Klasy e-sportowe w Polsce funkcjonują już od poprzedniego roku szkolnego. W większości działalność opierają głównie na teorii i na wiedzy Kamila Tarki. W Zespole Szkół Nr 4 w Kutnie-Azorach specem od e-sportu jest jednak ktoś inny – Kuba „KubiK” Kubiak, który sam grał, a obecnie jest trenerem Counter-Strike: Global Offensive. Funkcję tę pełnił między innymi w Team AGG, a teraz prowadzi akademię PRIDE. W e-sporcie pracuje z profesjonalnymi graczami, a w szkole ma jednak nieco innych podopiecznych.
Mimo różnicy w poziomie umiejętności, KubiK stara się prowadzić treningi w sposób znany mu z współpracy z zespołami e-sportowymi. - Uczniowie nie mieli do czynienia z grą teamową, więc pierwsze lekcje dotyczyły trochę podstaw CS-a – przyznaje. - Nie ukrywam jednak, że jestem bardzo zaskoczony progresem, jaki uczniowie osiągnęli w dwa miesiące.
Głównie praktyka, ale o teorii nie zapominają
Z uczniami spotyka się co piątek, by przez trzy godziny przygotowywać ich do gry drużynowej. KubiK skupia się głównie na praktyce. – Wydaje mi się, że to potrafię najlepiej – przyznaje. – Mam doświadczenie czysto trenerskie, lepiej kiedy pokażę jak np. rzucić jakiś granat. Wówczas uczeń szybciej to zapamięta.
Podopieczni Kubiaka podzieleni są na dwa stałe składy, z którymi opracowuje aspekty gry teamowej, poprzez granie meczów, oglądanie powtórek, a także poprawę swoich błędów. Podczas swoich lekcji przypomina uczniom o ważnym udziale szkoły w ich życiu.
- W moim odczuciu pomysł na takie lekcje jest świetny, ponieważ można odkryć nowe talenty. To też pokazuje, jak e-sport się rozwija – mówi Albert, uczeń klasy e-sportowej w Kutnie-Azorach. - Takie klasy powinny być tworzone w całej Polsce.
Klasa uczestniczy również w zajęciach z pedagogiem, dotyczących uzależnień i agresji w grach. Są one wypełnieniem całej idei, która ma wpłynąć na podejście uczniów do ich pasji, a także na wyznaczanie odpowiednich priorytetów.
Wsparcie większe niż w organizacjach
W Zespole Szkół Nr 4 w Kutnie-Azorach powagę sytuacji rozumie także dyrekcja, która mocno wspiera klasę e-sportową. – W kilku organizacjach menedżerowie nie pomagali mi w taki sposób, jak pomaga mi dyrekcja szkoły – przyznaje KubiK.
- Zawsze staraliśmy się być pionierami jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki w powiecie kutnowskim. Jako pierwsi zaoferowaliśmy uczniom szkół gimnazjalnych takie kierunki jak technik informatyk oraz technik spedytor – mówi Agnieszka Ryczkowska, dyrektor szkoły. - Uznaliśmy, że kierunek informatyka potrzebuje nowego bodźca, który pozwoli uatrakcyjnić zajęcia oraz wykorzystać potencjał uczniów. Wiemy doskonale, jak młodzi ludzie spędzają czas wolny i zdajemy sobie sprawę, że ogromną część tego czasu przeznaczają na granie w gry komputerowe. Wprowadzając innowację e-sportu chcieliśmy ukierunkować ich pasję w coś pożytecznego, co może zostać profesjonalnym zajęciem w przyszłości.
W przyszłym roku szkoła chce również zorganizować turniej gier, by pokazać, że warto wspierać nie tylko miłośników dyscyplin sportowych, ale także e-sportu. - Moim celem będzie oczywiście jak najlepsze przygotowanie uczniów do tego turnieju - dodaje na koniec KubiK.