Rok 2021 dla niektórych profesjonalnych graczy VALORANTA z całego świata okazał się świetny. Zawodnicy, którzy przed kilkoma miesiącami nie byli kompletnie rozpoznawalni lub na równi pochyłej swojej kariery, odnaleźli swoje nowe domy, w których ich forma znacząca wywindowała. Podsumowując VALORANTOWY 2021 rok nie sposób nie zatrzymać się przy transferach z całego świata, dzięki którym odkryliśmy nowe talenty. Oto zaprezentowane przez nas zestawienie najlepszych dziesięciu roszad ze światowej sceny FPS-a od Riot Games.

10. Aaro "hoody" Peltokangas

Poprzednia drużyna  Nowa drużyna
Prodigy  Vodafone Giants
Poprzednia drużyna  Nowa drużyna
Vodafone Giants G2 Esports

Aaro "hoody" Peltokangas swoją profesjonalną karierę esportową rozpoczął w 2017 roku w Counter-Strike'u. 23-latek co prawda przez trzy lata rywalizacji zdołał odnieść kilka sukcesów, a mimo to zdecydował się na przenosiny do VALORANTA niedługo po premierze. W 2020 roku hoody był częścią Prodigy, nowopowstałego miksu graczy z całej Europy. Na początku 2021 z lekkimi zmianami personalnymi, europejska ekipa przeniosła się do Vodafone Giants. Tam Peltokangas przez kilka miesięcy prezentował się naprawdę bardzo dobrze, a przy okazji wraz ze swoją drużyną zajął trzecią lokatę podczas Red Bull Home Ground 2. Przede wszystkim dobra prezencja indywidualna Fina przyczyniła się do kolejnego transferu w tym roku. W grudniu hoody oficjalnie zasilił szeregi G2 Esports, co z pewnością jest jednym z bardziej obiecujących transferów na nadchodzący sezon VALORANT Champions Tour.

9. Nathan "leaf" Orf

Poprzednia drużyna  Nowa drużyna
Chaos Esports Club (CS:GO) Cloud9 Blue

Swoje pierwsze kroki na esportowej scenie Nathan "leaf" Orf stawiał już w wieku piętnastu lat, kiedy to rozpoczął rywalizację w CS:GO. Przez długi czas był on określany sporym talentem w swoim regionie. Na początku roku 2021 Orf zdecydował, że porzuca dywizję CS-a w Chaos Esports Club na rzecz VALORANTA. Jednym z aspektów, który zapewne przemawiał za tym posunięciem, było zainteresowanie ze strony Cloud9 Blue, co finalnie przełożyło się na angaż leafa w amerykańskim zespole. C9 już z utalentowanym graczem zatriumfowało w Nerd Street Gamers: Summer Championship oraz VCT 2021: North America Last Chance Qualifier, dzięki czemu pojawiło się na mistrzostwach świata. Tam ekipa 18-latka nie zawojowała sceny, jednak sam udział oraz wyjście z grupy na tak wielkim turnieju również jest niemałym osiągnięciem.

8. Saif  "Sayf" Jibraeel

Poprzednia drużyna  Nowa drużyna
Ninjas in Pyjamas Guild Esports

Saif "Sayf" Jibraeel pod koniec poprzedniego roku opuścił szeregi Ninjas in Pyjamas. Przez trzy miesiąca europejska formacja nie osiągnęła absolutnie nic znaczącego w Europie, co poskutkowało roszadami na scenie. Wskutek tych na początku nowego roku Sayf zasilił szeregi Guild Esports. Co prawda szwedzka drużyna przez kilka miesięcy wspólnej gry nie wygrała żadnego większego turnieju, jednakże zajęcie 3-4. miejsca w VCT 2021: Europe Stage 1 Masters również jest niemałym wyczynem. Pochylając się przy Jibraeelu należy również pamiętać o tym, jak słabo na papierze prezentował się skład Guild, który mimo wszystko przez kilka miesięcy utrzymał się w ścisłej czołówce Europy. Sam Sayf naturalnie był jedną z wiodących postaci w swoim zespole.

