Użytkownicy Steama z przytupem pożegnali 2018 rok. Jak bowiem podaje serwis Steam Database, w grudniu przyznano ponad pół miliona VAC banów, co było zdecydowanie najwyższym wynikiem na przestrzeni minionych dwunastu miesięcy.

Wcześniej najbardziej okazały pod względem VAC-ów był lipiec, gdy potężny banhammer spadł na niespełna 200 tysięcy kont. Grudzień przebił jednak ten rezultat i to ponad dwukrotnie – wtedy system przeciwko oszustom wykrył i ukarał aż 516 939 przypadków nieuczciwych zachowań. Co ciekawe, jest to jednocześnie najwyższa miesięczna liczba VAC banów zarejestrowanych przez Steam Database w historii.

Pamiętajmy, że to właśnie w grudniu Valve zdecydowało się przenieść CS:GO do modelu free to play i to prawdopodobnie właśnie z tym faktem związana jest tak ogromna liczba VAC banów. Po części potwierdziły się więc niepokoje ludzi zakładających, że bezpłatność produkcji skusi większą liczbę cheaterów, z drugiej jednak strony widać również, iż nie pozostali oni bezkarni i system przynajmniej część z nich zdołał wyłapać.