarówno dla startujących uczestników, jak i widzów konkursu – mówi Jan "Kanto" Weltrowski, Koordynator konkursu Heroes of cosplay,

W tegorocznym konkursie udział mogą wziąć uczestnicy z Polski, Rumunii, Czech, Grecji oraz krajów Europy Wschodniej. Rywalizacja odbywać się będzie w dwóch kategoriach: League of Legends oraz VALORANT, a na zwycięzców czeka atrakcyjna pula nagród wynosząca 2000 EUR dla każdej kategorii.

Swoje stroje do konkursu uczestnicy mogą zgłaszać od 2 do 26 lipca pod adresem: www.meetatrift.pl/cosplay/. Następnie stroje uczestników zostaną zweryfikowane przez doświadczonych cosplayerów Isabel i Kanto zarówno pod kątem ich atrakcyjności jak i aktualności - stroje nie mogą być starsze niż rok.

Wybór zwycięzców konkursu nigdy nie jest łatwy, szczególnie kiedy bierzemy pod uwagę nie tylko jakość wykonania kostiumu i charakteryzacji, ale także występ sceniczny. Finały Heroes of Cosplay skupiają się zdolnościach aktorskich które finaliści pokażą na scenie, więc nie wystarczy wykonać świetny cosplay, trzeba też zadbać o to by móc w nim odpowiednio się poruszać i wcielić się w prezentowaną postać. Uczestnicy poprzednich edycji podnieśli poprzeczkę wysoko, przygotowując scenografię, efekty specjalne, własne ścieżki dźwiękowe, ale do zwycięstwa czasami wystarczyło odegranie postaci tak by wszyscy uwierzyli, że właśnie widzą bohatera League of Legends lub VALORANT na żywo w Łodzi – mówi cosplayerka z 12-letnim doświadczeniem, Julia "Issabel" Syczewa, Koordynatorka i Jurorka konkursu Heroes of Cosplay.

Społeczność będzie miała możliwość głosowania na swoich faworytów od 30 lipca do 13 sierpnia za pośrednictwem strony www.meetatrift.pl/cosplay/. Finał konkursu odbędzie się na scenie głównej festiwalu Meet at Rift, w sobotę, 31 sierpnia. Wówczas najlepsza siódemka z każdej kategorii zaprezentuje swoje kostiumy przed publicznością i jury konkursowym.

Obserwuj social media festiwalowe:

Oraz dołącz do wydarzenia, by mieć aktualne informacje o festiwalu.

Źródło: informacja prasowa