Coraz bliżej koniec lipca, a zatem coraz bliżej najważniejszy z naszego punktu widzenia Minor. Tak jest, do akcji wreszcie wkraczają zespoły ze Starego Kontynentu. Wśród uczestników sześć ekip z najlepszej trzydziestki rankingu HLTV, czyli więcej niż na trzech pozostałych Minorach razem wziętych. Tylko ta statystyka jasno pokazuje, iż europejskie zawody będą najbardziej zaciętymi, a o dwóch czołowych lokatach prawdopodobnie zadecydują detale i dyspozycja dnia. Miejsca w Londynie nie wystarczyło dla drużyn takich jak AGO Esports, Heroic czy Fragsters. Można zaryzykować stwierdzenie, że każda z wymienionych ekip odegrałaby istotną rolę na którymkolwiek z pozostałych Minorów, co tylko potwierdza niezwykle wysoki poziom rywalizacji w Europie. Ale dość już mówienia o nieobecnych. Czas przybliżyć sylwetki ośmiu formacji, które od czwartku będą toczyć walkę o awans na FACEIT Majora.

Team 3DMAX

Team 3DMAX po ponad trzech latach nieaktywności powrócił na scenę Counter-Strike'a z w dużej mierze francuskim składem do niedawna grającym jako NOBO. Zespół Audrica "JaCkza" Juga wystąpi w Londynie dzięki niespodziance od losu. Zachodnioeuropejska drużyna zastąpiła bowiem w zamkniętych kwalifikacjach do Minora tomorrow.gg, które zmuszone było wycofać się z rywalizacji. Korzystający z pomocy byłego trenera EnVyUs – Damiena "maLKa" Marcela – zawodnicy wykorzystali jednak otrzymaną szansę perfekcyjnie i po pokonaniu NiP-u, Japaleno oraz Windigo zagwarantowali sobie wyjazd do Wielkiej Brytanii. Pozbawieni lanowego doświadczenia gracze 3DMAX wydają się skazani na porażkę w starciach z OpTic, LeftOut czy ENCE eSports, ale bez wątpienia nikogo nie wolno skreślać przed początkiem zmagań na serwerze.
Skład
Lucas "Lucky" Chastang Bryan "Maka" Canda
Gaëtan "JiNKZ" Jamin Audric "JaCkz" Jug
David "Davidp" Prins Damien "maLeK" Marcel – trener

ENCE eSports

Kolejna próba stworzenia mocnego fińskiego składu pod banderą ENCE eSports wydaje się wreszcie odnosić sukces. Po niemrawych kilku początkowych miesiącach drużyna oparta na Aleksim "allu" Jallim zakwalifikowała się na Minora, a kilka dni później zaprezentowała się ze świetnej strony na ESL One Cologne. Po sensacyjnych porażkach z ENCE szybko do domu wróciły NiP oraz mousesports, a późniejszy triumfator całych rozgrywek – Natus Vincere – musiał nieźle się namęczyć, by pokonać allu i spółkę. Teraz czas na potwierdzenie dobrej dyspozycji i awans na Majora – cel realny, ale trudny do wykonania. Najpierw Finowie muszą się jednak skupić na przebrnięciu przez fazę grupową – w pierwszym meczu będą mieli okazję do rewanżu na LeftOut, z którym po łącznie pięciu dogrywkach przegrali w trakcie kwalifikacji.
Skład
Aleksi "allu" Jalli Jani "Aerial" Jussila
Aleksi "Aleksib" Virolainen Sami "xseveN" Laasanen
Jere "sergej" Salo Joona "natu" Leppänen – trener

LeftOut

LEFT
OUT
Kilkuletni związek Teamu EnVyUs z francuską sceną to już przeszłość. Po ponad trzech latach aktywności nad Sekwaną amerykańska organizacja podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z Europejczykami i powrocie do Ameryki Północnej. Przyczyna tego ruchu jest oczywista – zespół Adila "ScreaMa" Benrlitoma odnosił porażkę za porażką, a kolejne roszady personalne nie dawały oczekiwanych skutków. Drużyna podzieliła się na dwa odłamy, w wyniku czego nowego domu zaczęli szukać Vincent "Happy" Cervoni i Cédric "RpK" Guipouy. Obecny skład LeftOut wystąpił za to na CS:GO Asia Championships i w kwalifikacjach do Minora. Osiągnięte rezultaty można określić porządnymi, choć bez błysku. Jeśli ScreaM i spółka marzą o grze na Majorze, to w Londynie ten błysk będzie musiał się pojawić.
Skład
Christophe "SIXER" Xia Fabien "kioShiMa" Fiey
Alexandre "xms" Forté Ali "hAdji" Haïnouss
Adil "ScreaM" Benrlitom

OpTic Gaming

Miano najlepszej drużyny w Danii zarezerwowane jest oczywiście dla Astralis, ale OpTic Gaming posiada wszystko, co potrzebne do walki o pierwsze miejsce za plecami podopiecznych Danny'ego "zonica" Sørensena. Zbudowana na graczach w przeszłości reprezentujących North oraz Heroic formacja jak burza przeszła przez zamknięte eliminacji i wydaje się być jednym z czołowych kandydatów do awansu na Majora. Podczas swojego ostatniego występu na zawodach lanowych (DreamHack Open Summer) drużyna Marco "Snappiego" Pfeiffera zajęła drugą lokatę i w Londynie na pewno będzie chciała poprawić ten rezultat. W kolejnej fazie rozgrywek na swoich rodaków czekają już Astralis oraz North – Dania ostatni raz wysłała trzy ekipy na Majora pod koniec 2014 roku. Czy ta sytuacja się powtórzy? Wszystko w rękach Snappiego i spółki.
Skład
Kristian "k0nfig" Wienecke Marco "Snappi" Pfeiffer
René "cajunb" Borg Jakob "JUGi" Hansen
Nicklas "gade" Gade Casper "ruggah" Due – trener

