Sygnowane przez ESEA rozgrywki powracają. Ale powracają w odmienionej formie – sporo zmian dosięgło też najwyższej klasy rozgrywkowej, która powraca do nazwy ESEA Premier i stanowić będzie przepustkę zarówno do ESL Pro League, jak i do eliminacji do imprez DreamHack Open.

Główną nowość stanowi fakt, że w roku 2021 czekają nas nie trzy, a aż cztery sezony. – Naszym celem jest danie graczom większej liczby szans na awans do wyższych dywizji oraz grę o pulę pieniężną. W tym celu zmniejszyliśmy czas dzielący jeden sezon od drugiego. Ponadto krótszy okres trwania poszczególnych rozgrywek oznacza też mniejszą liczbę czasu, w jakim gracze będą zaangażowani w grę – możemy wyczytać w oficjalnym komunikacie. W roku 2021 harmonogram ESEA rozgrywek prezentuje się następująco:

  • Sezon 1. | styczeń – kwiecień
  • Sezon 2. | maj – lipiec
  • Sezon 3. | sierpień – październik
  • Sezon 4. | październik – grudzień

Co ciekawe, w przypadku ESEA Premier nie będzie już żadnych sezonów przejściowych. Teraz każda z czterech edycji rozgrywek w Europie i Ameryce Północnej zapewniać będzie awans do ESL Pro League. Ten otrzymają zwycięzcy regionalnych dywizji, co oznacza, że w trakcie roku w sumie przepustkę do najwyższej klasy rozgrywkowej uzyskają cztery zespoły ze Starego Kontynentu i cztery zza oceanu – po dwa na każdy sezon EPL-a. W najbliższej dającej się przewidzieć przyszłości nie będą natomiast rozgrywane zawody ESEA Global Challenge.

Ponadto najlepsze zespoły z ESEA Premier na podstawie osiąganych przez siebie wyników otrzymywać będą zaproszenia do zamkniętych eliminacji do imprez spod szyldu DreaamHack Open. Jest to o tyle znaczące, że tam będą mogły wywalczyć promocję do zawodów z cyklu ESL Pro Tour takich, jak Intel Extreme Masters czy też DreamHack Masters. To kolejny krok w kwestii budowy esportowego ekosystemu, który jednocześnie zwiększy szanse drużyn z drugiego poziomu rozgrywkowego nas występ w IEM Katowice lub też ESL One Cologne.

Z tym wszystkim wiążą się też zmiany w stosowanym formacie, organizatorzy porzucili bowiem wykorzystywany dotychczas system każdy z każdym. Zamiast tego drużyny podzielone zostaną na dwie grupy, w ramach których mecze rozgrywane będą w systemie round robin ze spotkaniami BO3. Ostatecznie po cztery najlepsze składy z każdego ze zbiorów awansują do play-offów z meczami BO3 i drabinką podwójnej eliminacji. Czołowa ósemka każdego sezonu EU i NA zgarnie też łączną pulę w wysokości 100 tysięcy dolarów.

Jednocześnie ESEA zapowiedziała też poprawę jakości transmisji dywizji Premier, a to za sprawą m.in. wirtualnego studia oraz pełnej produkcji, chociaż wiele w tym wypadku zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej na świecie. Tak czy inaczej, najważniejsze spotkania transmitowane będą na oficjalnym kanale ESL na Twitchu, by zapewnić jak największy zasięg.