Cykl ESL Pro Tour to już stały element esportowego ekosystemu Counter-Strike'a. Ale to dopiero początek działań firmy mających wspomóc rozwój poszczególnych elementów sceny CS:GO. Dziś np. oficjalnie zapowiedziano ogromną inicjatywę skierowaną do kobiet.

Renesans kobiecej sceny CS:GO?

Inicjatywa, przy której ESL współpracowało z firmami Intel i DHL, realizowana jest w ramach nowego programu #GGFORALL, który ma "ostatecznie uczynić z gier i esportu przestrzeń integracyjną, pełną szacunku i dającą wszystkim siłę". Co ciekawe, wspomniany program obejmować ma również inne inicjatywy, w tym z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, wpływające na edukację w kwestii zmniejszania wpływu firm na środowisko czy też pomagające w tworzeniu gamingowej społeczności wolnej od dyskryminacji i przemocy słownej. Niemniej my w wypadku tego artykułu skupimy się na nadchodzącej serii turniejów, które obejmować będą zarówno ligi regionalne, jak i samodzielne wydarzenia. Łącznie w przyszłym roku imprezy dla żeńskiej sceny zaoferują nagrody o wartości pół miliona dolarów.

Zapewniając infrastrukturę równą ich męskim odpowiednikom, jesteśmy podekscytowani możliwością stworzenia większej widoczności i możliwości dla kobiet w przestrzeni esportowej, a także wspierania ich w rozwoju zawodowym i pomocy w spełnianiu marzeń. To dopiero pierwsza część z wielu inicjatyw #GGFORALL, nad którymi obecnie pracujemy i nie możemy się doczekać, by opowiedzieć Wam więcej o tym, co jeszcze mamy w planach – przyznała Roberta Hernandez, SVP People and Culture w ESL Gaming. – W ESL Gaming naprawdę wierzymy w świat, w którym każdy może być kimś, więc powrót do poziomu oddolnego i stworzenie zupełnie nowego ekosystemu, aby zapewnić ambitnym kobietom grającym w CS:GO równe szanse, to wielki krok naprzód. Mając już świetny line-up wydarzeń na przyszły rok, jesteśmy super podekscytowani dalszym rozwojem tego nowego produktu w 2022 roku i później – stwierdzili z kolei Brian Krämer, General Manager CS:GO w ESL Gaming, oraz Charlie Sirc, Product Manager w ESL Gaming.

Jeżeli chodzi o regionalne ligi, to te rozgrywane będą w Europie i Ameryce Północnej, gdzie po osiem ekip walczyć będzie o nagrody z puli 150 tysięcy dolarów. Ostatecznie po trzy najlepsze drużyny z obu regionów awansują na światowe finały Global League, na których pojawią się też wyłonione na drodze otwartych eliminacji reprezentantki z Ameryki Południowej oraz regionu Azji i Oceanii. Owe finały rozegrane zostaną 3-5 czerwca przy okazji DreamHack Dallas oraz 25-27 listopada podczas DreamHack Winter. Ponadto podczas zaplanowanych na 2022 rok festiwali spod szyldu DreamHacka odbędą się samodzielne wydarzenia, podczas których osiem formacji z czterech regionów rywalizować będzie o nagrody z puli 100 tysięcy dolarów. Wspomniane zawody mają być równe ESL Challenger, które wliczane są do cyklu ESL Pro Tour. Pierwsza tego typu impreza będzie mieć miejsce w czasie zaplanowanego na 1-3 lipca DreamHack Valencia.

ESL stworzy kobiecą radę

Jakby tego było mało, od przyszłego sezonu na liście rozgrywek ESEA pojawi się ESL Cash Cup dla zespołów kobiecych. Dzięki temu zawodniczki będą miały dwa razy w każdym miesiącu okazję, by powalczyć o łączną pulę w wysokości 4 tysięcy dolarów, które podzielone zostaną pomiędzy Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową oraz region Azji i Oceanii. Na koniec trzeba też wspomnieć, że ESL Gaming zapowiedziało utworzenie kobiecej rady, z którą będzie współpracować w zakresie m.in. definiowania szczegółów ekosystemu kobiecego CS:GO. Jeżeli chodzi o inne inicjatywy, to ESL zamierza w dalszym ciągu pracować nad zwiększeniem reprezentacji kobiet zarówno w obsadzie turniejów, jak i w samej firmie. W tym celu prowadzony ma być program rozwoju, który wspomoże zainteresowane osoby, zapewniając im niezbędne do odniesienia sukcesu narzędzia, a ostatecznie nawet oferując możliwość znalezienia się w obsadzie któregoś z przyszłych turniejów.