Team Kinguin

Grupa B z polskiego punktu widzenia jest oczywiście znacznie bardziej interesująca. Team Kinguin wraca na Minora po roku przerwy, ale wraca w przemeblowanym składzie. Transfery Wiktora "TaZa" Wojtasa, Jacka "MINISE'a" Jeziaka i Pawła "reatza" Jańczaka powoli zaczynają się spłacać, a rodzimy zespół z tygodnia na tydzień gra coraz lepiej. W trakcie ostatniego miesiąca nasi rodacy przegrywali tylko pojedyncze spotkania, choć nie ma co ukrywać, poziom przeciwników w Wielkiej Brytanii będzie znacznie wyższy niż dotychczas. Obecna dyspozycja Pingwinów daje jednak podstawy do wiary w sukces, ale swoje aspiracje Polacy będą musieli potwierdzić jeszcze na serwerze. W tym może pomóc wieloletnie doświadczenie, którym może pochwalić się prawie cały polski skład. W końcu z piątki graczy tylko TaZ nie ma na swoim koncie występu na Minorze, ale nie oszukujmy się, w tej kwestii o Wiktora martwić się nie trzeba. Pierwszym rywalem Sprout – ekipa, którą Team Kinguin pokonał w eliminacjach do Minora. Panowie, czekamy na powtórkę!
Skład
Mikołaj "mouz" Karolewski Paweł "reatz" Jańczak
Karol "rallen" Rodowicz Jacek "MINISE" Jeziak
Wiktor "TaZ" Wojtas Mariusz "Loord" Cybulski – trener

Ninjas in Pyjamas

Klątwa zamkniętych eliminacji do Minora wreszcie przełamana! W swojej trzeciej próbie legendarne Ninjas in Pyjamas awansowało do rozgrywanego offline etapu kwalifikacji do Majora i spróbuje wrócić na najważniejsze zawody sezonu po dwuletniej absencji. Ciężko w to uwierzyć, ale Patrik "f0rest" Lindberg i Christopher "GeT_RiGhT" Alesund ostatni raz na Majorze wystąpili podczas ESL One Cologne w lipcu 2016 roku. Przebudowany skład szwedzkiej organizacji z automatu stał się jednym z faworytów rozgrywek w Wielkiej Brytanii, ale nie wolno zapominać, iż NiP podczas swoich ostatnich zawodów został zdemolowany przez Cloud9 oraz ENCE. Rywale czyhają na kolejną potencjalną wpadkę Szwedów – pytanie brzmi, czy tym razem podopieczni Faruka "Pity" Pity będą w stu procentach gotowi na starcie z każdym przeciwnikiem.
Skład
Patrik "f0rest" Lindberg Dennis "dennis" Edman
Christopher "GeT_RiGhT" Alesund Jonas "Lekr0" Olofsson
Fredrik "REZ" Sterner Faruk "pita" Pita – trener

Red Reserve

Grupa B została zdominowana przez szwedzkich zawodników. Red Reserve (do niedawna GODSENT) od kilku miesięcy utrzymuje przyzwoitą dyspozycję, ale wciąż nie jest w stanie przekroczyć pewnej granicy i na stałe dołączyć do światowej czołówki. Impulsem potrzebnym do awansu o półkę wyżej może okazać się zmiana trenera, lecz ciężko określić, co do gry szwedzkiej formacji wniesie Christian "Chrille" Lindberg. Nieprzewidywalny zespół Simona "twista" Eliassona w Londynie może sprawić niespodziankę. Problemem okazać się może jednak inauguracyjny pojedynek z NiP-em. Podczas ostatniego starcia tych dwóch ekip bardziej doświadczeni rodacy odprawili twista i spółkę z kwitkiem, oddając im zaledwie dziewięć punktów na przestrzeni dwóch map.
Skład
Simon "twist" Eliasson Hampus "hampus" Poser
Joakim "disco doplan" Gidetun Ludvig "Brollan" Brolin
Fredrik "freddieb" Buö Christian "chrille" Lindberg – trener

Sprout Esports

Sprout – niestety już bez Pawła "innocenta" Mocka – miejsce na Minorze wywalczyło w ostatniej chwili. Duńsko-niemiecki skład w decydującym spotkaniu pokonał AGO Esports, przez co Team Kinguin będzie naszym jedynym reprezentantem w Wielkiej Brytanii. Choć zespół Denisa "denisa" Howella nie ma już nic wspólnego ze składem PENTY, który rok temu w świetnym stylu awansował na PGL Major Kraków, to na pewno chce powtórzyć sukces innocenta i spółki. Otwarte kwalifikacje, zamknięte kwalifikacje, Minor, a potem Major? Podopieczni Tobiasa "towa b" Herberholda na pewno nie mają nic przeciwko takiemu rozwiązaniu. Na papierze Sprout jest jednak najsłabszą ekipą w grupie B. Przetrwanie przez Duńczyków i Niemców drugiego dnia zawodów będzie można określić mianem niespodzianki.
Skład
Denis "denis" Howell Dennis "sycrone" Nielsen
Timo "Spiidi" Richter Martin "percy" Wessel
Niels Christian "NaToSaphiX" Sillassen Tobias "tow b" Herberhold – trener

Minor dla drużyn ze Starego Kontynentu potrwa od 19 do 22 lipca. Po więcej informacji na temat Minor Championship London 2018 zapraszamy do naszej relacji tekstowej.