Konsolidacja środowiska wokół idei formalizacji i profesjonalizacji sportu elektronicznego w Polsce, budowa profesjonalnej infrastruktury e-sportowej oraz systemów szkolenia e-sportowego, a także profilaktyka i wychowywanie przez e-sport to tylko niektóre cele i zamierzenia eSports Association, Stowarzyszenia Sportów Elektronicznych z siedzibą w Katowicach. Aktualnie organizacja przechodzi końcowy etap rejestracji sądowej w KRS.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są były profesjonalny zawodnik Creative Fear Factory X-Fi w Call of Duty 4, a obecnie właściciel Katowice Gaming House - Łukasz „ryan” Trybuś oraz były piłkarz i menedżer sportowy, a obecnie przedsiębiorca i kreator - Marcin Bujnowicz.

- Sport elektroniczny to w naszym kraju prawdziwy fenomen społeczny, a miasto Katowice – dzięki imprezie Intel Extreme Masters – stało się stolicą e-sportu w Polsce, rozpoznawalną w świecie. Chcemy ten fakt wykorzystać w naszej działalności. Jednakże wciąż brakuje podmiotów, a zwłaszcza odpowiednich standardów i uwarunkowań prawnych, aby to zjawisko przekuć w sukces na wzór Korei Południowej. To właśnie ten kraj uznawany jest za mekkę sportu elektronicznego w świecie – mówi Łukasz Trybuś, prezes zarządu eSports Association. - Jednym z zamierzeń naszego stowarzyszenia jest skonsolidowanie środowiska e-sportowego wokół idei, by w końcu sport elektroniczny stał się dyscypliną sportową i został uznany przez organy administracji publicznej. Tym bardziej, że sport elektroniczny - podobnie jak tradycyjne dyscypliny sportowe - to współzawodnictwo, którego istotę stanowi indywidualna bądź zespołowa rywalizacja (wg określonych reguł) prowadzona zgodnie z zasadami fair play oraz dążenie do osiągania jak najlepszych wyników, podejmowane także m.in. w celu rekreacji i doskonalenia własnych cech fizycznych oraz psychicznych.

esports_association

Legislacja to nie jedyny kierunek działalności katowickiego stowarzyszania eSports Association. Istotnym jest budowa odpowiedniej infrastruktury e-sportowej oraz opracowanie systemów szkolenia e-sportowego. - Dzięki naszemu doświadczeniu, zdobytemu w Katowice Gaming House oraz podmiotach Akademii Artystycznej chcemy umożliwić młodym ludziom profesjonalne szkolenie e-sportowe, pod okiem profesjonalnie przygotowanych trenerów i instruktorów, w profesjonalnej infrastrukturze treningowej – mówi Marcin Bujnowicz, wiceprezes zarządu eSports Association. - Aby to zrealizować musimy jednocześnie zainteresować media oraz przyciągnąć sponsorów i partnerów. To wymaga od nas nie tylko kreatywności i determinacji, ale przede wszystkim profesjonalizacji w działalności e-sportowej, marketingowej i administracyjnej stowarzyszenia. Chcemy inspirować do rozwoju kultury sportu elektronicznego w naszym kraju. 

W sumie Organizację utworzyło siedmiu członków założycieli, miłośników sportów elektronicznych, które powołało na czteroletnią kadencję Zarząd Stowarzyszenia w składzie:

  • Łukasz „ryan” Trybuś – prezes zarządu,
  • Marcin Bujnowicz – wiceprezes zarządu,
  • Mateusz Pirecki – członek zarządu.

Więcej szczegółów nt. działalności eSports Association zostanie zaprezentowanych podczas konferencji prasowej, inaugurującej działalność stowarzyszenia. Konferencja odbędzie się 9 listopada br. w samo południe w Katowice Gaming House i będzie transmitowana na żywo poprzez kanał YouTube, Twitch oraz Facebook.

Źródło: informacja prasowa