STS
fot. ESL/Helena Kristiansson

„To nie jest czas na gry”. Mecz CS:GO przełożony w ramach protestu przeciwko rasizmowi i brutalności policji w USA

W czwartek, 27 sierpnia, o 22:00 polskiego czasu Team Liquid miał podjąć Chaos Esports Club w półfinale północnoamerykańskiej dywizji ESL One Cologne 2020: Online. Na prośbę uczestników pojedynek ten nie odbędzie się jednak w zaplanowanym terminie. Powód? Trwające w USA od dłuższego czasu niepokoje społeczne związane z rasizmem oraz brutalnością policji. Najświeższą falę protestów wywołało […]

W czwartek, 27 sierpnia, o 22:00 polskiego czasu Team Liquid miał podjąć Chaos Esports Club w półfinale północnoamerykańskiej dywizji ESL One Cologne 2020: Online. Na prośbę uczestników pojedynek ten nie odbędzie się jednak w zaplanowanym terminie. Powód? Trwające w USA od dłuższego czasu niepokoje społeczne związane z rasizmem oraz brutalnością policji. Najświeższą falę protestów wywołało nagranie ukazujące postrzelenie Jacoba Blake’a przez funkcjonariuszy podczas próby zatrzymania.

To nie jest czas na gry

To nie jest czas na gry. Jesteśmy wściekli. Jesteśmy wykończeni. Wiemy, że gaming jest częścią problemu – tak swoje krótkie oświadczenie rozpoczęło Chaos. – Nie rozegramy dzisiejszego meczu z Liquid na ESL One Cologne, żeby spełnić swój obowiązek w postaci naświetlenia tego, co powinno zostać naświetlone, czyli protestów przeciwko systemowemu rasizmowi oraz brutalności policji w naszym państwie – dodała organizacja, do której apelu przychylił się zarówno Team Liquid, jak i ESL. Organizator zapowiedział jednak, iż gracze wyjdą na serwer jeszcze w tym tygodniu, co nie może dziwić, gdyż zgodnie z pierwotnym harmonogramem rozgrywki miały zakończyć się już w sobotni wieczór.

Takie oświadczenie opublikował Team Liquid:

Dziś rano dowiedzieliśmy się, iż Chaos zamierza przełożyć nasz mecz w ramach solidarności z osobami protestującymi przeciwko systemowemu rasizmowi oraz brutalności policji. Wspieramy tę decyzję i stoimy z Chaos ramię w ramię.

Wierzymy, że zawody są platformą naszych graczy i ich prywatnym wyborem jest, czy użyją ich jako środek protestu. Szanujemy i wspieramy zawodników, którzy na to się decydują.

Czujemy, że Team Liquid ma jako organizacja ogromną rolę do odegrania. Wspólnie z naszymi partnerami i zwolennikami różnorodności szukamy sposobów, by pomóc czarnoskórej społeczności. Zamierzamy dalej napędzać zmiany tam, gdzie tylko możemy. Uważamy, że nacisk na edukację oraz technologie jest właściwym podejściem dla nas jako organizacji.

Esport idzie śladami sportu

W ostatnich dniach decyzje podobne do graczy Chaos i Liquid podejmują rywalizujący za oceanem przedstawiciele wielu sportowych dyscyplin. Przełożone lub odwołane zostały choćby mecze fazy pucharowej koszykarskich NBA i WNBA, tenisowych turniejów Western & Southern Open, piłkarskiej MLS czy baseballowej MLB.

Tagi: , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Pompa może i jest, ale punktów w EU Masters wciąż brak

Trzy mecze i ani jednej wygranej. Sytuacja 7more7 Pompa Teamu jest daleka od ideału i po pierwszym tygodniu fazy grupowej European Masters brązowi med...