Jak sugerują dane ze Steam Database, zakończony nieco ponad tydzień temu lipiec był miesiącem obfitującym w największą w historii Counter-Strike: Global Offensive liczbę przyznanych tzw. game banów. W minionym miesiącu zbanowanych zostało aż 135 519 oszustów!

Tak duża liczba jak na dłoni pokazuje świetnie wykonywaną pracę u podstaw przez społeczność CS:GO, która w przypadku game banów odgrywa rolę zarówno oskarżających, jak i skazujących. Każdy gracz ma bowiem możliwość zgłoszenia potencjalnego cheatera, którego „czystość gry” oceniana jest przez Overwatch, czyli "ławę przysięgłych". Jeżeli w przedstawionym dowodzie rzeczowym – czyli demie – większość dopatrzy się oszustwa, taka osoba otrzymuje game bana.

Drugi rodzaj wykluczenia – Valve Anti-Cheat (VAC) ban – jest niezależny od społeczności i zostaje przyznawany automatycznie w momencie, w którym wykryte zostanie używanie przez gracza nielegalnego oprogramowania na serwerze strzeżonym przez Valve. W lipcu minionego roku w ten sposób wpadło aż 147 796 osób, co jest prawie najlepszym wynikiem w historii. Jak na razie numerem jeden pozostaje czerwiec 2016 roku, kiedy to posypało się aż 176 120 banów. Portal Dotesports zauważa, że wyniki te pikują w momencie letnich promocji Steam Summer Sales.