Więcej luzu dla organizatorów i uczestników rozgrywek 2. tieru EMEA
Jedną z większych nowości, jaką Riot planuje wprowadzić w życie, jest pozostawienie wolnej ręki organizatorom turniejów w kwestii formatu. A przynajmniej wolnej w większym stopniu. Splity wciąż będą bowiem ustrukturyzowane (a więcej szczegółów w tej kwestii ma pojawić się już niedługo). Producenci LoL-a uznali jednak, że lokalni włodarze mają największe pojęcie o systemie, który trafi do miejscowych odbiorców i zamierzają pozwolić na większą dowolność w tej materii. Oznacza to, że każda liga spod szyldu EMEA będzie mogła wyróżnić się na tle pozostałych czymś nietuzinkowym. Fearless drafty? BO3? Do wyboru, do koloru.
Na tym się oczywiście nie kończy. Kolejne zmiany dotyczą transmisji oraz co-streamów. Po pierwsze – organizatorzy nie będą musieli emitować każdego meczu bez wyjątku. Oficjalne transmisje będą mogły również odbywać się zarówno w trybie studyjnym, jak i zdalnie. Dodatkowo drużyny będą miały możliwość co-streamowania wszystkich spotkań ze swojej ligi, nie tylko swoich własnych. I tyczy się to również streamów z pierwszej osoby w wykonaniu graczy, co otwiera nowe perspektywy dla tych bardziej medialnych zawodników.
Mniejsze wymagania wobec ligi oraz drużyn
Od 2025 roku żadna liga nie będzie miała także obowiązku posiadania drugiej dywizji. Nie oznacza to jednak braku turniejów promocyjnych czy relegacji – wymóg ten pozostaje aktualny. Takie wydarzenie będzie musiało odbyć się minimum raz w sezonie i umożliwić awans oraz spadek minimum jednej formacji. Aby wspomóc stabilność ekosystemu 2. tieru EMEA, zniesione zostają też obowiązkowe eventy na żywo. Jednocześnie Riot zamierza poluzować zasady dotyczące uczestnictwa w turniejach zewnętrznych, aby zachować balans i umożliwić graczom regularną rywalizację.
Jeśli zaś chodzi o wymagania względem samych drużyn, to te nie muszą już przejmować się posiadaniem całorocznych rezerwowych w swoich szeregach. Obowiązek ten również zostanie oddalony, wprowadzona zostanie natomiast możliwość powoływania subów awaryjnych w razie nagłej konieczności. Zmienione zostają też zasady dotyczące LTR-ów, czyli graczy uznawanych za "należących" do danej ligi. Od tej pory organizatorzy według własnego uznania będą mogli zadecydować o przyznaniu bądź zabraniu zespołom jednego dodatkowego slota, którego obsadzić będą musieli lokalni zawodnicy.
Pełną listę zmian i aktualizacji znajdziecie pod tym adresem. Niedługo opublikowane zostaną także szczegóły dotyczące zmian w formacie splitów.