Mówi się, że mimo chwilowej popularności Pokemon GO, seria straciła już swój blask. Flagowiec Nintendo co prawda najlepsze czasy ma już za sobą, ale każdego roku na mistrzostwa świata przyjeżdżają tysiące fanów, żeby móc oglądać najlepszych z najlepszych. W tym roku poza klasyczną wersją gry zobaczymy również karciankę i bijatykę, więc każdy powinien znaleźć dla siebie coś interesującego. Jako że już w listopadzie tego roku będziemy mogli zagrać w Pokemon Sword & Shield, warto zobaczyć tego typu wydarzenie, by nauczyć się kilku rzeczy od profesjonalistów. Już jutro, w Walter E. Washington Convention Center rozpocznie się kolejna edycja Pokemon World Championships.

Podstawowe informacje

Nazwa Pokemon World Championship 2019
Data 16 – 18 sierpnia 2019
Miejsce Waszyngton, Stany Zjednoczone
Gra Pokemon Ultra Sun & Ultra Moon, Pokemon Trading Card Game, Pokkén Tournament DX
Pula nagród ~ 500 000$

Pokemon VGC – zasady

Walki turniejowe różnią się znacznie od tych, z jakimi mamy do czynienia w grach. Wprowadzono eksperymentalny format GS Cup, którego początki sięgają roku 2010 i gier Heart Gold & Soul Silver. Polega on na tym, że każdy z graczy używa wcześniej zarejestrowanego zespołu, złożonego z sześciu Pokemonów. Wszystkie muszą być złapane w regionie Alola, co da się sprawdzić w grze (nie można przenosić ich z gier poprzednich generacji). Na polu bitwy, jeśli tylko jest taka możliwość, muszą być wystawione przez obu zawodników po dwa stworki. Walka kończy się w momencie, gdy cała drużyna jednego z graczy będzie niezdolna do walki lub gdy któraś ze stron zdecyduje się poddać mecz. Nie można używać Pokemonów mitycznych, ale dopuszczalne jest wprowadzenie do zespołu dwóch legend, w związku z czym będziemy mogli zobaczyć takie potwory jak Mewtwo czy Rayquaza. Żaden ze stworków ani trzymanych przez nie przedmiotów nie może się powtarzać (nie możemy użyć na przykład dwóch Charizardów), a poziomy zostaną sprowadzone do 50.

Pokemon TCG – zasady

Integralną częścią wydarzenia są mistrzostwa Pokemon TCG. Warto więc trochę o tym powiedzieć, byście mogli w pełni cieszyć się całym eventem. Najważniejszą rzeczą w karciankach obok umiejętności jest talia. Musi ona być złożona z dokładnie 60 oryginalnych kart i mieścić się w ramach obecnego formatu Standard. Nie można używać proxy (zamienników trudno dostępnych kart), a wszystkie osłonki muszą być jednakowe, by uniemożliwić oszukiwanie. Sama gra polega na tym, że na początku każdy z zawodników odkłada 6 losowych kart do strefy nagród. Sędzia rzuca monetą o to, kto ma zacząć rozgrywkę. Gracze ciągną 7 kart z góry swoich talii. Jeśli wśród tych kart nie ma podstawowego Pokemona, gracz musi je wtasować z powrotem, wziąć kolejne siedem i tak do skutku, aż znajdzie stworka, którym może zagrać. Za każde tasowanie przeciwnik może dobrać jedną dodatkową kartę. W każdej turze możemy wprowadzić podstawowego potwora na "ławkę", użyć kart specjalnych, umiejętności, dodać energię (odpowiednik landów z Magic: The Gathering, lecz zamiast przywoływania, używamy ich do wykonywania ataków) lub zaatakować aktywnego Pokemona przeciwnika naszym. Za każdego pokonanego potwora, możemy wziąć jedną kartę ze strefy nagród (o ile opis przeciwnika nie stanowi inaczej). Wygrana następuje, gdy jako pierwsi zbierzemy wszystkie karty nagród, przeciwnik podda mecz, nie będzie miał żadnych Pokemonów na polu bitwy lub skończą mu się karty (nie będzie mógł ich dobierać). Jak to bywa w przypadku karcianek, zasady są dużo bardziej skomplikowane, więc odsyłam do oficjalnego poradnika dotyczącego Pokemon TCG.

Pokkén Tournament DX – zasady

Pokken Tournament DX to najnowsza edycja gry z 2015 roku (światowa premiera miała miejsce rok później), przeznaczona na konsole Nintendo Switch. Dodano w niej dwa nowe Pokemony, jakimi są Blastoise oraz Aegislash. Jest to bijatyka 3D, w której możemy poruszać się we wszystkich kierunkach, przez co twórcy zrywają z konwencją utrzymaną, chociażby w Street Fighterze czy Mortal Kombat. Rozgrywka przypomina nieco to, co widzieliśmy w Dragon Ball: Xenoverse, ale na dużo bardziej ograniczonej przestrzeni. Podczas pojedynków turniejowych możemy używać tylko jednego Pokemona. W ciągu walki ładuje się nam tak zwany pasek synergii, a gdy jest pełen, mamy możliwość aktywacji tzw. Synergy Bursta, który chwilowo zwiększa nasze statystyki i pozwala jednorazowo wykonać potężny Burst Attack. Rundę wygrywa ten, kto sprowadzi zdrowie przeciwnika do zera, a mecze rozgrywane są w systemie do dwóch zwycięstw.