7. Martin "MAGNUM" Penkov

Poprzednia drużyna  Nowa drużyna
Homeless Fnatic

Martin "MAGNUM" Penkov jest młodym i utalentowanym graczem, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność na scenie VALORANTA. 2020 oraz początek 2021 roku nie zapowiadał się dla tego zawodnika zbyt dobrze. Mimo solidnej formy indywidualnej MAGNUM nie mógł znaleźć drużyny, w której mógłby rozwinąć skrzydła. Z pomocą na początku kwietnia przyszło jednak Fnatic, które zdecydowało się na zakontraktowanie 20-latka. Penkov grający jako strażnik w zespole dowodzonym przez Jake'a "Boastera' Howletta zazwyczaj ma do wykonania brudną robotę, ale wywiązuje się z niej świetnie. M.in. dobra forma MAGNUMA przyczyniła się do zajęcia drugiej lokaty w VCT 2021: Stage 2 Masters w Reykjavíku, po genialnym, jednakże ostatecznie przegranym finale przeciwko Sentinels.

6. Elias "Jamppi" Olkkonen

Poprzednia drużyna  Nowa drużyna
ENCE (CS:GO) Team Liquid

Plotki o potencjalnym przeniesieniu się z CS:GO na VALORANTA przez Eliasa "Jamppiego" Olkkonena pojawiły się już na początku bieżącego roku. To z pewnością nie mogło dziwić, gdyż sam Jamppi bardzo polubił nowy tytuł od Riot Games, a dodatkowo 20-latek miał nałożonego bana przez Valve. Przez tę karę Fin naturalnie nie mógł brać udziału w największych rozgrywkach w świecie Counter-Strike'a. Niedługo później Valve anulowało bany wielu zawodnikom, a jednym z nich był właśnie Jamppi. To jednak nie zmieniło decyzji utalentowanego młodego gracza o dołączeniu do dywizji VALORANTA w Teamie Liquid. Choć przygoda 20-latka z FPS-em od Riot Games trwa zaledwie kilka miesięcy, to sam zawodnik wraz ze swoją ekipą zdołał już zatriumfować w Red Bull Home Ground 2 oraz zająć 3-4. lokatę podczas VALORANT Champions 2021. Jamppi do Teamu Liquid wniósł wiele świeżości, co finalnie przełożyło się na bardzo dobre rezultaty.

5. Nikita "Derke" Sirmitev

Poprzednia drużyna  Nowa drużyna
CrowCrowd Fnatic

Nikita "Derke" Sirmitev w świecie CS:GO nie zrobił zbyt wielkiej furory, w związku z czym zdecydował się na zmianę profesji na VALORANTA. Na początku 2021 roku Derke dołączył do CrowCrowd, jednak utalentowany duelista w rosyjskiej formacji nie zabawił zbyt długo. Powodem tego było spore zainteresowanie ze strony Fnatic. Sirmitev po pomyślnie zdanych testach dołączył do ekipy razem z MAGNUMEM. 18-latek podczas najważniejszych imprez tego roku był zdecydowanie jednym z najlepszych graczy z całej Europy, a podczas mistrzostw świata prezentował się wręcz fenomenalnie.

4. Nabil "Nivera" Benrlitom

Poprzednia drużyna  Nowa drużyna
Team Vitality
Team Vitality (CS:GO) Team Liquid

Nabil "Nivera" Benrlitom po dwóch latach czynnej rywalizacji w Counter-Strike'u we wrześniu bieżącego roku zadecydował o przeniesieniu się z CS:GO na VALORANTA. Na pewno ogromnym czynnikiem zaważającym o tym ruchu był fakt, iż w tytule od Riot Games od wielu miesięcy rywalizował jego brat – Adil "ScreaM" Benrlitom. Plotki o potencjalnym transferze 20-latka do Teamu Liquid wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród fanów. Niedługo po tym Nivera oficjalnie dołączył do zespołu swojego brata, z którym osiągnął duże sukcesy. Nivera, podobnie jak Jamppi, wniósł do Liquid nieco świeżości, aczkolwiek przede wszystkim stabilność, której za grosz w swojej formie nie miał James "Kryptix" Affleck. W odróżnieniu do Nivery, forma Kryptixa była bardzo chimeryczna. Belgowi nie przeszkadza również fakt grania agentami wspierającymi, aby dość często być jednym z najlepszych zawodników na serwerze.

