Ależ ten czas zasuwa! Od FACEIT Major London 2018 dzieli nas zaledwie 10 dni, co oznacza, że preparacje do imprezy wychodzą na ostatnią prostą. Dbając o Wasze dobre przygotowanie prezentujemy kolejną garść ciekawostek związanych z tematyką Majorów. Dziś na tapetę bierzemy oczywiście okrągłą liczbę 10.
Dycha, bo tak zwykło się popularnie mówić na bohaterkę tego artykułu, swój symboliczny wymiar ukazywała od zarania dziejów. Od dawna uważana jest za liczbę świętą, co zresztą ma swoje dość mocne odzwierciedlenie w Biblii. W kościele katolickim obowiązuje bowiem 10 przykazań, a w Starym Testamencie możemy przeczytać o 10 plagach egipskich. 10 jest także największą liczbą, jaką możemy policzyć na palcach u rąk, z drugiej jednak strony – najmniejszą dwucyfrową. W matematyce, bo i takiego odniesienia nie mogło zabraknąć, symbolizuje doskonałość. Trzeba bowiem zauważyć, że po dodaniu pierwszych czterech cyfr (1+2+3+4) wychodzi nam oczywiście 10.
Czas jednak przejść do świata gier komputerowych, a zapewniam że i tu znajdą się akcenty związane z liczbą 10. Zacznijmy może od 5-letniej historii Majorów, bowiem w ciągu tego czasu triumfy na najbardziej prestiżowych zawodach w Counter-Strike'a święciło dokładnie 10 zespołów. Co ciekawe, tylko jednemu z nich udało się to więcej niż raz. Takim osiągnięciem może poszczycić się Fnatic – zespół ze Szwecji triumfował na Majorach trzykrotnie. W chlubnym gronie zwycięzców turniejów tej rangi jest naturalnie Virtus.pro. To właśnie piątka Polaków występujących pod skrzydłami rosyjskiej organizacji oraz ECS Gaming, w skład którego wchodzili tacy gracze jak Paweł "innocent" Mocek czy Grzegorz "SZPERO" Dziamałek, ustanowili rekord największej liczby Polaków na jednym Majorze. Było to podczas DreamHack Winter 2014. Od tamtej pory Polska miała 10 reprezentantów jeszcze dwukrotnie. Taka sytuacja wydarzyła się na ESL One Cologne 2015 oraz na DreamHack Open Cluj-Napoca 2015. Bezsprzecznym rekordzistą w tej kategorii jest jednak Szwecja, którą na pierwszym Majorze w Jönköping reprezentowały dwie dychy zawodników.
Na koniec muszę przyznać, że odliczanie dni do Majora jest znacznie przyjemniejsze niż odnotowywanie uciekających dni do końca wakacji przez uczniów. A tych, dla przypomnienia, zostało już trochę mniej niż 10. Całe szczęście, że studenckie wakacje trwają do 1 października. Choć niektórzy mówią, że czasem wydłużają się do 5 lat!
FACEIT Major London 2018 rozegrany zostanie między 5 a 23 września – w imprezie udział wezmą 24 drużyny, które powalczą o łączną pulę nagród w wysokości miliona dolarów. Po więcej informacji na temat zawodów zapraszamy do naszej relacji tekstowej.