Można lubić Dotę 2 lub nie, ale chyba nie ma nikogo, kto jakkolwiek interesowałby się esportem i nigdy nie słyszał o The International. Mistrzostwa świata w Docie 2 są powszechnie kojarzone nie tylko z uwagi na swój ogólny poziom sportowy, ale także, a może nawet przede wszystkim, z powodu ogromnych pieniędzy, o jakie toczy się gra.

Rekordowa pula, rekordowe nagrody

Praktycznie każdego roku pule nagród TI biją kolejne rekordy, które jeszcze do niedawna wydawały się nieosiągalne w elektronicznej rozrywce. Takowy rekord padł także przy okazji nadchodzącego The International 10, chociaż pewien wkład w tę sytuację miał zapewne fakt, że w ubiegłym roku mistrzostwa w ogóle się nie odbyły. Tak czy inaczej, do 1,6 miliona dolarów, które przekazało od siebie Valve, członkowie społeczności dołożyli kolejne blisko 38,5 miliona dolarów, w efekcie czego podczas nadchodzącej imprezy będzie do zdobycia 40 018 195 dolarów! Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest to najwyższy wynik w historii, prawda?

Najwyższa w historii będzie również nagroda za pierwsze miejsce. Organizatorzy zaprezentowali nam dokładny podział puli pieniężnej, dzięki czemu wiemy już, że mistrzowie jubileuszowej odsłony TI wzbogacą się aż o ok. 18,2 miliona dolarów! Niemało otrzymają też pozostałe drużyny, które finiszować będą na podium – za drugie miejsce przewidziano czek o wartości 5,2 miliona dolarów, podczas gdy ekipa z najniższego stopnia "pudła" zgarnie 3,6 miliona dolarów. Dla porównania przed dwoma latami najlepsza trójka zawodów nagradzana była odpowiednio takimi sumami, jak 15,6 miliona dolarów, 4,5 miliona dolarów oraz 3 miliony dolarów.

fot. Valve

Termin The International 10 przekładano już kilkukrotnie. Pierwotnie impreza miała odbyć się 13-23 sierpnia 2020 w Sztokholmie, ale z powodu pandemii przełożono ją na 5-15 sierpnia 2021. Wówczas jednak pojawiły się z problemy ze zorganizowaniem zawodów w Szwecji, te zostały więc przeniesione do stolicy Rumunii, Bukaresztu, a ich termin zmieniono raz jeszcze, tym razem na 7-17 października 2021.