3. Jaccob "yay" Whiteaker

Poprzednia drużyna  Nowa drużyna
Andbox Team Envy

Było sporo o Europie, jednakże omawiając najlepsze transfery ze światowej sceny VALORANTA w 2021 roku należy choć na chwilę zatrzymać się przy zawodnikach z Ameryki Północnej. Jednym z absolutnie najlepszych ruchów były przenosiny Jaccoba "yaya" Whiteakera z Andbox do Teamu Envy. W sierpniu tego roku 23-latek dołączył do zespołu dowodzonego przez Pujana "FNSa" Mehte, z którym udało mu się m.in. zawiesić na szyi srebrny medal za zajęcie drugiego miejsca w VCT 2021: Stage 3 Masters w Berlinie. Dzięki temu yay i spółka awansowali na grudniowe mistrzostwa świata, gdzie jednak amerykański zespół kompletnie zawiódł swoich fanów i zagrał poniżej oczekiwań. Sama forma indywidualna Amerykanina od momentu transferu do Envy była jednak wyśmienita. Zazwyczaj to właśnie dzięki jego świetnym zagrywkom Team Envy zaszedł tak daleko w 2021 roku.

2. Tyson "TenZ" Ngo

Poprzednia drużyna  Nowa drużyna
Cloud9 Blue  Sentinels

Może trochę kontrowersyjnie, a może nie. Oczywiście w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć absolutnie jednego z najwybitniejszych graczy VALORANTA, a jest nim Tyson "TenZ" Ngo. Swoją przygodę z VALORANTEM Kanadyjczyk rozpoczął w Cloud9 Blue, aczkolwiek z tym zespołem TenZ nie osiągnął wiele. Przeciętne rezultaty przyczyniły się do rozpoczęcia kariery streamerskiej przez 20-latka, która jednak zakończyła się dość szybko. Po zaledwie dwóch miesiącach Ngo dołączył do Sentinels na zasadzie wypożyczenia, jednak świetna forma indywidualna oraz wyniki drużynowe zadecydowało o tym, że TenZ na stałe dołączył do Sentinels. Sam transfer młodego Kanadyjczyka do zespołu prowadzonego przez Shahzeba "ShahZaMa" Khana wywołał w mediach społecznościowych ogromne zainteresowanie. W barwach tej formacji 20-latek zatriumfował w VCT 2021: North America Stage 1 Masters oraz VCT 2021: Stage 2 Masters w Reykjavíku.

1. Aleksander "zeek" Zygmunt

Poprzednia drużyna  Nowa drużyna
G2 Esports Acend

Kto, jak nie on? Który inny transfer miałby zostać ogłoszony mianem najlepszego w 2021 roku, jak nie ten z udziałem pierwszego mistrza świata? Aleksander "zeek" Zygmunt po chwiejnej półrocznej przygodzie z G2 Esports w czerwcu 2021 roku dołączył do Acend, gdzie oczywiście występował jego kolega z THOSE GUYS Patryk "starxo" Kopczyński. Od samego początku Acend w nowym zestawieniu prezentowało się naprawdę dobrze, czego najlepszym dowodem był triumf w VCT 2021: Europe Stage 3 Challengers 1. Jednak to koniec listopada oraz grudzień był absolutnie przełomowy dla kariery Zygmunta. Po dość łatwej wygranej w LVP Rising Series Finale w Barcelonie przeciwko Movistar Riders, przyszedł czas na danie główne, którym było naturalnie VALORANT Champions 2021. Po pierwszym spotkaniu w wykonaniu zeeka i spółki wielu ludzi nie dawało im zbyt wielkich szans na chociażby dotarcie do wielkiego finału, a co dopiero jego wygranie. Finalnie na przekór wszelkim oczekiwaniom Acend zostało pierwszym mistrzem świata, pokonując w finale Gambit Esports rezultatem 3:2. Według m.in portalu THESPIKE.gg zeek został wybrany najlepszym zawodnikiem całego turnieju, co z pewnością odzwierciedlają nawet suche statystyki. Polak w odróżnieniu do Jose Luisa "koldamenty" Arangurena Herrero wniósł do zespołu nieco polotu, który ostatecznie przyczynił się do triumfu podczas największego jak dotąd wydarzenia na światowej scenie VALORANTA.