fot. Riot Games/David Lee

Łatwo nie będzie, ale jak trudno? Foldy sheet grupy B na Worlds i szanse Rogue na play-offy

G2 Esports z Marcinem „Jankosem” Jankowskim na pokładzie już zapewniło sobie miejsce w kolejnym etapie Worlds 2020, ale pozostali Polacy dopiero staną przed ostateczną walką o drabinkę pucharową. Już jutro do akcji powróci Rogue Kacpra „Inspireda” Słomy i Oskara „Vandera” Bogdana, które wciąż ma szansę na awans z grupy B. I właśnie o tej szansie dziś porozmawiamy – tak, jak wczoraj rozpatrywaliśmy scenariusze w zestawieniu A, tak dziś przejdziemy do kolejnej literki i na tapet weźmiemy sytuację Łotrzyków.

Jednak jeszcze przed startem samych meczów powinno być jasne, że Rogue znajduje się w gorszym położeniu niż G2 Esports. Tylko jedna wygrana w ramach pierwszej rundy i dopiero trzecie miejsce w klasyfikacji oznacza, że Łotrzyki muszą wziąć się do roboty, jeśli liczą na awans. Tym bardziej że nawet jeśli sprawią sensację i pokonają zarówno JD Gaming, jak i DAMWON Gaming, to nie wystarczy to jeszcze do zapewnienia sobie miejsca w kolejnej rundzie. Ba, nawet w przypadku trzech zwycięstw może dojść do potrójnej dogrywki, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia dokładnie takiego scenariusza (nawet przy założeniu, że Rogue faktycznie trzykrotnie zatriumfuje) wynosi 12,5%. Ale skończmy już tego typu rozważania, bo na nie przyjdzie jeszcze czas. Na razie zerknijmy na same procenty i rozkład szans na zajęcie poszczególnych lokat przez wszystkie drużyny w grupie B:

1. 71,22% 22,79% 5,6% 0,39%
2. 22,01% 50,65% 20,96% 6,38%
3. 6,38% 20,96% 50,65% 22,01%
4. 0,39% 5,6% 22,79% 71,22%

Awans 93,23% 73,44% 26,56% 6,77%
Eliminacja 6,77% 26,56% 73,44% 93,23%

Czyli w telegraficznym skrócie – prawdopodobieństwo awansu Rogue do kolejnego etapu wynosi niewiele ponad 1/4, choć w zdecydowanej większości scenariuszy do wywalczenia sobie miejsca w ćwierćfinale Łotrzykom potrzebna będzie co najmniej jedna dogrywka. Jest tylko jeden scenariusz, w którym RGE zajmie fotel lidera bez tie-breaków, pięć, w których awansuje bezpośrednio z drugiego miejsca oraz cztery, w których zespół Polaków powalczy w tie-breaku o miejsca 1-2. W pozostałych Rogue czeka dogrywka o awans… albo pewna eliminacja.

Skoro już zaczepiliśmy o dogrywki, to sprawdźmy, z jakim prawdopodobieństwem dojdzie do tie-breaka – albo jakiegokolwiek, albo z udziałem Rogue.

Remis 2-way tie 3-way tie 4-way tie
Jakikolwiek 51,5625% 46,875% 3,125% 1,5625%
Z udziałem Rogue 28,125% 23,4375% 3,125%

Droga życia

Czasem nawet pozornie najszybsza droga jest bardzo wyczerpująca. Tak będzie w przypadku Rogue, które, jak już wspomniałem, ma przed sobą nie lada trudne zadanie. Najpierw Łotrzyki muszą liczyć na wygraną PSG Talon w meczu z DAMWON, co nieznacznie zwiększy ich szanse na wydostanie się z grupy. Następnie muszą wziąć sprawy w swoje ręce i pokonać zarówno JD Gaming, jak i mistrzów Korei Południowej. Wtedy będą mieli zapewniony co najmniej 2-way tie o drugie miejsce albo 4-way tie. Jeśli do tego formacja z LEC pokona PSG i zanotuje perfekcyjny bilans, to zagwarantuje sobie awans niezależnie od rezultatu dwóch pozostałych spotkań. Jeżeli w spotkaniach tych PSG zwycięży JDG, a wicemistrzowie Chin następnie pokonają DAMWON, to Rogue awansuje z pierwszego miejsca bez dogrywki. To jedyny taki scenariusz, w którym ekipa dwóch naszych reprezentantów zajmie fotel lidera bez przymusu gry w tie-breaku.

