Za nami wielki finał Intel Extreme Masters World Championship Katowice 2018. Mistrzem turnieju StarCraft 2 został Lee "Rogue" Byung Ryul, który w wielkim finale pokonał Kima "Classica" Doh Woo. Zwycięzca otrzymał czek na rekordowe 150 000 dolarów oraz prestiżowy puchar mistrza IEM.

Mecz rozpoczął się od szybkiego all-ina w wykonaniu Rogue. Zerg zdecydował się na atak z wykorzystaniem Nydusa, Roachy i Królowych, a Classic nie miał żadnej odpowiedzi na tę taktykę. Doświadczony Protos nie został jednak wytrącony z równowagi.

Na drugiej mapie Protoss próbował przejąć inicjatywę wczesnym harassem, jednak nie wywierał zbyt dużej presji na swoim przeciwniku. Obaj gracze stabilnie weszli w późniejszą fazę gry, ale to Zerg wyszedł na zdecydowane prowadzenie w liczebności wojska. W pewnym momencie utrzymywał prawie dwukrotną przewagę w supply. Zergowska masa zalała Protossa, na twarzy którego widać już było konsternację.

Trzecia mapa była spokojna do siódmej minuty, kiedy to Classic rozpoczął swój atak. Rogue nie był na to przygotowany, przez co po raz pierwszy w całym meczu odczuł cios przeciwnika. Przeprowadzony dwie minuty później atak Protossa spełznął na niczym. Trzecia fala ataku Classica również nie wyrządziła Zergowi zbyt wielu szkód, a ten wciąż utrzymywał przewagę liczebną. Wkrótce potem Rogue zaczął przejmować inicjatywę i kontrolę nad mapą, jednak później gra spowolniła na kolejnych kilkanaście minut. W każdym starciu lepiej radził sobie Zerg, aż w końcu Classic uznał, że nie chce przedłużać swojej agonii.

Rogue postanowił zakończyć mecz już na czwartej mapie. Zdecydował się na szybki rush z Roachami i Zerglingami. Classic jednak rzutem na taśmę obronił się i wyprowadził powolny kontratak Voidrayami, na który Zerg nie zdążył się dostatecznie przygotować. Protoss jednak zbyt długo się wahał i ostatecznie wypuścił z rąk swoją najlepszą szansę na powrót do gry. Rogue wykorzystał ten krytyczny błąd i ustabilizował swoją sytuację. Wielki finał zakończył się w ciągu kilku minut.

Rogue sięgnał po tytuł mistrza IEM World Championship wygrywając 4:0 w wielkim finale. Koreańczyk otrzymał czek na 150 000 dolarów.

Relacja z IEM World Championship Katowice w StarCraft 2 prowadzona była przez serwis Cybersport.pl. Nagrania z rozgrywek dostępne są na kanale ESL.TV Polska.