Faruk "pita" Pita znalazł się w gronie tych, którzy jesienią ubiegłego roku zostali ukarani przez Esports Integrity Commission banami. Cała sprawa miała oczywiście związek z wykorzystywaniem istniejącego w CS:GO błędu kamery trenera, co dawało używającym go nieuczciwą przewagę.

Doświadczony Szwed od razu przyznał się do winy i zadeklarował chęć współpracy. Co więcej, wyszło na jaw, że już pod koniec 2018 roku próbował on skontaktować się z Valve i opisać całą sprawę, ale spotkał się ze ścianą. To wszystko wpłynęło na fakt, że jego zawieszenie zostało skrócone i chociaż pierwotnie miało trwać aż do sierpnia, to ostatecznie od 13 marca 30-latek ponownie jest czysty i może bez żadnych problemów podjąć nową pracę. – Liczę, że będę mógł wrócić do trenowania. To jest to, co kocham. Pomaganie ludziom w stawaniu się lepszymi w tym, co oni sami kochają. Przez ostatnie siedem lat wiele się nauczyłem jako trener i chciałbym tę naukę kontynuować. Nie chcę przenosić się do żadnej innej gry. CS był moją pasją od 2001 roku i nadal nią jest – zapewniał były szkoleniowiec m.in. Ninjas in Pyjamas i Counter Logic Gaming.

I chociaż na razie brak doniesień o potencjalnych zainteresowanych usługami pity, to on sam nie zamierza siedzieć bezczynnie. Dziś ogłosił nawet, że nawiązał współpracę z Sveriges Television, czyli szwedzkim publicznym nadawcą telewizyjnym, wraz z którym stworzy program o esporcie. – Jak wspominałem już na początku tego roku, zamierzam poczekać na ponowne podjęcie pracy jako trener. Teraz, gdy ponownie mogę trenować, z radością ogłaszam, że będę współpracować ze szwedzką państwową telewizją SVT. Współpraca ta opierać się będzie na reality show, w którym główny nacisk kładziony będzie na to, by widzowie zyskali więcej wewnętrznej wiedzy na temat tego, jak działa zespół CS:GO. Dzielenie się moją wiedzą będzie niezłą zabawą. Sam program zostanie wyemitowany jesienią tego roku – przyznał Szwed za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Program SVT nosić będzie nazwę Esportsaga. Podczas niego pięciu amatorskich graczy otrzyma szansę, by doskonalić swoje umiejętności właśnie pod okiem Pity, który w tym celu miał opracować specjalny program treningowy podobny do tego, z jakiego korzystają na co dzień profesjonalne drużyny Counter-Strike'a.