W nocy Valve zaserwowało nam nową aktualizację Counter-Strike: Global Offensive. Jedną z najważniejszych wprowadzonych nowości był system Trust Factor, który ma usprawnić działanie matchmakingów. Czym jednak tak naprawdę jest ten system?

Wprowadzenie Trust Factor ma być kolejnym krokiem na drodze usprawniania matchmakingów w CS:GO. Na system tych rozgrywek CS-owi zapaleńcy zwykli regularnie narzekać, by następnie przenosić się na zewnętrzne platformy oferujące podobne usługi. Valve chce jednak, by gracze znów zaczęli czerpać przyjemność z ich własnych meczów rankingowych.

Valve już jakiś czas temu zaczęło eksperymentować, nie informując o tym jednak graczy. System matchmakingów dobierał zawodników w nowy sposób, bazując chociażby na informacjach o podobieństwach w zachowaniach, liczbie godzin spędzonych w CS:GO, częstotliwości bycia zgłaszanym za cheatowanie czy posiadanych na Steamie grach. Co zaobserwowali pracownicy amerykańskiej korporacji? W meczach wykorzystujących Trust Factor rzadziej zdarzały się jakiekolwiek skargi, niezależnie od tego, czy zawodnicy posiadali status Prime czy nie.

Od dziś gracze będą domyślnie ze sobą dobierani na podstawie systemu Trust Factor, a nie Prime. Valve zapowiedziało również, że w najbliższym czasie użytkownicy wciąż będą mogli wybierać stary tryb, ale ten w niedługim czasie może całkowicie zniknąć z gry.

Wraz z opublikowaniem informacji o wprowadzeniu systemu Trust Factor udostępnione zostało specjalne FAQ, w którym znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Całość możecie znaleźć w języku polskim poniżej.

Jakie kryteria brane są pod uwagę w systemie Trust Factor?

Nie możemy opublikować listy kryteriów z kilku powodów. Nie chcemy, by gracze przejmowali się konkretnym postępowaniem, kiedy grają w CS:GO lub inne gry na Steamie. Ponadto, jako że stale pracujemy nad tym systemem, jakakolwiek lista kryteriów bardzo szybko stałaby się nieaktualna. Możemy jedynie zdradzić, że bierzemy pod uwagę wasze dotychczasowe doświadczenie w CS:GO i na Steamie, by sprawić, by system był możliwie jak najbardziej dokładny.

Czy mogę sprawdzić mój dokładny Trust Factor?

Nie planujemy wyświetlać twojego osobistego Trust Factor. Naszym celem jest zapewnienie jak najlepszego doświadczenia w czasie matchmakingów bez powodowania zmartwień u graczy. Faktem jest, że w większości przypadków znanie swojego Trust Factor nie będzie pomocne. Będziemy próbować dopasowywać cię z podobnymi do ciebie graczami, ale wpływ będą miały na to również chociażby ranga, pora dnia, region i mapy, które chcesz rozgrywać.

Jak poprawić swój współczynnik Trust Factor?

Przede wszystkim musisz być pozytywnym członkiem społeczności CS:GO i Steam. Prace nad systemem Trust Factor nadal trwają i chcemy, abyś jedyne co musiał robić, by go poprawić to gra w CS:GO i inne gry na Steamie, odpowiednio się zachowując. Im więcej grasz, tym więcej informacji system będzie zbierał i łatwiej będzie zdecydować, z kim powinieneś być w drużynie.

Wcześniej posiadałem status Prime. Czy to poprawi mój współczynnik Trust Factor?

Tak! Posiadanie statusu Prime pozytywnie wpływa na współczynnik Trust Factor. Jeśli chcesz go poprawić, a wcześniej nie miałeś statusu Prime, to powinieneś wykonać odpowiednie kroki, aby go uzyskać.

Jestem nowym graczem. Czy to oznacza, że mój współczynnik Trust Factor będzie niski?

Niekoniecznie. Na twój współczynnik Trust Factor ma wpływ twoje doświadczenie w CS:GO i innych grach na Steamie. Zatem jeśli byłeś pozytywnym członkiem społeczności Steam, to twój współczynnik będzie wysoki.

Skąd mam wiedzieć, czy nowy system jest lepszy od poprzedniego?

Pracownicy Valve nie tylko czytają opinie graczy, ale także oceniają system Prime na podstawie interakcji między zawodnikami. Obiektywnie mówiąc, system Prime można uznać za sukces, jeśli gracze skupiają się na swoich meczach i zgłaszają się/wyrzucają z gier nieco rzadziej. W ten sam sposób będziemy oceniać system Trust Factor.

Co mam zrobić, jeśli uważam, że mój współczynnik Trust Factor jest niski?

Wyślij nam maila na adres CSGOTeamFeedback @ https://valvesoftware.com w temacie wpisując "Trust Factor Feedback". Zamieść również opis swoich doświadczeń i Steam ID. Wasze zgłoszenia pomogą nam usprawnić działanie systemu.

Uważam, że kolega, z którym gram ma niski współczynnik Trust Factor. Co mogę z tym zrobić?

Poleć mu, by skontaktował się z nami w wymieniony wyżej sposób. Miej na uwadze, że jeśli kilku znajomych wspólnie wyszukuje matchmakinga, to wyznacznikiem jest najniższy Trust Factor z całego grona.