STS
fot. fb.com/edruzynapolska

Narodowa Drużyna Esportu szuka reprezentantów. Jest szansa powalczyć o udział w międzynarodowych turniejach

O Narodowej Drużynie Esportu ostatnimi czasy było zdecydowanie ciszej. Niemniej projekt, który do życia powołał Prezydent Andrzej Duda, nadal funkcjonuje i ma się dobrze. I już niedługo wystawi on swoich reprezentantów na kilku nadchodzących międzynarodowych imprezach. Polacy w rozjazdach – Izrael, Węgry, Korea Południowa Dziś ruszyły krajowe zapisy dla zawodników eFootball PES 2021 oraz Tekken […]

O Narodowej Drużynie Esportu ostatnimi czasy było zdecydowanie ciszej. Niemniej projekt, który do życia powołał Prezydent Andrzej Duda, nadal funkcjonuje i ma się dobrze. I już niedługo wystawi on swoich reprezentantów na kilku nadchodzących międzynarodowych imprezach.

Polacy w rozjazdach – Izrael, Węgry, Korea Południowa

Dziś ruszyły krajowe zapisy dla zawodników eFootball PES 2021 oraz Tekken 7, którzy chcieliby wziąć udział w zaplanowanych na 15-19 listopada finałach International Esports Federation 2021 w Izraelu. Nim jednak najlepsi gracze w kraju udadzą się na Bliski Wschód, czekają nas polskie eliminacje, które w przypadku wirtualnej piłki nożnej odbędą się 19 sierpnia, zaś dzień później w szranki staną miłośnicy komputerowych bijatyk. Co warte wspomnienia, podczas tegorocznej edycji IESF rozegrane zostaną również zawody w Counter-Strike’a: Global Offensive. Niemniej w tym wypadku reprezentanci wyłonieni zostaną w inny sposób – będą nimi występujący w Erbud University Esports EDU zawodnicy AZS. Jak możemy wyczytać w informacji prasowej, na ten moment sprawdzani są zawodnicy drużyn Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Ponadto NDE nie zabraknie również na powracającym po rocznej przerwie V4 Future Sports Festival, który będzie mieć miejsce między 14 a 21 listopada w Budapeszcie. W stolicy Węgier pojawi się na pewno przynajmniej jeden rodzimy skład CS:GO, gdyż nasz kraj ma zapewnione miejsce na turnieju finałowym. A jak przedstawiciel krajowej sceny zostanie wyłoniony? O tym dowiemy się dopiero za jakiś czas. Już teraz wiemy natomiast, że poza Counter-Strikiem na V4 FSF toczyć się będzie również rywalizacja w ramach gry FIFA, w której udział weźmie jeden Polak. Z kolei 16-19 grudni polscy przedstawiciele udadzą się do Seulu na World eSports League 2021. Tam w akcji zobaczymy zarówno graczy Playerunknown’s Battlegrounds, jak i Tekkena 7. Eliminacje dotyczące pierwszej z gier rozegrane zostaną we wrześniu, z kolei zawodnika wirtualnej bijatyki poznamy przy okazji kwalifikacji organizowanych przez IESF.

Prezydencka inicjatywa esportowa

Narodowa Drużyna Esportu narodziła się w kwietniu 2019 roku, a za całą inicjatywą stał Prezydent Andrzej Duda. – Czy możemy mówić, że esport jest sportem? Jeżeli możemy mówić, że szachy są sportem, jeżeli możemy mówić, że brydż sportowy jest sportem, to esport, który niezwykle rozwija zdolności manualne, rozwija refleks gracza, bez wątpienia można też zaliczyć do dziedzin sportowych – mówiła wówczas głowa państwa. Po kilku miesiącach jednak projektem zaczęło zarządzać Esports Association, które od tego czasu odpowiada za działania związane z NDA. – To duże wyróżnienie i odpowiedzialność. Z Narodową Drużyną Esportu wiążą się ogromne nadzieje społeczności esportowej i zamierzamy pokierować tym projektem z pomocą najlepszych branżowych specjalistów. Patronat Pana Prezydenta potwierdza, że rozwój inicjatyw oddolnych w polskim esporcie to właściwy kierunek – zapewniał Łukasz Trybuś, prezes ESA. Od tego czasu członkowie krajowej ekipy wzięli udział w kilku międzynarodowych turniejach, m.in. w Esports World Championship.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Podwójna korona dla KCorp? Cinkrof i spółka z awansem na EU Masters

Coraz więcej dobrych informacji napływa do nas zza granicy. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że Damian "Arces" Osuch i jego PENTA 1860 oraz Paweł "Czekola...