Można by myśleć, że końcówka roku to okres, w którym wszyscy myślą raczej o karpiu i prezentach, a nie o zmianach w składzie, bo przecież na te czas przyjdzie dopiero w styczniu. Mimo to w grudniu na naszym rodzimym podwórku doszło do pewnych przetasowań i to naprawdę znaczących, bo dosięgły one dwóch czołowych przedstawicieli sceny CS:GO nad Wisłą. Wszak to nieczęsty widok, że dwie z czterech najlepszych ekip ostatniego sezonu ESL Mistrzostw Polski dokonują tak daleko idących zmian, że na ten moment trudno w ogóle przewidzieć, jaka czeka je przyszłość. A jednak na taki właśnie ruch zdecydowały się AVEZ Esport i Illuminar Gaming. Ponadto nie można pominąć też obecnego w tym miesiącu pierwiastka kobiecego.

Arcane Wave

Obecny skład

Angelika „Angieee” Kumorkiewicz
Julia „JuLKaa” Marek
Magdalena „Madzix” Pranica
Wiktoria „Wiki” Bęczkowska
                                                                                                         
Piotr „besburger” Beser (trener)

Przyszli

Odeszli

Paula „POLIN” Wasilewicz

Jeżeli ktoś liczył, że organizacja ESL Sprite Mistrzostw Kobiet będzie jakimś przełomem dla kobiecej sceny w Polsce, no to... cóż. Jednym słowem, szału nie ma. To samo można powiedzieć zresztą o triumfatorkach wspomnianych rozgrywek, Arcane Wave, które w mijającym roku prezentowały się bardzo nierówno i w najważniejszych momentach zwykle zawodziły. Ponadto nie udało im się również utrzymać składu w dotychczasowej postaci, bo jeszcze w lipcu miejsce Oliwii „Olivki” Nikolaidi zajęła związana wcześniej z Izako Boars Ladies Wiktoria „Wiki” Bęczkowska. Do drugiej roszady, co ciekawe, doszło ostatniego dnia 2020 roku.

Wówczas to szeregi organizacji opuściła Paula „POLIN” Wasilewicz, która jednocześnie poinformowała o zakończeniu profesjonalnej kariery. – Przychodzi taki czas, w którym priorytety się diametralnie zmieniają. Zaczęło mi brakować czasu, nie mogłam się w pełni rozwijać w wyuczonym zawodzie. […] Dodatkowo jeżeli wskakujesz już na jakiś poziom, oczekuje się od ciebie więcej. Ja na to „więcej” nie mogę już sobie pozwolić – mówiła sama zawodniczka. Co więc dalej z Arcane Wave? Nie wiadomo. Nie ma także pewności, kto konkretnie i kiedy zastąpi POLIN w zespole prowadzonym przez Piotra „besburgera” Besera.

AVEZ Esport

Obecny skład

Kamil "KEi" Pietkun
Kacper "Kylar" Walukiewicz

Przyszli

Odeszli

Piotr "nawrot" Nawrocki
Kuba "Markoś" Markowski
Kacper "Riczi Maszynka" Benc
Jędrzej "bogdan" Rokita (t)

Pierwsze kroki AVEZ na scenie CS:GO trudno uznać za udane, ale jeszcze pod koniec 2019 roku organizacja postawiła na nowy, złożony z mniej doświadczonych, aczkolwiek nieźle rokujących graczy skład. I to się opłaciło, bo ten mimo późniejszych roszad był w stanie przebić się do krajowego topu i, co ważniejsze, utrzymać się w nim. A po drodze wpadały też pojedyncze sukcesy, jak awans na lanowe eliminacje do Flashpointa czy też wicemistrzostwo kraju. Wszystko szło więc dobrze i chyba mało kto spodziewał się tego, co nastąpiło 14 grudnia. Bo to właśnie wtedy ogłoszono, że szeregi popularnych Ośmiornic opuszczają aż trzej gracze, a także trener.

Ofiarami kadrowej rewolucji okazali się Jędrzej "bogdan" Rokita, Piotr "nawrot" Nawrocki, Kuba "Markoś" Markowski i Kacper "Riczi Maszynka" Benc. Szczególnie ten ostatni ma powody do rozczarowania, bo przecież ledwie miesiąc wcześniej porzucił on Team Gaminate, by spróbować swoich sił w AVEZ. – Niestety zawsze brakowało tego postawienia kropki nad i, postawienia tego małego ostatniego kroku. Dlatego od jakiegoś czasu myśleliśmy nad większą rotacją w składzie – tłumaczyli później niespodziewaną decyzję włodarze organizacji. Co więc dalej? Trudno powiedzieć, chociaż sama formacja zapewnia, że nie ma zamiaru rezygnować z CS-a. Cóż, zobaczymy.

Illuminar Gaming

Obecny skład


Przyszli

Odeszli

Paweł "reatz" Jańczak iHG (rezerwowy)
Janusz "Snax" Pogorzelski iHG (rezerwowy)
Arek "Vegi" Nawojski iHG (rezerwowy)
Mikołaj "mouz" Karolewski iHG (rezerwowy)
Tomasz "phr" Wójcik iHG (rezerwowy)
Adrian "imd" Pieper (t) iHG (rezerwowy)

Jeszcze bardziej zaskakującym przypadkiem jest Illuminar Gaming. Mówimy tutaj przecież o drużynie, która wygrała ESL Mistrzostwa Polski, zajęła drugie miejsce w Polskiej Lidze Esportowej, a do tego wszystkiego dołożyła też półfinał DreamHack Open November 2020. Niemniej te sukcesy wpłynęły na fakt, że zespół nie był odpowiednio dopasowany. – Przez nieplanowane zmiany nie byliśmy w stanie wybrać takiego grona zawodników, aby do końca satysfakcjonowało to ich samych. [...] To oni mają czuć się ze sobą dobrze, bo tylko wtedy będą funkcjonować jak prawidłowo naoliwiona maszyna. Z czasem dostrzegliśmy jednak, że nie udało nam się osiągnąć optymalnego połączenia, którego szukaliśmy – przyznał Mateusz Kowalczyk, CGO w iHG.

Co będzie dalej? Nie wiadomo, bo na ten moment wszyscy członkowie sekcji CS:GO znajdują się na ławce rezerwowych. – Nie wiemy jeszcze kto odejdzie, a kto zostanie, nie mamy finalnych planów, ale chcemy wejść w rok 2021 z rozpędem – wyjaśnił Kowalczyk. Scenariuszy jest więc wiele – od wymiany jednego czy też góra dwóch zawodników i utrzymaniu dotychczasowego rdzenia, aż po zastąpienie większości z dotychczasowych reprezentantów. Niemniej niezależnie od tego, jak będzie, trudno nie czuć niepokoju w momencie, gdy do startu fazy play-in Intel Extreme Masters Katowice 2021 pozostało już zaledwie półtora miesiąca.


Wszystkie comiesięczne raporty transferowe z cyklu "Transferowa karuzela nad Wisłą" znaleźć można pod tym adresem.