W ciągu ostatniego roku Valve znacząco namieszało w ustalonych dawno zwyczajach używania broni w Counter-Strike: Global Offensive. Najpierw twórcy gry obniżyli cenę między innymi AUG-a, a następnie po kilku miesiącach podwyższyli ją do poprzedniego poziomu, czego skutki możemy obserwować do dzisiaj.

Dlaczego zmiana cen AUG-a tak mocno poruszyła profesjonalną sceną? Zacznijmy od celownika optycznego, którego nie ma w karabinkach M4. Antyterroryści rzadko biegają po mapie szukając fragów, częściej po prostu wyczekują na swoich oponentów, a broń droższa zaledwie o pięćdziesiąt dolarów znacznie ułatwiała im obronę. Poza tym nieco droższy karabin szturmowy cechował się wyższą penetracją pancerza, dzięki czemu gracz CT po trafieniu w głowę od razu eliminował rywala, czego nie zawsze mógł dokonać korzystając z M4A4 lub M4A1-S. AUG miał również o 25% większy dokładny zasięg, który wynosi 49 metrów.

Przed 10 października 2018, dniem pamiętnej aktualizacji CS:GO, która wkrótce spowodowała zawirowania w rozgrywce na turniejach, mogliśmy zaobserwować nieprzerwany monopol AK-47 w przypadku terrorystów i M4A4 lub M4A1-S w przypadku antyterrorystów.

AUG na zawodach rozgrywanych offline był prawie nieobecny jeszcze przez dwa miesiące po wprowadzeniu zmian. Udział w rynku zaczął zyskiwać dopiero w okolicach grudnia, kiedy wynosił on 4,65%. To wtedy gracze zauważyli potencjał niedostrzeganej wcześniej broni, która zaledwie miesiąc później podwoiła swoją popularność. Wymarzony przez antyterrorystów karabin z celownikiem optycznym dopiero zaczynał jednak swoją przygodę... W lutym AUG stanowił już niemal 18% wszystkich zakupów broni, a w marcu jego popularność osiągnęła szczytowe 21,71%.

Dokładnie w połowie marca 2019 wprowadzona została jednak następna aktualizacja podwyższająca cenę nowego ulubieńca CT z powrotem do 3300 dolarów. Od tego czasu jego ogólna popularność zmalała zaledwie o 1,43 punkta procentowego, lecz jak łatwo można zauważyć, zmiana przyzwyczajeń zawodników może zająć nawet kilka miesięcy.

Zmiany nie dotknęły również terrorystów, u których cena SG553 do dzisiaj wynosi 2 750 dolarów, czyli o 50 dolarów więcej niż w przypadku popularnego AK-47. Przeceniona pukawka nie przypadła jednak profesjonalnym zawodnikom do gustu, co widać między innymi po jej popularności na lanach, na których posiada dokładnie 0% udziałów. Mimo rewolucji kałasznikow ciągle utrzymuje podobny poziom sprzedaży, podobnie jak snajperka AWP, która przez cały rok była nabywana w około piętnastu na sto sztuk sprzedanych broni.

Najświeższe dane na temat popularności AUG-a otrzymamy porównując zakończony w niedzielę Intel Extreme Masters Sydney 2019 z innymi turniejami, na których wystąpiła światowa czołówka Counter-Strike'a. W tym celu zestawiliśmy ze sobą liczby z topowych szesnastek FACEIT Majora, który odbył się w Londynie na miesiąc przed wprowadzeniem zmian, IEM Katowice 2019, kiedy popularność nowo odkrytego karabinu prawie sięgała zenitu oraz ww. australijskiej imprezy.

Gdy dokładniej przyjrzymy się statystykom, prędko zauważymy że wzrost ceny AUG-ów o 150 dolarów nie wpłynął na liczbę zawodników biegających z nimi po mapie. Wygląda na to, że znacznie lepsze wyposażenie na stałe przekonało do siebie graczy, a jego popularność prawdopodobnie zacznie spadać dopiero po ewentualnych podwyżkach w przyszłości lub po jego znerfowaniu przez Valve.

Broń FACEIT Major Londyn 2018 IEM Katowice 2019 IEM Sydney 2019
AK47 40,07% 39,04% 39,78%
M4A1/M4A4 21,32% 7,46% 7,77%
AUG 22,38% 24,13%
AWP 15,29% 15,15% 13,98%
USP-S 6,25% 5,48% 6,33%
CZ75-Auto 4,02%
Glock-18 3,68% 4,20% 4,18%
Dester Eagle 3,68% 3,85% 3,82%
UMP-45 3,01% 2,45%
dane pochodzą ze strony HLTV.org

Wszystko wskazuje na to, że twórcom gry udało się zwrócić uwagę profesjonalnych graczy na wcześniej niszową broń, co zgodnie z ich zamierzeniami zdywersyfikowało rynek broni przeznaczonej dla antyterrorystów. Co więcej, wprowadzona zmiana nie wpłynęła znacząco na bilans rund wygranych po obydwu stronach, który w przypadku największych turniejów ciągle pozostaje w podobnym poziomie.

Na koniec prezentujemy natomiast ciekawą animację prezentującą zainteresowanie poszczególnych profesjonalnych graczy CS:GO trzema broniami z arsenału antyterrorystów: