STS
Wykorzystano zdjęcia należące do Riot Games

Perkz: Midlanerzy są bardziej kompletni niż gracze z dolnej alejki

Już w tę sobotę poznamy pierwszego finalistę League of Legends European Championship. Będące zdecydowanie najlepsze w całym sezonie G2 Esports zmierzy się z Origen, które rzutem na taśmę wskoczyło na drugą lokatę w zestawieniu ligi. O samym spotkaniu, zdrowiu Miky’ego „Mikyxa” Mehle oraz o przenosinach na dolną alejkę udało nam się porozmawiać z Luką „Perkzem” […]

Już w tę sobotę poznamy pierwszego finalistę League of Legends European Championship. Będące zdecydowanie najlepsze w całym sezonie G2 Esports zmierzy się z Origen, które rzutem na taśmę wskoczyło na drugą lokatę w zestawieniu ligi. O samym spotkaniu, zdrowiu Miky’ego „Mikyxa” Mehle oraz o przenosinach na dolną alejkę udało nam się porozmawiać z Luką „Perkzem” Perkoviciem, dla którego jest to pierwszy sezon w roli botlanera.

You can find an English version of the interview below.


Dawid Pątko: Jak oceniłbyś split w swoim wykonaniu? Jesteś zadowolony ze swoich występów jako strzelec?

Luka „Perkz” Perković: Myślę, że moja dyspozycja była całkiem niezła. Było kilka gier, z których nie jestem do końca zadowolony, jednakże tak jest praktycznie zawsze, a szczególnie teraz, kiedy nadal uczę się gry na nowej pozycji. Nie powiedziałbym, że jestem do końca usatysfakcjonowany, ale nie jestem też niezadowolony, jeśli ma to jakiś sens.

Czy przenosiny na dolną alejkę były bardzo trudne? Jak bardzo z perspektywy profesjonalnego gracza różnią się te pozycje?

Zmiana pozycji nie była tak trudna jeśli chodzi o samą grę. To bardziej zmiana nastawienia i bycie perfekcjonistą. Uważam, że generalnie gracze ze środkowej alejki są bardziej kompletni, ponieważ znajdują się w centrum mapy i muszą wiedzieć jak funkcjonuje każda rola. Kilka lat grania na midzie i pojedynki z najlepszymi graczami świata pozwoliły mi zmienić pozycję łatwiej, niż większość mogła się spodziewać.

W jakim stopniu patch 9.3 i znaczne wzmocnienie marksmanów pod trafienie krytyczne wpłynęło na twoją dyspozycję?

Nie zmieniło to dosłownie nic. Marksmani pod kryta są dużo łatwiejsi i prostsi do grania niż te postaci, którymi musisz grać na absolutnym limicie, aby być dobrym.

Przed ostatnim tygodniem sezonu zasadniczego dowiedzieliśmy się o kontuzji twojego partnera z dolnej alejki. Jak w chwili obecnej wygląda sytuacja Mikyxa?

Nadgarstki Miky’ego mają się dużo lepiej. Problem co prawda nadal nie jest do końca rozwiązany, jednakże Mikyx odpoczywa już miesiąc.

Czy gra z promisq znacząco różni się od tej z Mikym? Jakie są mocne i słabe strony obu wspierających?

Tak, gra z nimi dwoma bardzo różni się od siebie. Oczywistością jest, że czuje się dużo bardziej komfortowo z Mikym, ponieważ zagraliśmy razem już ponad 500 rozgrywek. Co prawda, na początku nie byliśmy w stanie znaleźć wspólnego języka i często się nie rozumieliśmy, jednakże w tym momencie jesteśmy całkiem zgrani. Oznacza to, że kiedy gram z promisq nie mogę być agresywnym do granic możliwości. Nie chcę jednak zbytnio wchodzić w szczegóły.

W starciu z Origen to wy jesteście faworytami, jednak ta formacja już raz was zaskoczyła. Jakie są mocne strony tej drużyny?

Wydaje mi się, że Origen jest mocne, ponieważ grają tam bardzo dobre indywidualności. Poza tym, gra tych zawodników jest wspaniale zorganizowana i wykalkulowana. Bardzo dobrze rozumieją metę, a draft w tym momencie jest bardzo ważny. Myślę, że już podczas fazy wyborów stoczymy ciekawą walkę.

Co sądzisz o nowej wersji EU LCS, czyli LEC? Podoba Ci się nowy wygląd europejskich rozgrywek, czy nie zwracasz na to większej uwagi?

Bardzo podoba mi się to, co Riot robi z LEC. Liczba widzów znacząco wzrosła, a interakcja na mediach społecznościowych jest dużo lepsza. Generalnie, materiały tworzone przez Riot są niesamowite. Dodatkowo myślę, że jeśli o to chodzi to będzie tylko lepiej.


How would you rate your performance during the regular season? Are you satisfied with your performance as a bot laner?

I think my overall performance was quite good, I had some games which I’m not super happy with, but it’s always like that and especially now in the process of learning. I wouldn’t say that I’m necessarily satisfied, but I’m not unsatisfied either if that makes sense.

Was moving to the bot lane difficult? What are the main differences between these positions from the professional player’s perspective?

Moving to bot lane was not as difficult in terms of playing, it was more difficult in terms of changing the mindset and being a perfectionist. In general, I think midlaners are more complete players, because they are the centre of the map and they need to know how every role functions, having mained this role for years and playing on the highest level vs best players on each role has allowed my transition to go easier than it maybe should.

How did patch 9.3 and the significant buff of crit ADCs affect your playstyle?

Didn’t change a thing. If anything, crit ADCs are way easier and simpler to play than champions that actually have to push their limits to be good.

Before the last week of the regular season, GrabbZ informed about Mikyx’s injury. How does his situation look at the moment?

Miky’s wrists have been getting better, the situation is still not solved but he has been resting for a month now.

Is playing with promisq significantly different from that of Miky? What are the strengths and weaknesses of both supports?

Yes, it’s very much different. In general, obviously, I feel way more comfortable playing with Miky since we’ve played over 500 games together already. In the beginning, I and Miky were not on the same page very often, we would go aggressive one without other. Now we are just aligned almost all the time. That means that when I’m playing with promisq I’m not gonna play to my limits. I’m not gonna go into details.

In the match with Origen, you are the favourites, but they have already surprised you once. What are the strengths of this team?

I think they are just a strong team because they have strong laners on each role and they play very organized and calculated together. Also, they have a good grasp of the meta and draft is really important at the moment, so there will be a good battle fought in draft alone.

What do you think about the new EU LCS version, the LEC? Do you like the new brand of European competition or do you not pay that much attention to it?

I really like what Riot has done with the LEC, the viewership numbers have gone up and the interaction on social media as well. In general, the content Riot creates for the LEC is insane. I think it will only go up from here.


Perkz i jego G2 Esports pierwsze spotkanie w ramach play-offów LEC rozegra już w sobotę o godzinie 17:00. Wszystkie informacje na temat europejskiej ligi znajdziecie w naszej relacji tekstowej:

Tagi: , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

mousesports znalazło nowego szkoleniowca

Przebudowa mousesports dobiegła końca! Dwa tygodnie temu niemiecka organizacja zatrudniła aż trzech nowych graczy, ale nadal niejasne pozostawało kto...