Pokemon VGC i Pokemon TCG – format

Zawody VGC i TCG podzielone są na trzy etapy. Do pierwszego kwalifikują się osoby, które zdobyły odpowiednią liczbę punktów turniejowych, ale nie należą do ścisłej czołówki regionalnego rankingu. Gracze będą grali systemem szwajcarskim w formule do dwóch zwycięstw, a do następnej części przejdą ci, którzy zanotowali nie więcej niż 2 porażki (przy zerowej liczbie remisów). Liczba rund będzie zależna od ilości przybyłych uczestników. W drugim etapie udział wezmą ci, którzy awansowali z pierwszego miejsca oraz najlepsi gracze, którzy ze względu na ich wysokie wyniki nie musieli rozgrywać poprzedniej rundy. System jest dokładnie taki sam jak w pierwszej części turnieju, a zawodnicy nie są zobowiązani do używania tych samych zespołów i talii. Finały dla poszczególnych grup wiekowych będą rozgrywane w formacie turniejowym. Grupa Junior przeznaczona jest dla dzieci do 12. roku życia, Senior od 13. do 15. roku życia, a Master dla uczestników mających 16 lat lub więcej.

Pokkén Tournament DX – format

Turniej w Pokkena rozgrywany będzie w systemie podwójnej eliminacji, który stosowany jest w przypadku klasycznych bijatyk takich, jak Tekken czy Street Fighter. Gracze zmierzą się ze sobą w formule do trzech wygranych meczów i, podobnie jak w przypadku VGC i TCG, tutaj również jest podział na grupy wiekowe, z pominięciem Juniorów. Uczestnicy mogli się kwalifikować do zawodów poprzez trzy imprezy regionalne w Berlinie, Columbus i Melbourne, a jutro miejsce będą miały kwalifikacje ostatniej szansy, w których zostaną wyłonieni ostatni gracze.

Harmonogram

16 sierpnia
15:00 ceremonia otwarcia
15:30 pierwsza runda turniejów VGC i TCG
15:45 spotkanie graczy biorących udział w kwalifikacjach ostatniej szansy do turnieju Pokken Tournament DX, po którym nastąpią rozgrywki
22:00 przewidywana godzina zakończenia pierwszej rundy VGC dla grup wiekowych Junior i Senior
17 sierpnia
00:30 przewidywana godzina zakończenia pierwszej rundy TCG dla grup wiekowych Junior i Senior
01:00 przewidywana godzina zakończenia pierwszej rundy VGC dla grupy wiekowej Master
02:00 przewidywana godzina zakończenia pierwszej rundy TCG dla grupy wiekowej Master
15:00 - 20:00 druga runda VGC dla wszystkich grup wiekowych
15:00 - 00:00 druga runda TCG dla wszystkich grup wiekowych
22:00 - 03:00 runda eliminacyjna VGC (Top 8 i Top 4)
18 sierpnia
00:00 - 04:00 runda eliminacyjna TCG (Top 8 i Top 4)
15:00 - 22:00 finały dla wszystkich grup wiekowych; w pierwszej kolejności TCG, a później VGC
15:00 - 23:30 mistrzostwa Pokken Tournament DX dla obu grup wiekowych

Nagrody

Dla osób poniżej 18 roku życia będą one wypłacane w postaci stypendium (z wyjątkiem startujących w dywizji Senior w Pokken Tournament DX), natomiast dorośli otrzymają je jako stypendium lub gotówkę. Kwoty są jednakowe dla każdej grupy wiekowej (poza Pokken Tournament DX).

Pokemon TCG

1. 25000$ + kwalifikacja na mistrzostwa świata w 2020 roku
2. 15000$ + kwalifikacja na mistrzostwa świata w 2020 roku
3-4. 7500$ + kwalifikacja na mistrzostwa świata w 2020 roku
5-8. 5000$
9-16. 2500$
17-32. 1500$

Pokemon VGC

1. 10000$ + kwalifikacja na mistrzostwa świata w 2020 roku
2. 7500 $ + kwalifikacja na mistrzostwa świata w 2020 roku
3-4. 5000$ + kwalifikacja na mistrzostwa świata w 2020 roku
5-8. 3000$
9-16. 1500$

Pokkén Tournament DX

Grupa Master:

1. 6000$
2. 4000$
3. 3000$
4. 2000$
5-6. 1500$
7-8. 1000$

Grupa Senior:

1. Karta typu prepaid Pokémon Visa® o wartości 3000$
2.  Karta typu prepaid Pokémon Visa® o wartości 1500$
3. Karta typu prepaid Pokémon Visa® o wartości 500$

Pierwsze rundy rozgrywek będzie można obejrzeć odpowiednio tutaj, tutaj oraz tutaj, natomiast ogólna relacja z wydarzenia, jak i wielkie finały, dostępne będą pod tym adresem.