Droga śmierci

Droga życia wygląda pięknie… w teorii. W praktyce bowiem znacznie bardziej prawdopodobne jest, że PSG Talon przegra z DAMWON w pierwszym piątkowym meczu, co zmniejszy szanse Rogue na ćwierćfinał. Już wtedy będzie wiadomo, że zespół Inspireda i Vandera będzie mógł wywalczyć sobie fotel lidera dopiero po tie-breaku. Ale pal licho nawet samo pierwsze miejsce – jeśli do porażki PSG Talon dojdzie przegrana Łotrzyków w drugim jutrzejszym meczu, to i brązowi medaliści LEC, i wicemistrzowie PCS pożegnają się z resztką nadziei na play-offy i pozostanie im tylko walka o honor. Jednak nawet nie licząc na sukces ekipy z PCS, Rogue nie może przegrać w swoich dwóch pierwszych meczach, bo wtedy również zostanie wyeliminowane.

Tak bardziej realnie

Nie wszystko jest jednak czarno-białe, co najlepiej pokazały chyba dzisiejsze mecze Worlds. Szukając złotego środka, spróbujmy odpowiedzieć na inne pytanie – czy Rogue może sobie pozwolić na jedną porażkę w starciach z JDG albo DAMWON? Tak, ale tylko na jedną. I lepiej, gdyby pokonało JDG, bo wtedy szanse Łotrzyków będą znacznie większe, niż gdyby pokonały one DWG kosztem porażki z JD Gaming. W pierwszym przypadku prawdopodobieństwo awansu będzie oscylowało w okolicach 27% (czyli podobnie do tego, jakie ma jeszcze przed startem meczów), w drugim zaś – jedynie 6,25%. W obu przypadkach jednak żegna się z pierwszym miejscem i walczy jedynie o drugą lokatę, ale w to, że Rogue faktycznie zajmie jeszcze fotel lidera, wierzą chyba tylko najbardziej zagorzali fani tej formacji.

Rozkład w foldy sheecie

Zanim przejdziemy do samego foldy sheeta, szybkie podsumowanie obecności Rogue w całym arkuszu. Poniżej znajdziecie tabelkę z liczbą wszystkich scenariuszy, w których zespół naszych rodaków zajmuje poszczególne pozycje lub stanie do walki w tie-breakach.

1. 2. 3. 4.
Pewne miejsce
(brak dogrywek)
1 / 64
(1,5625%)
5 / 64
(7,8125%)
21 / 64
(32,8125%)
9 / 64
(14,0625%)
2-way tie 4 / 64
(6,25%)
11 / 64
(17,1875%)
10 / 64
(15,625%, nierozgrywany!)
3-way tie 1 / 64
(1,5625%)
1 / 64
(1,5625%)
4-way tie 1 / 64
(1,5625%)

Fold that sheet!

Zostawiam Was sam na sam z foldy sheetem grupy B. Jeśli również chcecie znaleźć pewne ciekawostki dotyczące szans poszczególnych drużyn albo po prostu przeglądać go już po starcie meczów, proszę się częstować.

2-way tie niepotrzebny do rozstrzygnięcia (o 3. miejsce, brak dogrywki)
2-way tie rozstrzygnięty w pełni przez rezultaty meczów bezpośrednich
2-way tie nierozstrzygnięty (jeden mecz dogrywkowy)
3-way tie nierozstrzygnięty (dwa mecze dogrywkowe)
4-way tie nierozstrzygnięty (trzy mecze dogrywkowe)

Tagi: , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Niespodzianka – Izako Boars żegna się ze składem Rainbow Six!

Zaskakujące wieści płyną do nas z obozu Izako Boars! Rodzima organizacja zaledwie miesiąc temu mogła świętować zdobycie mistrzostwa Polski w Rainbow S...