Rok 2020 był z oczywistych względów ubogi jeżeli chodzi o lany na scenie esportowej. A jaki będzie rok 2021? Cóż, wiele wskazuje, że może być w końcu lepiej m.in. za sprawą doniesień o kolejnych szczepionkach, które mają pomóc w walce z pandemią. Dlatego też dziś ESL Gaming zaprezentowało nam swoje plany na najbliższe dwanaście miesięcy.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to fakt, że Intel Extreme Masters Katowice 2021 finalnie rozegrane zostanie w internecie, a nie w jednym z europejskich studiów ESL, jak zapowiadano wcześniej. Status imprezy online uzyskał też 13. sezon ESL Pro League, ale nie w całości. Organizatorzy planują bowiem, by już faza play-off EPL-a odbyła się na lanie, aczkolwiek bez udziału publiczności. Wejście kibiców na arenę jest planowane dopiero w lipcu, bo to właśnie na wtedy zaplanowano ESL One Cologne 2021. To jednak nadal tylko plany – wszystko zależeć będzie od zdrowotnych wytycznych, które będą ustalane zależnie od rozwoju światowej sytuacji zdrowotnej. Jednocześnie już teraz ESL Gaming przy współpracy z zespołami i zawodnikami opracowało specjalny protokół postępowań "Return to LAN", którego celem jest zminimalizowanie ryzyka związanego z COVID-19 podczas imprez na żywo.

Jak wiele innych przedsiębiorstw, musieliśmy reagować i zmieniać nasze plany, by móc dostarczać te same zmagania na światowym poziomie przy jednoczesnym zapewnieniu naszej społeczności bezpieczeństwa – przyznał Ulrich Schulze, SVP Product w ESL Gaming. – 2021 rok będzie wyglądać inaczej, gdyż z jednej strony będziemy nadal przestrzegać wszystkich zdrowotnych zaleceń związanych z pandemią, ale z drugiej czujemy też ekscytację w związku z możliwościami, jakie daje nam tegoroczny harmonogram. Zależy nam na tym, by gracze wrócili do lanowego środowiska i obecnie celujemy w to, by kibice mogli pojawić się na trybunach już podczas ESL One Cologne. Oczywiście wszystko zależy od najnowszych zaleceń, dlatego też w odpowiednim czasie będziemy informować o statusie wszystkich imprez – dodał.

Sezon w CS:GO rozpocznie się od DreamHack Open January i wypełniony będzie kolejnymi turniejami o statusie EPT Masters i EPT Challenger. Pod szyldem ESL Gaming rozegrane zostaną również imprezy w ramach takich tytułów, jak Dota 2, StarCraft II oraz Warcraft III.