Wielu pewnie pamięta, jak przed rokiem wybuch pandemii COVID-19 sprawił, że kolejne esportowe wydarzenia były jedno po drugim odwoływane. Niewykluczone, że dziś, gdy stoimy u progu czwartej fali zakażeń, czeka nas powtórka, a przynajmniej na to wskazywałyby poczynania Electronic Arts.

Pandemiczne problemy drugi rok z rzędu

Kanadyjska firma potwierdziła bowiem, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom FIFAe World Cup 2021 oraz FIFAe Nations Cup 2021 nie odbędą się. Obie imprezy miały mieć formę lanową i zaplanowane były na sierpień – pierwsza od 6 do 8 w Londynie, druga zaś od 20 do 22 w Kopenhadze. Niestety drugi rok z rzędu ich organizacja okazała się niemożliwa – ponownie było przecież przed rokiem i wówczas także na przeszkodzie stanęła kwestia koronawirusa. Jeszcze do niedawna wydawało się co prawda, że tym razem będzie inaczej, ale niestety sytuacja jest dynamiczna, trudna do przewidzenia i jeszcze raz podążyła w kierunku niepożądanym przez nikogo.

Niestety FIFAe Nations Cup i FIFAe World Cup zostały ofiarami zakłócającego działania trwającej pandemii oraz wynikających z niej globalnych ograniczeń w podróżowaniu, które obowiązywałyby również wszystkie zakwalifikowane drużyny i graczy z całego świata – napisano w oficjalnym komunikacie. – Podczas dyskusji na temat organizacji turniejów różne strony wyraziły również obawy związane z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na świecie. W świetle ostatnich wydarzeń nie byłoby gwarancji integralności rywalizacji oraz zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim zaangażowanym w imprezy stronom, co pozostaje dla nas priorytetem – dodano.

Pieniądze nie przepadną

Przypomnijmy, że podczas FIFAe World Cup 2021 32 graczy miało rywalizować o łączną pulę nagród w wysokości pół miliona dolarów, podczas gdy FIFAe Nations Cup 2021 na szali miało stanąć 400 tysięcy dolarów dla 24 trzyosobowych zespołów narodowych. Te pieniądze jednak nie przepadają. Organizatorzy postanowili bowiem docenić wysiłek włożony przez wszystkich, by awansować i podjęli decyzje o równym podzieleniu wspomnianych sum pomiędzy wszystkich uczestników.