Polski Związek Sportów Elektronicznych zadba o promocję i podnoszenie standardów esportu w Polsce

Reprezentanci ESL GAMING POLSKA i PrawoSportowe.pl Sp.z o.o. znaleźli się wśród założycieli Polskiego Związku Sportów Elektronicznych. Organizacja powstała, aby łączyć środowisko branżowych ekspertów oraz zewnętrznych podmiotów zainteresowanych obecnością w świecie sportów elektronicznych.

Związek chce być reprezentantem branży w rozmowach z ustawodawcą i organizacjami międzynarodowymi, oraz dbać o popularyzację i rozwój esportu w naszym kraju. Członkowie planują również prace nad ochroną interesu zawodników i drużyn oraz utworzenie instytucji arbitrażu, która rozwiązywałaby branżowe spory.

Organizacja powstała czerpiąc inspirację z niemieckiego eSport-Bund Deutschland (ESBD), do którego dołączyło ponad 21 członków, m.in. profesjonalne drużyny esportowe, organizatorzy rozgrywek czy firmy tworzące oprogramowanie na potrzeby branży esportowej.

Pierwszym podmiotem, który dołącza do PZSE jest Liga Akademicka, której reprezentantem jest Marcin Rausch. – Zdrowy ekosystem sportów elektronicznych, musi być zbudowany na solidnych fundamentach, czyli nierozerwalnej więzi pomiędzy esportem amatorskim i profesjonalnym. Jako Liga Akademicka stworzyliśmy największą platformę esportowej rywalizacji dla studentów. Teraz chcemy, aby nasze doświadczenia pomogły rozwijać amatorską scenę w Polsce, nie tylko w zakresie budowania kultury esportu akademickiego, ale również wszelkich działań skierowanych do początkujących oraz półprofesjonalnych graczy i organizatorów. Esport to droga, która zaczyna się od nieśmiałych prób w domowym zaciszu, a może się kończyć na największych arenach. Najtrudniej postawić na niej pierwszy krok, a naszym celem jest go ułatwić – mówi Rausch.

Założyciele podkreślają, że liczą na dołączenie do inicjatywy kolejnych członków.

Jako lider branży esportowej w Polsce wielokrotnie uczestniczyliśmy w rozmowach z przedstawicielami ustawodawcy, samorządów czy instytucji pozarządowych, których zainteresowanie esportem stale rośnie. Zauważyliśmy, że istnieje potrzeba mówienia jednym, wspólnym głosem. Stąd postanowiliśmy wziąć na siebie odpowiedzialność za stworzenie organizacji, która będzie zrzeszała podmioty działające na naszym rynku, ustalała wspólne cele i dbała o stały rozwój. Naszym celem jest ujednolicenie środowiska, wypracowanie wspólnego, silnego głosu i dbanie o to by interesy społeczności były odpowiednio adresowane. Zapraszamy do rozmów wszystkie podmioty, których celem jest rozwój branży esportowej w Polsce – mówi Adrian Kostrzębski, Prezes Polskiego Związku Sportów Elektornicznych

PZSE powstał po to by łączyć środowisko esportowe, a nie je dzielić, z uwzględnieniem specyfiki branży i inicjatyw, które już funkcjonują na rynku. Oczywistym jest, że PZSE będzie dążył do uzyskania statusu polskiego związku sportowego. W planach mamy złożenie wniosku o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w kwestii statusu polskich związków sportowych i znowelizowania ustawy o sporcie – mówi Maciej Żyłka, Prezes Zarządu PrawoSportowe.pl.

Więcej informacji oraz statut związku są dostępne na stronie www.pz-se.pl.

Tagi: ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Co dalej z Apex Legends? Twórcy opowiadają o przyszłości gry

Apex Legends w momencie swojego debiutu rozbiło bank, pokazując światu zupełnie nowe oblicze gatunku battle royale. W przeciągu pierwszego miesiąca w...

>