Tym razem w nieco niestandardowych warunkach, ale jak co roku, w styczniu ma miejsce Gala Mistrzów Sportu organizowana przez Przegląd Sportowy. To właśnie dzisiejszego wieczoru zapadnie wybór na najlepszego polskiego atletę minionego roku. Jak na razie, i pewnie jeszcze nieprędko, a może nawet nigdy, w zestawieniu brakuje przedstawicieli świata elektronicznego. Niemniej w trakcie tego uroczystego wydarzenia pojawił się esportowy akcent – specjalne wyróżnienie odebrał Marcin "Jankos" Jankowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych profesjonalnych graczy w kraju.

Kategoria, w której nagrodzono zawodnika League of Legends została po prostu nazwana "e-sport". To oczywiście pierwszy raz, gdy w trakcie gali z wieloletnią historią pojawiło się tego typu wyróżnienie. Jankos odebrał gratulacje w formie online, co niewątpliwie ma związek z ograniczeniami dotyczącymi pandemii COVID-19, przez którą cała impreza ma dość kameralny charakter. Niemniej jednak trudno nie dostrzec symboliki tego wydarzenia – jakże miło patrzy się, gdy sport elektroniczny przebija się do mainstreamu i stawia się go w niedalekim sąsiedztwie dla tradycyjnej odmiany rywalizacji. To bez wątpienia szczególny dzień dla całej branży.

Sukcesy Jankosa w 2020 roku były naprawdę znaczące. Polski gracz dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Europy w barwach G2 Esports, z którą to drużyną poleciał także reprezentować Stary Kontynent na mistrzostwach świata, odpadając z nich ostatecznie po półfinale. "Rzeźnik z Poznania" w minionych miesiącach odbierał też indywidualne nagrody, jak chociażby tytuł MVP, który powędrował na jego konto za dyspozycję podczas wiosennej rundy League of Legends European Championship.

Już za kilkadziesiąt minut poznamy najlepszego polskiego sportowca w 2020 roku. Transmisję z wydarzenia można śledzić na antenie Polsatu.