STS
fot. ESL/Adam Łakomy

„Więcej pieniędzy z szachów niż z esportu”. Rybson mistrzem POLChamps

Trwający przez tydzień szachowy turniej POLChamps jest już historią. Nie zabrakło w nim emocji, zwrotów akcji, figur podstawianych za darmo oraz niezauważonych szans na zamatowanie przeciwnika, czego przykład został zapisany dla potomnych na załączonym klipie. Reakcja? Bezcenna. Trenerzy z pewnością nie mogą narzekać na brak wrażeń! 😉#POLchamps pic.twitter.com/ot7UQu97W8 — Chess.com (@chesscom_pl) March 24, 2021 Powyższe […]

Trwający przez tydzień szachowy turniej POLChamps jest już historią. Nie zabrakło w nim emocji, zwrotów akcji, figur podstawianych za darmo oraz niezauważonych szans na zamatowanie przeciwnika, czego przykład został zapisany dla potomnych na załączonym klipie. Reakcja? Bezcenna.

Powyższe wideo oczywiście pochodzi z tej części zawodów, w której uczestniczyli znani na krajowym podwórku, ale niekoniecznie mający pokaźne doświadczenie i umiejętności szachowi streamerzy. Wśród nich faworytem do zdobycia głównej nagrody był Artur „Rybson” Gębicz, który w styczniu wygrał podobną imprezę pod patronatem Lotto. I już we wstępnej fazie POLChamps, przeprowadzonej w formie kołowej lub inaczej „każdy z każdym”, Rybson potwierdził aspiracje do wygrania turnieju. Po siedmiu grach zgromadził na swoim koncie sześć punktów, wyprzedzając o pół punktu Adriana „Slayproxxa” Bieranowskiego oraz o całe oczko Witolda „Gucia” Tacikiewicza.

Były profesjonalny gracz League of Legends zgodnie z przewidywaniami dotarł do finału, pokonując pojawiających się na swojej drodze Łukasza „Mandzia” Samonia oraz Łukasza „Tuttka” Lipkę, obu w stosunku 2:0. W ostatnim spotkaniu czekał na niego Slayproxx, któremu o dziwo nie podołał pierwszego dnia rywalizacji. Rzucając truizmem, mecz meczowi nierówny,  choć zarówno w teorii, jak i praktyce dokładnie tak było. Przede wszystkim w fazie pucharowej obowiązywało tempo 5 minut + 2 sekundy za każdy ruch, podczas gdy we wcześniejszym starciu obu Panów czas był ustalony na równe 10 minut. Inna sprawa jest taka, że w finale Rybson był po prostu poza zasięgiem rywala, zaczynając od trzech wygranych gier w serii BO7. W czwartym pojedynku ogłoszono remis ze względu na trzykrotne powtórzenie pozycji, ale w kolejnym ponownie górą był Rybson i to on rozpoczął nowy tydzień bogatszy o sześć tysięcy złotych.

Jak zauważył Daniel „Rajon” Pastusiak, a następnie potwierdził sam zainteresowany, 20-letni zawodnik w przeszłości związany m.in. z PRIDE czy Illuminar Gaming zarobił w swojej krótkiej „karierze” szachowej więcej niż w esporcie, biorąc pod uwagę wyłącznie nagrody pieniężne. Jest jak jest, widzowie.

Klasyfikacja końcowa i dystrybucja nagród w głównym turnieju POLChamps: 

1. Rybson 6 000 zł
2. Slayproxx 4 000 zł
3. TuttekHS 3 000 zł
4. Gucio 2 000 zł
5. saju 1 000 zł
6. Demonzz1 750 zł
7. Mandzio   500 zł
8. Nieuczesana 250 zł

Każdego dnia POLChamps w akcji mogliśmy zobaczyć również dużo wyżej ocenionych szachistów, dla których stworzono odrębny turniej z identycznym formatem. W jego finale spotkali się dwaj mistrzowie FIDE – Miłosz „Szparu” Szpar i Kamil „Kozok” Kozioł. Ich mecz miał do pewnego momentu jednakowy przebieg względem wieczornego boju Rybsona ze Slayproxxem. Szparu prowadził bowiem już 3:0, natomiast wtedy przebudził się Kozok i wyrównał stan rywalizacji. Zwycięstwo Kozioła po tak dramatycznym powrocie byłoby piękną historią, aczkolwiek w siódmej grze nie ustrzegł się błędów, co pozwoliło Szparowi na postawienie kropki nad i.

Klasyfikacja końcowa turnieju aspirujących streamerów POLChamps: 

1. Szparu
2. Kozok
3. Damian Lewtak
4. Marcin Molenda
5. jaskol95
6. komil
7. weronikaif
8. xn_szacharz
Tagi: , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Trzecia kolejka, trzecie zwycięstwo? NAVI wraca do gry w European League

Po dwóch kolejkach Natus Vincere zajmuje fotel lidera pierwszego etapu European League 2021. Czy tak zostanie do końca, trudno powiedzieć, aczkolwiek...