Już dziś kolejny z półfinałów EU LCS 2018 Spring Playoffs! O godzinie 17:00 będziemy świadkami pojedynku pomiędzy Fnatic i Teamem Vitality. O dołączenie do Marcina "Jankosa" Jankowskiego w finale rozgrywek powalczy inny Polak – Jakub "Jactroll" Skurzyński, reprezentujący barwy francuskiej organizacji.

Fnatic VS
17:00
Team Vitality

Postawić ostatni krok

Po nie najlepszym starcie w sezonie zasadniczym Fnatic szybko odnalazło synergię i w dobrym stylu uplasowało się na czele stawki, przegrywając tylko cztery spotkania. Międzynarodowa formacja wiodła prym do końca i bez wątpienia to ona jest faworytem, niezależnie od tego, kto znajdzie się po drugiej stronie. Poza dotychczasowymi występami przemawia za nią doświadczenie oraz warianty na mapie, które może podjąć.

Największym plusem zespołu zdaje się być możliwość zagrania wokół każdej linii z takim samym powodzeniem. Zawodnicy mogą zmieniać cele w zależności od tego, jak prezentuje się kompozycja przeciwnika, czy to, jaki styl gry prezentują.

Belgijsko-francuska potyczka na górnej alei

Jak wiadomo w półfinale nie będzie nam dane oglądać wyczynów Paula "sOAZa" Boyera, który jest aktualnie kontuzjowany, o czym możecie przeczytać tutaj. Zastąpi go rezerwowy zawodnik z górnej alei – Gabriël "Bwipo" Rau. Sytuacja jest o tyle problematyczna, że to właśnie Francuz niejednokrotnie zbierał atencję przeciwnego dżunglera, pozwalając tym samym reszcie na uzyskanie przewagi i zdobywanie kolejnych obiektów.

Być może jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują – Bwipo już dwukrotnie wystąpił w barwach FNC i w obu przypadkach triumfował, zdobywając przy tym bardzo dobre statystyki. Naprzeciwko niego stanie inny Francuz – Lucas "Cabochard" Simon-Meslet i chociaż można go zaliczyć do czołówki graczy z górnej części mapy, z pewnością nie jest nie do przejścia.

Jak poradzi sobie "Król Twittera"?

Znany z ciętego języka na swoich mediach społecznościowych (tym razem nie było inaczej) Erberk "Gillius" Demir nieraz pokazywał ciekawe rozwiązania. Ganki na drugim poziomie, czy niekonwencjonalne zagrania to tylko niektóre z nich. Po przeciwnej stronie dżungli zobaczymy Broxaha, który skupia się raczej na zabezpieczaniu i kontroli poczynań swoich kolegów. Obaj muszą skoncentrować swoje siły na środku, gdzie zaobserwujemy walkę pomiędzy Rookie of the Split – Jiizuke i duńskim midlanerem, określanym jako "Baby Faker" – Capsem, którzy nie stronią od podejmowania ryzyka. W innym scenariuszu można spodziewać się próby zajęcia przeciwnej części lasu przez Niemca, a co za tym idzie wielu niemniej interesujących zagrywek. Najprawdopodobniej będziemy świadkami bezpośredniej próby sił pomiędzy nimi.

Dolna aleja z polskim akcentem

Rookies tego sezonu, czyli duo w postaci Jactrolla i Minitroupaxa stanie w szranki z nieco bardziej doświadczonymi kolegami. O ile szwedzki strzelec jest w stanie zagrać właściwie każdym dostępnym bohaterem z podobnym skutkiem, o tyle były reprezentant Unicorns of Love znany jest głównie ze swojego Thresha. Wspierający, kiedy postać nie jest wykluczona w fazie picków i banów, bardzo często po niego sięga. Smaczku dodaje fakt, że równie dobrze jak Bułgar na tym herosie radzi sobie Jactroll. Nie ulega wątpliwości, że draft zapowiada się nader ekscytująco.

Jak było dotychczas?

W tym sezonie obie formacje zmierzyły się dwukrotnie, odpowiednio w drugim i siódmym tygodniu zmagań. W pierwszej batalii lepszą okazała się ekipa z Polakiem w składzie, która po trwającym niespełna 41 minut meczu mogła zapisać zwycięstwo na swoje konto. W drugiej, pomimo przewagi uzyskanej we wczesnej fazie gry, to Fnatic przechyliło szalę na swoją korzyść.

Przewidywania redakcji:

Kacper "robu" Pastuszka Mikołaj "rekd" Bryła Daniel "Uspek" Kasprzycki Jarek "JaroThe3rd" Piłat
3 : 1 2 : 3 3 : 2 3 : 1

Statystyki obydwu drużyn podczas fazy zasadniczej:

VS
DS GD KP KDA Fnatic Pozycja Team Vitality KDA KP GD DS
24,9% 230 58,1% 9 Bwipo Cabochard 3,28 67% 294 22,4%
7,6% 192 72,2% 6,5 Broxah Gilius 2,52 64,8% -111 9,1%
32,6% 82 65,3% 4,26 Caps Jiizuke 3,39 73,3% 300 31,8%
33,5% 422 81,5% 13,5 Rekkles Minitroupax 4 63,6% 196 30,4%
6,9% 229 71,8% 3,69 Hylissang Jactroll 2,17 59,1% -100 6,3%
Legenda:
- DS - Procentowy udział w obrażeniach drużyny
- GD - różnica w złocie w 15. minucie
- KP - Procentowy udział w zabójstwach drużyny
- KDA - Współczynnik zabójstw/śmierci/asyst

Jak widać mecze Fnatic i Team Vitality cechują się wyrównaną rywalizacją i trzymają w napięciu do samego końca. To pozwala wierzyć, że również i dziś ujrzymy świetne widowisko. Spotkanie można obejrzeć w ESL.TV Polska. Transmisja z dzisiejszego półfinału rozpocznie się o godzinie 17:00. Zapraszamy również do naszej relacji tekstowej.