Stało się to, czego od jakiegoś czasu spodziewali się chyba wszyscy – potwierdzono, że w 2020 roku Major CS:GO się nie odbędzie. Jego miejsce w kalendarzu zajmie natomiast turniej Intel Extreme Masters Global Challenge, który zostanie rozegrany na lanie.

Pierwotnie ESL One Rio 2020 Major Championship miało odbyć się w maju, ale z uwagi na trwającą pandemię podjęto decyzję o przesunięciu imprezy na listopad. Niestety sytuacja zdrowotna na świecie nie polepszyła się, zaś Brazylia jest jednym z tych krajów, które z rozwojem COVID-19 radzą sobie gorzej, toteż kwestią czasu było potwierdzenie, że terminu listopadowego także nie uda się dotrzymać. W związku z tym zawody zostały anulowane – nie oznacza to jednak, że Kraj Kawy nie doczeka się swojego Majora CS:GO. ESL oraz Valve mają powrócić do tematu w odpowiednim czasie, gdy kwestie epidemiologiczne ulegną poprawie, niemniej tym razem żadne konkretne terminy nie padają.

W związku z tym w kalendarzu powstała ogromna wyrwa, którą zapełni IEM Global Challenge. Imprezę tą zaplanowano na 15-20 grudnia i, co ciekawe, nie zostanie ona rozegrana w internecie, a na lanie! Miejscem zmagań będzie Kolonia – to właśnie tutaj przyjedzie w sumie osiem formacji z Europy i Ameryki Północnej. Uczestnicy wyłonieni zostaną poprzez IEM New York (6-25 października) i IEM Beijing Haidian (6-22 listopada), a rywalizacja toczyć się będzie o nagrody z puli 500 tysięcy dolarów. IEM GC będzie pierwszym tej rangi turniejem CS:GO w drugiej połowie 2020 roku, który zostanie rozegrany na lanie. Jak jednak podkreśla sam Michał “Carmac” Blicharz, jeśli sytuacja epidemiologiczna uniemożliwi bezpieczne przeprowadzenie zawodów lanowych, to plany ESL ulegną zmianie.

Z ogromnym smutkiem musimy anulować tegorocznego Majora CS:GO, ale robimy wszystko, co możliwe, by wrócić do organizowania turniejów w dawny sposób tak szybko, jak to tylko możliwe – zapewnił Michał „Carmac” Blicharz, wiceprezes ESL do spraw pro gamingu. – IEM Global Challenge będzie naszym pierwszym krokiem na drodze ku temu. Nasze plany mogą się oczywiście zmienić, bo nadal przyglądamy się sytuacji związanej z COVID-19, zaś priorytetem dla ESL zawsze było zdrowie i dobre samopoczucie drużyn, trenerów, menadżerów i obsługi – dodał.

IEM Global Challenge będzie też pierwszym od marca turniejem zaliczanym do cyklu Intel Grand Slam. Więcej na temat nadchodzącej imprezy przeczytać można pod tym adresem.