STS
fot. Epic Games

Fortnite powróci na App Store? Nie zanosi się, by stało się to w przeciągu najbliższych 5 lat

Niedawno po wielu miesiącach zapadł w końcu wyrok w sprawie Apple vs Epic Games. Bynajmniej nie oznacza on jednak końca sporu pomiędzy dwoma molochami gamingowego świata – i to z kilku powodów. Fortnite na iOS? Mogą minąć lata Przede wszystkim wygląda na to, że Apple bynajmniej nie ma zamiaru w najbliższym czasie przywrócić Fortnite’a na […]

Niedawno po wielu miesiącach zapadł w końcu wyrok w sprawie Apple vs Epic Games. Bynajmniej nie oznacza on jednak końca sporu pomiędzy dwoma molochami gamingowego świata – i to z kilku powodów.

Fortnite na iOS? Mogą minąć lata

Przede wszystkim wygląda na to, że Apple bynajmniej nie ma zamiaru w najbliższym czasie przywrócić Fortnite’a na App Store’a. Jak przyznał za pośrednictwem mediów społecznościowych prezes Epic Games, Tim Sweeney, jest to złamanie złożonej wcześniej obietnicy. – W zeszłym tygodniu Epic doszedł z Apple do porozumienia, że będziemy grać według tych samych zasad, co wszyscy inni. Jednak minionej nocy Apple poinformowało Epic, że Fortnie został umieszczony na czarnej liście ekosystemu Apple i pozostanie na niej do momentu wyczerpania wszystkich możliwości odwołania od wyroku, co zajmie pięć lat. To kolejny niespotykanie antykonkurencyjny ruch ze strony Apple, który pokazuje siłę firmy w kwestii kształtowania rynku i wskazywania zwycięzców oraz przegranych. To także strata dla uczciwej konkurencji oraz możliwości wyboru przez konsumentów. Wyłączenie Fortnite’a z rywalizacji na systemie iOS z Robloxem i PUBG Mobile ma istotne implikacje dla ewolucji nowego medium naszych czasów – stwierdził 50-latek.

Przypomnijmy, że tuż po ogłoszeniu wyroku przez sąd, Epic potwierdził, że zamierza odwołać się od decyzji, która w gruncie rzeczy była dla niego niekorzystna. Taki ruch najwyraźniej nie spodobał się twórcom iOS-a, a sam Sweeney sugeruje, że zachowanie Apple jest czymś w rodzaju zemsty. – Dlaczego Apple nie dotrzymuje swojej obietnicy w kwestii przywrócenia Fortnite’a według swoich zasad? Apple przywołuje trzy powody – to oni wygrali, oświadczenia Epica po decyzji sądu, a także sposób, w jaki uruchomiliśmy bezpośredni sposób płatności w 2020. Apple zawsze twierdziło, że spodziewa się zwycięstwa, a na dodatek wiedziało o systemie płatności Epica od 2020. Jedyne, co zmieniło się od 10 września, gdy Apple zaproponowało Fortnite’owi powrót, jest fakt, że Epic odwołał się od decyzji i wydał „oświadczenia” – przyznał prezes Epica.

Spór między Epic a Apple trwa

Spór pomiędzy Epic Games a Apple rozpoczął się jeszcze w 2020 roku, gdy ta pierwsza firma wprowadziła w Fortnicie zewnętrzny system mikropłatności, dzięki któremu nie musiała płacić partnerom biznesowym prowizji. Było to pogwałcenie zaakceptowanego wcześniej regulaminu i skończyło się tym, że Fortnite został usunięty z App Store’a, zaś konta deweloperskie Epica zablokowano. Po kilkunastu miesiącach w sądzie w Kalifornii zapadł w końcu wyrok, który nałożył na Epic Games wypłatę Apple 3,5 miliona dolarów, co miało stanowić 30% wartości przychodów uzyskanych na drodze wprowadzenia własnego systemu nabywania wewnętrznej waluty. Ponadto prowadząca sprawę sędzia odrzuciła aż dziewięć z dziesięciu wniosków Sweeneya i spółki. Już wtedy wydawało się więc, że to nie koniec zamieszania i teraz mamy na to dowód.

Tagi: , , , ,
Przeczytaj poprzedni wpis: close

Illuminar zapowiada turniej FIFY 22. Do wygrania m.in. bilety na mecz reprezentacji Polski

Premiera FIFY 22 zbliża się wielkimi krokami, tak więc już za chwilę nadejdzie moment, gdy cała scena przesiądzie się na najnowszą odsłonę. Czasu na p...