Od paru dni wiedzieliśmy, że w Northern League of Legends Championship zajdzie parę zmian, wszak zapowiedziało je Riot Games. Nie znaliśmy jednak szczegółów poza faktem, że letnie relegacje zostaną odwołane w związku z przejściem na nowy, wówczas nieujawniony format. Konkretne informacje poznaliśmy dziś. NLC nie obierze zupełnie świeżego w LoL-u kierunku, bowiem przyjmie system obowiązujący dotychczas w Prime League (region DACH – Niemcy, Austria, Szwajcaria, Lichtenstein).

Organizator Prime League przejmuje NLC

Licencję na organizacje rozgrywek w Europie Północnej straci ESL/DreamHack oraz Telia za porozumieniem stron. Ta zostanie przekazana Freaks 4U Gaming, czyli organizacji, która od kilku lat jest odpowiedzialna za Prime League. Nowi zwierzchnicy zdecydowali się zaimplementować ten sam format rozgrywek co w PL. Co nastąpi w wyniku tego? A to, że 2021 rok był ostatnim sezonem dla UKLC, Telia Esports Series oraz Telia Masters. Zostaną one zastąpione dywizjami pierwszą i drugą oraz niższymi, na wzór naszych zachodnich sąsiadów.

Jak za to będzie wyglądać podział miejsc w pierwszych trzech dywizjach odświeżonego NLC? Najlepsze sześć zespołów z letniego splitu tego roku automatycznie otrzyma miejsce w pierwszej dywizji. O reszcie zdecyduje turniej zorganizowany przez Freaks 4U Gaming, który będzie miał na celu rozdysponowanie slotów. W owym turnieju pozostała czwórka z NLC i najlepsza dwójka z Telia Masters będą miały lepsze rozstawienie. Na koniec warto podkreślić, że wszystkie powyżej opisane zmiany zostaną wprowadzone w życie w 2022 roku, czyli od następnego sezonu.